PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Lapkričio 24 d. 16:06

Ar bendruomenės akušeris bus šeimos gydytojo komandoje?

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


21358

Bendruomenės akušeriai galėtų įsitraukti į šeimos gydytojo komandą – tai pažangi medikų siūloma idėja. Tokie specialistai moterims galėtų teikti profesionalią pagalbą nuo lytinio brendimo pradžios iki menopauzės. Vakarų šalyse ši specialybė jungia dūlų, pribuvėjų, akušerių ir gimdymo pagalbininkų veiklas.

img-4495mini.jpg

Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Jolanta Nadišauskienė įsitikinusi, kad bendruomenės akušeriai galėtų puikiai įsitraukti į šeimos gydytojo komandą. „Bendruomenės akušeriai – specialistai galintys profesionaliai padėti moteriai nuo lytinio brendimo pradžios iki menopauzės. Lankytųsi šeimoje, pažintų pacientę ir pastebėtų kada ir kokios pagalbos reikia moteriai, kuri galbūt net nesupranta, kad jai apskritai reikia profesionalo pagalbos. Bendruomenės moterų pažinimas – išskirtinis bendruomenės akušerių veiklos bruožas. Manau, dauguma jau esamų akušerių norėtų jais tapti ir išplėsti savo veiklą. Konsultuoti ir skleisti žinias, šviesti visuomenę apie naujausius šeimos planavimo, nėštumo nustatymo bei stebėjimo, naujagimio priežiūros, žindymo bei kūdikio auginimo metodus, ne tik gydymo įstaigose, bet ir pacienčių namuose“.

Akušerijos programos ketvirtakursė Rūta Čibirkaitė svajoja savarankiškai padėti moterims ne tik gimdykloje, bet bendrauti su jomis nuo pat lytinio brendimo pradžios, per gimdymą ar menopauzę. „Reikia įgyti dar daug praktikos, kad ryžčiausi savarankiškai veiklai, bet tai mano svajonė, kurios siekiu. Moterims ir merginoms reikia pagalbos ne tik, kada nauja gyvybė beldžiasi į pasaulį, bet ir tada, kada moteriai trūksta psichologinių, fiziologinių žinių, o galbūt profesionalios pagalbos“, – pabrėžia R. Čibirkaitė.

Profesorė Hora Soltani iš Šefildo Halam universiteto (Anglija) sako tikinti, kad Lietuvos akušeriai jau pasirengę permainoms ir laikmečio iššūkiams. „Dažnai save laikantys tik gydytojo ginekologo padėjėjais, akušeriai supranta, kad jie pasirengę prisiimti atsakomybę už gimdyvę“, – teigia prof. H. Soltani. Didžiojoje Britanijoje bendruomenės akušeris, akušeris echoskopuotojas arba akušeris nevaisingumo gydymui dirba tik savo srityje. Bendruomenės akušeriai glaudžiai bendrauja ne tik su moterimis, bet ir su jų artimaisiais, rūpinasi paauglių sveikata. Tai – savarankiški specialistai, prižiūrintys moterį ir tik kritiniais atvejais besikreipiantys į gydytoją ginekologą.

Pažangesnei moterų pagalbai pritaria ne tik moterų sveikatos specialistai, bet ir šeimos gydytojai. Bendruomenės akušeriai šalies moterims suteiktų daugiau vilties ir pasitikėjimo savimi bei padėtų užkirsti kelią krizių atvejams. Tokius specialistus būtų galima ugdyti ir Lietuvoje. LSMU Slaugos fakultetas vykdo bendrą projektinę veiklą su tarptautiniais partneriais iš Šefildo universiteto, dėl šios priežasties prof. Hora Soltani rengia mokymus LSMU MA Akušerijos ir ginekologijos klinikoje. Fakultetas siekia rengti bendruomenės akušerius ir patobulinti arba išplėsti akušerių studijų programą.

„Kad galėtume rengti šios srities specialistus, vien tik norų nepakanka. Bendruomenės akušerių poreikis didžiulis, bet reikia ir politinės valios, kad šią specialybę būtų galima studijuoti Lietuvoje“, – sako klinikos vadovė prof. R. J. Nadišauskienė.

Jolanta Jonikienė
Viešųjų ryšių specialistė, LSMU Rinkodaros ir komunikacijos tarnyba
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas