Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Patarimas. Vasarą nepamirškite protinės veiklos derinti su fizine veikla, o svarbiausia – kuo daugiau bendraukite su savo atžalomis. Bendravimas su vaiku yra didelė vertybė. Vaikams svarbiausia jūsų meilė, o ne tai, ar įstengsite sumokėti už stovyklą, įsikūrusią toli nuo namų.
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
Vasara – vaikų atostogų metas, tačiau, jiems dar nespėjus užverti mokyklos durų, tėvai, nuogąstaudami, kad jų atžalos neužsisėdėtų prie kompiuterio, dairosi stovyklų. Ar vaikai būtinai turi stovyklauti vasaros atostogų metu, kalbamės su psichologe Erika Zvilne.
Svarbiausia – vaikų poreikiai ir norai
Atostogos – tai laikas, kai vaikams labai svarbu atgauti jėgas, stiprinti sveikatą, pažinti aplinkinį pasaulį ir, žinoma, kokybiškai pailsėti, nes nuo tinkamo poilsio priklausys vaikų darbingumas ir sėkmė ateinančiais mokslo metais.
Šiais laikais dauguma vaikų laiką leidžia prie kompiuterio bei telefono, mažai bendraudami su bendraamžiais akis į akį, tad tėvai, siekdami apsaugoti juos nuo informacinių technologijų priklausomybių, ieško tinkamos stovyklos. Leisdami atžalas į stovyklą, tėvai jaučiasi užtikrinantys jų užimtumą bei saugumą.
Anot psichologės, kai stovykla yra organizuotas poilsis vaikams, tai tampa puikia galimybe smagiai ir turiningai praleisti vasaros atostogas, išmokti naujų dalykų, lavinti gebėjimus, bendrauti su savo bendraamžiais, susirasti naujų draugų. Kadangi didžiąją laiko dalį vaikai praleidžia gryname ore, stovyklos naudingos ir jų sveikatai.
Renkant stovyklą, būtina atsižvelgti ne tik į vaiko amžių, bet ir į jo savarankiškumą, atkreipti dėmesį į vaiko poreikius ir pomėgius. Atsižvelgdami į vaiko charakterį, kartu su juo parinkite tinkamiausią stovyklą. Jeigu vaikas domisi kokia nors veikla ir nori ją tobulinti, itin naudinga ir įdomi jam bus teminė stovykla. Būtent tokios stovyklos vienija vienodų pomėgių vaikus. Šių stovyklų būna įvairiausių – sporto, piešimo, muzikos ir pan. Jos skirtos vaikams maždaug nuo septynerių metų amžiaus ir yra orientuotos tik į vieną dalyką, tad renkantis reikia gerai apgalvoti, ar siauro spektro veikla vaikui nenusibos ištisą savaitę.
Psichologė sako, jog mažesniems kaip septynerių metų vaikams stovyklauti toli nuo namų dar anksti. Iki 12 metų vaikams taip pat dar labai svarbus ryšys su tėvais, nors taip pat vienodai jiems reikia ir draugų. Tuomet geriausia rinkti dieninę stovyklą, kurioje vaikai užimti nuo ryto iki vakaro. Tokios stovyklos dažniausiai būna universalios, jose suderintos pramogos su edukacine programa.
Maždaug nuo 13 metų draugai tampa svarbesni, o tėvų įtaka mažėja, tad paaugliai dažniau renkasi stovyklas su nakvyne. Tokio tipo stovyklos labiau orientuotos į poilsį bei žaidimus be edukacinių programų.
Edukacinių programų turinčios stovyklos skirtos kažkokią mokslo sritį: matematikos, anglų kalbos, pasaulio pažinimo ir kt., siekiantiems nuolat tobulinti vaikams. Suprantama, būtų klaidingas pasirinkimas leisti vaiką į matematikos programą propaguojančią stovyklą, jeigu ši jam nesiseka. Tuomet numatytas poilsis virs diskomfortu ir vaikas patirs didelį emocinį stresą vietoj atsipalaidavimo.
Psichologė sako, jog stovyklose lengviausia tiems vaikams, kurie greitai prisitaiko prie naujų aplinkybių, tačiau kad ir kokie komunikabilūs vaikai būtų, juos reikia paruošti stovyklai ir rasti laiko kartu nuvykti į pasirinktą vietą apsidairyti, kad susirinktumėte visą reikiamą informaciją.
Vaikų poilsis – naujų įspūdžių porcija
Anot psichologės, kiekvienu atveju būtina kalbėtis su vaiku, siekiant įsitikinti, ar jis tikrai nori į stovyklą, o galbūt tai tėra jūsų noras, kad kol dirbsite, vaikas būtų užimtas.
