Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt
Lietuviai – tikri išlaidautojai. Tyrimai rodo, kad lietuviai santaupų neturi, tačiau nepritekliaus taip pat nejaučia. Ypač prieš didžiąsias žiemos šventes pinigų negailima nei dovanoms, nei maistui, nei gėrimams. Net ir sunkiau besiverčiantys žmonės yra linkę paišlaidauti. Bet ar tikrai verta? Po Naujųjų metų šventės greitųjų kreditų bendrovės visada trina rankomis, nes pas juos plūsta savo finansų nesugebėję suvaldyti žmonės.
Ką daryti, kad sėdant prie Kūčių stalo kišenėse nešvilpautų vėjai? Siūlome šiuos kelis taupymo patarimus, kurie padės sutaupyti besiruošiant žiemos šventėms. Svarbiausia ne tik juos žinoti, bet ir laikytis, neatidedant sekančiam pirmadieniui, mėnesiui ar naujiems metams.
Kalėdinio biudžeto nusistatymas
Nusistatykite Kalėdinį biudžetą ir stenkitės jo neviršyti, o kad būtų paprasčiau suskirstykite jį į kelias dalis:
Dovanos;
Namų papuošimas;
Maistas ir gėrimai.
Jeigu jūsų Kalėdinis biudžetas yra 200 eurų, dėkite visas pastangas, kad išleistumėte kuo mažiau, o jei paišlaidavote vienoje dalyje, pasispauskite kitoje. Kaip tai daroma? Jei išleidote daugiau dovanoms, teks pirkti mažiau gėrimų, o galbūt kukliau pasipuošti namus. Žinoma, pasitaikys ir nenumatytų išlaidų, bet jei biudžeto neviršysite, nenumatytos išlaidos skaudžiai per kišenę nekirs.
Sudarykite pirkinių sąrašą ir ieškokite žemesnių kainų, akcijų bei nuolaidų
Galite tai daryti ant popieriaus, o taip pat ir naudodamiesi išmaniuoju telefonu, nes tokių pirkinių sąrašų programėlių tikrai yra ne viena. Svarbiausia, kad sąrašas būtų kiek įmanoma tikslesnis. Jį galite suskirstyti į kelias dalis: Kūčių vakarienės sąrašas, dovanų sąrašas, papuošimų, gėrimų ir t.t. Kūčių vakarienės ir dovanų sąrašai paprastai būna patys ilgiausi. Ypač maisto prekių, todėl jam skirkite daugiausiai dėmesio. Pirkinių sąrašą sudarykite kuo anksčiau, o ne paskutinę savaitę ar tuo labiau likus kelioms dienoms iki švenčių.
Turint sąrašą, prasideda „rimtoji“ dalis. Vietoj to, kad su sąrašu lėktumėte tiesiai į artimiausią parduotuvę, negailėkite laiko akcijų ir nuolaidų paieškai. Internete yra ne vienas tam pritaikytas tinklapis, pavyzdžiui raskAkcija.lt. Ten rasite visų Lietuvoje esančių prekybos tinklų akcijų ir nuolaidų leidinius. Tokiu būdu labai paprastai pamatysite, kur yra žemesnės kainos, geresnės akcijos, didesnės nuolaidos ir kur bei kada labiausiai apsimoka važiuoti. Visi pagrindiniai prekybos tinklai kovoja tarpusavyje dėl pirkėjų ir tikrai prieš šventes būna labai daug akcijų. Šis patarimas pasitarnaus ir perkant dovanas, kadangi didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse gausu ir dovanoti tinkamų prekių. Maisto produktus ir dovanas rekomenduojama pirkti būtent tokių akcijų metu, tada galima sutaupyti tikrai nemažai.
Rinkdamiesi dovanas, nepamirškite palyginti jų kainų, o tai padaryti labai paprasta. Įvedinėkite norimų prekių pavadinimus į paiešką internete ir lyginkite kainas. Čia turite dar daugiau šansų sutaupyti.
Apsipirkimo vietų ir maršruto planavimas
Paprastai daug laiko ir pinigų išleidžiama, kai nėra iki galo suplanuota apsipirkimo logistika. Tai yra jūsų pirkinių vietų ir maršruto planas. Kur ir kada reikia nuvažiuoti, ką paimti, iš kur atvežti, kur nuvežti ir t.t. Manote, kad kamščiuose praleistos valandos nieko nekainuoja? Klystate. Jos turi įtakos transporto išlaidoms ir impulsyviems pirkiniams, kai jau nebelieka kantrybės nupirkti suplanuotus pirkinius, spjaunama į kainas ir biudžetus ir perkama, kas papuolė pirmoje pasitaikiusioje vietoje.
Gal kartais labiau apsimoka pasivažinėti ir visuomeniniu transportu? Visos šeimos kelionė iš vieno miesto į kitą gal ir neatsiperka, tačiau, kai reikia važinėti vienam žmogui, tikrai vertėtų pagalvoti, ar tolimesnė kelionė automobiliu bus iš tikrųjų pigesnė.
Galite skaičiuoti ir laiko bei kainos santykį. Tai santykis, kuris parodo, kiek laiko užtrunkate apsipirkdami. Kuo laiko mažiau, tuo geriau, nes bendras Kalėdinis biudžetas nesikeičia.
Žinoma šiais laikais daugiausiai sutaupysite apsipirkdami internetinėse parduotuvėse. Kai kuriose iš jų perkant už didesnę pinigų sumą prekes jums pristatys nemokamai arba vos už kelis eurus. Bet kuriuo atveju tai yra kur kas geresnis sprendimas, nei sugaištas laikas, praleistas transporto kamščiuose važiuojant atsiimti poros prekių iš el. parduotuvės sandėlio.
Pradėkite apsipirkinėti kuo anksčiau
Šis patarimas turi dvi prasmes. Viena jų reiškia, kad apsipirkinėti reikia likus kuo daugiau laiko iki švenčių. Kita prasmė yra kur kas tiesmukesnė – į prekybos centrus, parduotuves eikite iš ryto. Nuo pietų ten prasideda chaosas, nes daugelis išnaudoja savo pietų pertraukas apsipirkimui. Taigi 12 - 14 valandą prekybos centruose žmonių padaugėja, eilės pailgėja. Taip pat daugiau žmonių užeina nuo 17 iki 19 valandos. Tada visi dirbantieji po darbo su vaikais skuba į prekybos centrus. Optimalus laikas apsipirkti yra 8 - 10 valanda ryto arba 21 - 22 valanda vakaro. Taip sugaišite mažiau laiko, patirsite mažiau streso, priimsite mažiau neteisingų sprendimų.
Atsakingai planuokite perkamo maisto kiekį
Šeimos Lietuvoje išleidžia maistui daugiau, nei to joms reikia. Kodėl? Priežastis paprasta – perkama per daug maisto, kurio nesugebama suvalgyti. Už liekanas niekas nekompensuoja, todėl išmestas maistas - nuostoliai. Kai ruošiatės Kūčių stalui, būtinai kuo tiksliau suplanuoti savo patiekalus ir valgančiųjų skaičių. Tai ypač aktualu tiems, kas Kūčias švenčia namie, o paskui važinėja į svečius pas gimines ir draugus. Tada namie šaldytuve paliekama krūva maisto, kurio suvalgyti neįmanoma ir tenka jį išmesti. O liūdniausia tai, kad kiek vėliau Naujųjų metų šventei iš naujo perkami maisto produktai, gaminami įvairūs patiekalai, kurių dalis dėl tų pačių priežasčių keliauja į sąvartynus.
Papuošimams pasiruošti skirkite visus metus
Kai kurie pasiruošimo darbai prieš Kalėdas gali būti pradėti iš karto po jų. Dėl to po Naujųjų metų sėskite ir pasiruoškite sąrašą kitiems metams. Taip galėsite pradėti ruoštis prieš 12 mėnesių, o ne prieš 2 savaites. Tuo labiau, kad po didžiųjų žiemos švenčių dauguma parduotuvių su didelėmis nuolaidomis išparduoda šventinėms dekoracijoms skirtas prekes.
Be abejo papuošimus galite pasigaminti ir patys. Reikia tik šiek tiek idėjų, kurių gausu internete ir pabandyti vakarą leisti ne prie kompiuterio, telefono ar televizoriaus ekrano, o su popieriumi, klijais, žirklėmis ir kitomis šventinėms dekoracijoms skirtomis priemonėmis.
Perdovanokite kai kurias dovanas
Nors perdovanoti dovanas nėra gražu, tačiau kai tai gali padėti jums sutaupyti nemažai Kalėdinio biudžeto pinigų ir tuo pačiu bent truputėli prisidėti prie, šiai dienai labai aktualios per didelio vartojimo problemos sprendimo, tikrai galima šiuo patarimu pasinaudoti. Ypač, jei tos dovanos neturi galiojimo laiko. Drabužių nereikėtų perdovanoti. Jeigu netinka, geriau juos paaukoti labdarai – tokiu būdu prieš šventes jausitės šiek tiek prisidėję prie teisingų socialinių iniciatyvų.
Tik visada atminkite, iš ko gavote tas dovanas. Nedovanokite atgal giminaičiams ar draugams, nes niekada nežinote, ar jos nesugrįš pas tikrąjį daiktų pirkėją. Tai būtų ne itin maloni situacija.
Taigi, kad nebūtų brangios gražiausios žiemos šventės, nusistatykite šventinį biudžetą, kuo anksčiau sudarykite pirkinių sąrašą, susiraskite žemiausias kainas, suplanuokite kur ir kada viską pirksite bei atsakingai numatykite perkamo maisto kiekį.
Linkime gražių, skanių, jaukių ir atsakingų švenčių!
Remiamas turinys