Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Kėdainių rajono savivaldybės ir Vyriausybės kanceliarijos nuotr.
Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt
Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis kartu su kitų savivaldybių merais šiandien vyko į susitikimą su Ministru Pirmininku Sauliumi Skverneliu. Susitikimo metu buvo kalbėta apie numatomus Vyriausybės darbus siekiant kurti gerovę regionuose.
Premjeras pasveikino naujus merus, visus prisiekusius Tarybų narius. „Jūs esate arčiau žmogaus, jūsų ambicija ir ryžtas keisti savo regioną į gerąją pusę ir bus mums visiems garantas, kad žmonės liks gyventi Lietuvoje, neemigruos, o kur gerovę savo miesteliuose ir miestuose, augins vaikus, kurs darbo vietas ir oriai leis senatvę“, – sakė premjeras. Vyriausybės vadovas palinkėjo merams sėkmingai šeimininkauti savo miestuose ir miesteliuose, ambicingai įgyvendinti sukurtas ir pergalę garantavusias vizijas.
„Susitikimas buvo konstruktyvus ir jame pateikta daug informacijos apie įvairių ministerijų pilotinius projektus bei aptarti ir kasdieniški merų pastebėjimai dėl žemės reikalų tvarkymo savivaldybėse po reformos užbaigimo, išklausytos mūsų pastabos dėl Viešųjų pirkimų įstatymo, apie vidaus sandorių situaciją, savivaldybėms aktualus skolinimasis ES projektams vykdyti.“, – po susitikimo sakė Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis.
Susitikimo metu buvo pristatytas vienas iš pirmųjų Vyriausybės darbų regionų plėtros srityje – motyvuoti jaunimą pasilikti regionuose arba persikelti atgal į regionus. Tam tikslui sukurtos paskatos pirmajam būstui įsigyti regionuose. 2018 m. paramai skirta 4 mln., 2019 m. numatyta 10 mln. eurų. Taip pat bus siekiama stiprinti regionų mokyklų, kurios būtų pasirengę visapusiškai integruoti į Lietuvą grįžtančius ar atvykusius vaikus į švietimo sistemą, tinklą.
Regionuose ypač jautri viešojo sektoriaus darbuotojų situacija. Vyriausybė pasitarime pritarė Ilgalaikio tvaraus viešojo sektoriaus darbuotojų darbo užmokesčio finansavimo iki 2025 metų strategijai. Formuojant 2020 metų biudžetą savivaldybėms bus skiriamas papildomas finansavimas atskirų sektorių darbuotojų darbo užmokesčiui padidinti.
Vyriausybė sukūrė ir Seimui pateikė savivaldybių biudžetų finansavimo tvarką, kurioje pirmą kartą atsiranda motyvacija savivaldybių vadovybėms siekti geresnių ekonominių rodiklių. Ši nauja tvarka, pastūmės savivaldybes gerinti investicinę ir verslo aplinką, kurti verslumo fondus, sudaryti palankias ir konkurencingas sąlygas smulkiajam verslui bei padėti pritraukti investuotojų.
2019 m. sausio–kovo mėnesiais nacionalinis biudžetas pajamų gavo 2,4 proc. (55,7 mln. eurų) daugiau nei planuota. Akcentuota, kad tuo pačiu laikotarpiu savivaldybių biudžetai taip pat pajamų surinko 6,6 proc. (26,4 mln. eurų) daugiau nei planuota. Savivaldybių biudžetų pajamų surinkimo planai įvykdyti visose apskrityse.
Stebimas didelis proveržis investicijų pritraukimo srityje į regionus. 2018 m. „Investuok Lietuvoje“ pritraukti užsienio investuotojai sukūrė 4600 darbo vietų. Iš jų 1590 arba 35 proc. yra už Vilniaus miesto ribų, tačiau regionus pasieks praktiškai 100 proc. tų metų kapitalo investicijų. Ekonominė plėtra garantuoja ir regionų plėtrą. Praeitą savaitę Seimas pritarė GPM perskirstymui, kur savivaldybės skatinamos už ekonominius rodiklius.
Ateityje numatoma žymiai didesnį vaidmenį Regionų plėtros taryboms. Lietuva jau yra pasiruošusi žengti žingsnį link didesnio savivaldybių bendradarbiavimo, regioninių paslaugų plėtojimo. Tuo tikslu šiuo metu rengiamas Regioninės plėtros įstatymo pakeitimo projektas.
Sveikintinas savivaldybių požiūris, pritaikant rinkimų apylinkes neįgaliems rinkėjams, 2019 m. vykstančiuose rinkimuose neįgaliesiems pritaikyta 67 proc. rinkimų apylinkių (1327 iš 1970). Ši Vyriausybė pirmą kartą atkreipė dėmesį ir sistemiškai ėmėsi spręsti žvyrkelių asfaltavimo problemas.
Geras bendradarbiavimo pavyzdys, keliant kultūros darbuotojų algas. 2019 m. savivaldybių kultūros įstaigų kultūros ir meno darbuotojų darbo užmokesčiui didinti valstybės biudžete skirta 2,523 mln. eurų.
Pasidžiaugta gerėjančiais savivaldybėms skiriamų piniginės socialinės paramos lėšų panaudojimo pagal paskirtį rodikliais. Visos 60 savivaldybių nepanaudotas lėšas naudojo taip, kaip nustatyta Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme, t. y. socialinės apsaugos sritims finansuoti.