PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Kovo 30 d. 11:27

Ar išliks kompozicija „Laivelis“ iki gėlių sodinimo mieste pradžios?

Klaipėda

Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


169956

Planuojama, kad šiemet uostamiesčio puošimas gėlėmis prasidės jau balandžio mėnesio pradžioje. Tačiau panašu, kad ilgamečiu miesto simboliu tapęs laivelis Atgimimo aikštėje savo žydėjimo sezono gali ir nebesulaukti.

„Gėlės pradedamos sodinti atsižvelgiant į tinkamas oro sąlygas. Jei nebus sniego ir neigiamos temperatūros, tai balandžio pradžioje planuojama apsodinti pastatomas gėlines, o po to ir vienmečius gėlynus“, - teigė Klaipėdos miesto savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėja Irena Šakalienė.

Vienmečių gėlių kompozicijos vasarai yra parenkamos atsižvelgiant į konkretaus gėlyno augimo sąlygas, atkreipiamas dėmesys, kur yra vėjuota vieta, pavėsis ar kaip tik - labai saulėta. Pagal tai derinamos ir augalų spalvinės gamos. „Pakabinamose gėlinėse gėlės yra veikiamos daugelio neigiamų oro sąlygų, todėl yra parenkamos pakančiausios tokioms sąlygoms gėlės, pavyzdžiui, pelargonija. Prie jų derinamos foninės gėlės pagal pagrindinių gėlių žydėjimo spalvas“, - kalbėjo vedėja.

Tačiau nemažo atgarsio uostamiestyje susilaukė Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus vadovės Neringos Poškutės-Jukumienės pasisakymas savo „Facebook“ profilyje, kad viena iš pagrindinių gėlių klombų miesto centre - laivelis - jau yra atgyvenusi ir reikėtų ją nukeldinti.

„Laivelis Atgimimo aikštėje yra tikrai nekaip atrodantis. Žinoma, nieko blogo su juo nebūtų, jeigu jis nebūtų gėlių klomba arba jos akcentu. Yra ir kitų būdų miestui transliuoti jūrinę kultūrą. Juk nebūtinai apie tai kalbėti turi laivelis. Manau, kad tas primityvumas labiausiai ir bloškia. Mano suvokimu, tai yra atėję iš sovietinio laikmečio, kur tokia skonio eklektika buvo labai populiari. Nebuvo galvojama, kaip tokius miesto akcentus derinti nei su aplinkiniais pastatais, nei su pačiomis aikštėmis. Tokie objektai turi tapti architektūrine miesto dalimi, kuri turi įsilieti į bendrą miesto kontekstą“, - savo nuomonę dėstė Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus vadovė.

„Aišku, šaržuoju. Tačiau manau, kad pagrindinis argumentas, kodėl šis miesto akcentas turėtų būti nukeldintas, yra tas, kad jis yra neskoningas ir negali visais metų laikais būti aktualus“, - kalbėjo pašnekovė.

Anot vadovės, būtent pavasarį kompozicija „Laivelis“ atrodo tragiškai, o tai reiškia, kad ji negali būti miesto centre, jeigu nėra įdomi apskritus metus. „Galbūt toks objektas galėtų stovėti kur nors botanikos soduose, kur augmenija yra labai įvairi ir taptų jos parodymo akcentas“, - svarstė N. Poškutė-Jukumienė.

Šiemet uostamiestyje įrengtuose gėlynuose numatomos smulkiažiedžių ir stambiažiedžių našlaičių kompozicijos, kurias papildys ankstesniais metais pasodintos svogūninės gėlės: Atgimimo ir Donelaičio aikštėse sužydės tulpės, Skulptūrų parke - hiacintai, Neringos skvere - krokai, Pilies gatvėje, žaliojoje juostoje, - narcizai, Herkaus Manto gatvės šlaite prie viaduko - krokai ir narcizai, Pilies gatvėje prie ąžuolo, Debreceno ženklo ir Senojo turgaus žiede - taip pat tulpės. Dar rudenį buvo pasodinta svogūninių gėlių Priešpilio gatvės žaliojoje vejoje, Naujojo Sodo gatvės šlaitelyje ir Liepų gatvės šlaite.

Nauji daugiamečiai gėlynai įrengti šalia Vytauto g. 30 ir Šaulių g. 23.

2021 metams gėlėms pasodinti numatyta išleisti daugiau nei 146 tūkst. eurų.

Tačiau tokiam kasmetinių gėlių rūšių pasirinkimui N. Poškutė-Jukumienė negaili kritikos. „Aš neturiu nieko prieš gėles, bet juk jų šiuo metu jau yra tokia įvairovė. Mes turime begalę rūšių visokių įvežtinių, išveistų, pritaikytų ir modifikuotų rūšių, kurios tikrai atrodytų kur kas geriau, negu ilgametės našlaitės ar ledinukai, buvę pagrindiniai sovietinių klombų akcentai“, - teigė vadovė.

Nebeatitinka miesto įvaizdžio

Kalbėdama apie Atgimimo aikštėje stovinčią gėlių kompoziciją, N. Poškutė-Jukumienė pirmiausia akcentuoja estetikos būtinumą miesto erdvėse. „Estetika yra vienas iš tų dalykų, kuris vertinamas pirmiausiai, net negalvojant apie kažkokias gilesnes reikšmes, kaip meno kūrinio, kuris žmonėms turėtų kažką transliuoti. Miesto aikštės gali būti ir be meninių akcentų. Bet jos turi būti sutvarkytos. Todėl manau, kad šis miesto centro akcentas yra didelė klaida, padaryta jau ganėtinai seniai“, - pabrėžė pokalbininkė.

Kompozicija „Laivelis“ Atgimimo aikštėje atsirado nuo 2008 metų. Anot pašnekovės, jau seniai reikėjo susimąstyti, kad mada jau pasikeitė. „Gal tais metais, kai laivelis tik buvo pastatytas, buvo normalu turėti tokį objektą miesto centre. Bet dabar jis tikrai krenta į akis, nes jau nebeatitinka laikmečio ir miesto įvaizdžio“, - kalbėjo N. Poškutė-Jukumienė.

Vadovė pasirengusi inicijuoti uostamiesčio gyventojų parašų rinkimą dėl laivelio nukeldinimo. „Visada daug kas pasisako, bet kiek realiai žmonės į tai įdėtų savo asmeninės inercijos, man yra smalsiausias dalykas. Tai ši akcija parodytų, ką žmonės iš tikrųjų apie tai galvoja“, - pasakojo pašnekovė.

„Mes esame nebe sovietinės sąjungos respublika, o Europos miestas. Taip pat šiais metais tapome Europos jaunimo ir kultūros sostine, prieš tai buvome Lietuvos kultūros sostine. O tai reiškia, kad esame matomi ir stebimi. Todėl norėtųsi transliuoti tą kitą mūsų “ūgį„, kuris yra gerokai pasikeitęs, lyginant su tuo, koks buvo prieš tai“, - akcentavo pokalbininkė.