Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Sosnovskio barštis (Heracleum sosnowskyi) vienas iš pavojingiausių tiek aplinkai, dėl spartaus plitimo ir naujai užimamų teritorijų, tiek žmonių sveikatai invazinis augalas. Dėl savyje turimų toksinių ir ypač stipraus alergeno – furanokumarino, Sosnovskio barščio sultys nudegina odą, sukelia 1-3 laipsnio odos nudegimus – iššoka vandeningos pūslės, kurios dažnai plyšta ir vėliau sunkiai gyja, gali atsirasti rudų pigmentinių dėmių.
Sosnovskio barštis nuo 2001 m. Lietuvoje įtrauktas į Kenksmingų ir naikintinų laukinių augalų ir grybų rūšių sarašą. Natūralių „priešų“ barštis gamtoje neturi – tai labai agresyvi rūšis, sparčiai plintanti šalyje ir reikalauja didelių pastangų bei išlaidų jų augimviečių naikinimui. Barštis auga visur – pievose, dykvietėse, prie vandens telkinių, pamiškėse, kirtavietėse, pakelėse, dirbamų žemių pakraščiuose, ganyklose, net namų valdose, o neretai matomas gyvenvietėse ir miestuose. Sosnovskio barštis plinta labai sparčiai, dideliuose žiedynuose kiekvienas augalas kasmet subrandina dešimtis tūkstančius sėklų, o didžiausi barščiai – net iki 100 tūkst. sėklų, jas išbarsto maždaug 4 metrų spinduliu. Net 95% sėklų išlieka gyvybingos keletą metų. Sosnovskio barštis sunkiai išnaikinamas dar ir todėl, kad jis atželia iš šaknų net pjaunamas kelis kartus. Užaugina iki 10 cm storio šaknį, kurią giliai, iki 60 cm įleidžia į žemę.
Šį, ne tik kenksminga, bet ir pavojingą sveikatai augalą, būtina naikinti.
Šiuo metu Kaišiadorių rajono savivaldybėje Sosnovskio barščiai naikinti mechaniniu ir cheminiu būdu, neleidžiant augalams sužydėti ir išbarstyti sėklų. Tačiau labiausiai pasiteisinusi Sosnovskio barščio naikinimo priemonė – tinkamas nuolatinis žemės dirbimas ir savalaikis pievų šienavimas. Pats pagrindinis rūpestis naikinant barštį yra neleisti užauginti žydinčią skėtę ir leisti subrandinti sėklas. Pavėlavus pavasarį vegetatyvines dalis nupurkšti tinkamais herbicidais, ar kastuvu nenukirtus šaknų, būtina vegetuojantį augalo stiebą, kuris brandina sėklas, nukirsti kuo arčiau žemės. Jeigu šiais metais barštis buvo sunaikintas, tuomet kitais metais beliks sekti augimvietę ir naikinti tik dygstančią augalo vegetatyvinę dalį, kad augalas nesubrandintų naujų sėklų. Nuolatinis Sosnovskio barščio naikinimas tose pačiose vietose duoda gerų rezultatų.
Kaišiadorių rajono savivaldybė pastaruoju metu gauna daug Nacionalinės mokėjimo agentūros pranešimų apie Sosnovskio barščių augimo vietas mūsų rajone su tiksliomis augimviečių koordinatėmis. Agentūra, bendradarbiaudama su Aplinkos ministerija, kviečia visus gyventojus aktyviai siųsti Sosnovskio barščių nuotraukas naudojantis nemokama mobiliąja „NMA agro“ programėle, kuri suteikia galimybes nustatyti tikslias barščio augimviečių koordinates.
Savivaldybės administracija gavusi pranešimus privalo nedelsiant organizuoti ir kontroliuoti Sosnovskio barščių naikinimą. Valstybinėje žemėje masinį Sosnovskio barščio naikinimą Kaišiadorių rajono savivaldybė pradėjo dar 2011 metais. Tais metais barštis buvo naikinamas žinomose augimvietėse – 2,24 ha plote, 2012 m. – 1,65 ha, 2013 m. – 1,21 ha, 2015 m. – 2,5 ha, 2016 m. – 3,0 ha, 2017 m. – 5,4 ha, o 2018 m. – 7,39 ha plote.
Tačiau didžiausią rūpestį šiuo metu kelia nekontroliuojamas Sosnovskio barščio augimviečių išplitimas privačių asmenų ar juridinių asmenų nuosavybės teise priklausančiose, nuomojamose, nuomos pagrindais ar kitais pagrindais valdomose teritorijose, kurios tampa šio invazinio augalo ,,veisyklomis“. Todėl brangiai kainuojančios kovos su Sosnovskio barščiu priemonės vien tik valstybinėje žemėje neduoda laukiamų rezultatų.
Galiojantis teisinis reguliavimas įpareigoja visus žemės savininkus, nuomininkus ar valdytojus nuolatos naikinti Sosnovskio barštį, kad jis sparčiai neplistų ir nekeltų pavojaus žmogaus sveikatai bei gamtinei aplinkai.
Jeigu žemės savininkai ar kiti žemės naudotojai nenaikina piktžolių, pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK) 107 straipsnį, pažeidžia Kaišiadorių rajono savivaldybės tvarkymo ir švaros taisyklių 21.11. papunktį – „draudžiamapalikti netvarkomą, apleistą invaziniais augalais ir piktžolėmis nuosavybės teise priklausantį, nuomojamą, naudojamą ar kitaip valdomą žemės sklypą”, nesilaiko savivaldybės Tarybos patvirtintų minėtų taisyklių reikalavimų (pagal Administracinių nusižengimų kodekso 366 straipsnį) ir pažeidžia Administracinių nusižengimų kodekso 3042 straipsnio nuostatas, jiems gali būti taikomos teissės aktais numatytos sankcijos (įspėjimas arba piniginės baudos).
Kaišiadorių rajono savivaldybė yra pasirengusi, gavus gyventojų prašymus, sutartiniais pagrindais arba atskiru savivaldybės sprendimu inicijuoti ir organizuoti teritorijų tvarkymo nuo šių invazinių augalų darbus ir privačiuose žemės sklypuose. Tais atvejais žemės savininkams už atliktus darbus būtų pateiktos apmokėjimui sąskaitos.
Tad kviečiame visus rajono gyventojus ir ūkio subjektus, kurių žemės sklypuose ar kaimyninėse teritorijose auga Sosnovskio barščiai, nesitaikstyti su šiais agresyviais invaziniais augalais, nelaukti savivaldybės darbuotojų pranešimų, o jau dabar imtis konkrečių veiksmų bei priemonių.
Ką dar šiemet galima padaryti stabdant kontroliuojant barščio plitimą – tai kuo skubiau nukirsti Sosnovskio barščiostiebą su žiedais ar bręstančiomis sėklomis, o nežydinčių augalų vegetatyvinę dalįnupurkšti herbicidais. Prieš naikindami barštį cheminiu būdu derėtų konsultuotis su augalų apsaugos specialistais, agronomais.
Svarbu: naikinat Sosnovskio barštį neužmirškime saugumo reikalavimų – vengti liesti šiuos augalus, glaustis prie augalo dalių neapsaugotomis kūno vietomis. Pjaunantiems žolę reikia būti itin atsargiems, einantiems per barščių sąžalynus reikia saugotis, kad ant odos nepatektų augalo sulčių, o joms patekus – nedelsiant nuplauti vandeniu su muilu, prireikus kreiptis ir į medikus. Netinkamas barščio naikinimo metas yra saulėta ir karšta diena.