Ypač dėmesingai įvertinti situaciją reikia, jeigu jūsų vaiko adaptacija ugdymo įstaigose buvo pasunkinta, jeigu vaikas itin prisirišęs prie šeimos ir saugios jam namų aplinkos, tad pačius geriausius tėvų ketinimus praleisti vasaros atostogas stovyklose gali priimti kaip bausmę ar atsiribojimą. Tokiu atveju kur kas geriau leisti vaikui pabūti tylumoje, kad ir pačiam su savimi, pasirenkant, tarkim, paskaityti knygą. Laisvas laikas būtinas kiekvienam vaikui, kad jis išmoktų pats rasti tai, ką būtų įdomu veikti. Vasara neturėtų būti suplanuota taip, kad vaikas iš vienos stovyklos būtų permestas į kitą. Antraip jam nebeliks galimybės lavinti savo paties kūrybingumo.
Vaikų poilsis – tai siekimas pažinti kažką naujo, savo galimybių lauko išplėtimas, smalsumo patenkinimas. Atostogų metu vaikai neturi nuobodžiauti, jų veikla neturi būti monotoniška. 9–12 metų vaikai visiškai geba save užimti, tereikia padėti jiems susigalvoti įdomių veiklų ir užsiėmimų. Kartu su vaikais sudarykite planą ir pakabinkite matomoje vietoje.
6–8 metų vaikus atostogų metu patogu pratinti prie buities darbų: laistyti gėles, šluostyti dulkes, plauti grindis ir pan. Pravartu iš anksto suplanuoti veiklas gryname ore. Kartą per savaitę reikia skirti laiko vaiko estetiniam bei intelektualiniam vystymui lavinti.
Itin atsakingai įvertinti vasaros stovyklos pasirinkimą reiktų ir tuomet, jei šeimoje įvykusi krizė – tėvų skyrybos, mylimo gyvūno netektis ir pan. Tuomet poilsis svetimoje aplinkoje tik dar labiau sustiprins vienišumo jausmą, tad tai gali tapti traumuojančia patirtimi.
Psichologė sako, jog, bendraujant su stovyklos vadovais, nereikėtų slėpti vaiko priklausomybės nuo informacinių technologijų, polinkio į uždarumą, turimų baimių ir pan.
Jeigu priėmėte sprendimą išleisti vaiką į stovyklą, neskambinėkite jam kas pusvalandį – jūsų nerimas netruks persiduoti vaikui. Reikia pasitikėti stovyklos vadovais. Kur kas geriau vaikui iš anksto paaiškinti, kad pirmos dienos stovykloje gali būti sunkesnės, nei jis įsivaizduoja, nes reikės laiko priprasti prie naujos tvarkos, naujų draugų ir naujos aplinkos.
Vaikai linkę svajoti, todėl, ruošiant juos stovyklai, pravartu paaiškinti, kad susirasti bendraminčių nėra taip paprasta ir nuopelnai mokykloje nieko nereiškia, nes stovykloje santykiai kuriami iš naujo.
Poilsiui režimas būtinas
Vasaros metu laikas, kada vaikas eina miegoti, pusryčiauja, pietauja, vakarieniauja, turi išlikti toks, koks jis buvo per mokslo metus. Todėl, renkantis stovyklą, pravartu pasidomėti ten priimtu režimu, kad jis nebūtų visiškai priešingas nei jūsų atžalos.
Režimo būtinybė priklauso nuo vaiko temperamento, kuris turi įtakos individualiam gyvenimo stiliui susidaryti ir pasireiškia įvairioje jo veikloje ir elgesyje. Melancholikai nešvaisto savo energijos, tad ramiau bei pasyviau pereina nuo vienos veiklos prie kitos. Tokių vaikų režimas gali būti mobilesnis.
Cholerikai kunkuliuoja energija, tad jų pilna visur, jie tarsi šokinėte šokinėja nuo vienos veiklos prie kitos, todėl tokiems vaikams režimas yra būtinas. Iki miego jiems reikia leisti išsidūkti, o likus valandai prieš miegą, padėti nusiraminti, sudarant sąlygas paskaityti knygą ar pasiklausyti ramios muzikos.
Flegmatikai lėtai pereina nuo vienos veiklos prie kitos, sunkiai prisitaiko prie naujų aplinkybių, tačiau jų gebėjimai geriausiai atsiskleidžia individualioje veikloje. Nukrypti nuo įprastos tvarkos ir grafiko jiems didelis stresas, tad tokio temperamento vaikų režimas turi būti stabilus.
Sangvinikams būdingas energingumas, jie lengvai prisitaiko prie naujos aplinkos, tad jų režimui galima suteikti daugiau laisvės.