Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Gyventojų vakcinacija persikelia ir į rajono medicinos įstaigas / N. Dungveckienės šeimos klinikos nuotr.
Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Pirmadienį, vasario 22 d., Lietuvą pasiekė dešimtoji gamintojo „BioNTech & Pfizer“ vakcinų nuo COVID-19 siunta. Ją sudaro 28 080 vakcinos dozių, kurios paskirstytos vakcinacijos centrams visoje šalyje ir naudojamos vyresnių nei 80 metų gyventojų skiepijimui. Dalis jų, kaip ir kitos rūšies vakcinų, atkeliaus ir į Jurbarko rajoną.
Praėjusią savaitę Jurbarko rajone jau buvo pradėta prioritetinių gyventojų grupių vakcinacija, o šiandien į pasitarimą aptarti skiepijimo situacijos rajone nuotoliniu būdu rinkosi savivaldybės administracijos ir Jurbarko r. gydymo įstaigų atstovai. Kaip informavo Jurbarko pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Remigija Mencienė, Jurbarko rajone iš viso jau yra paskiepyta 1281 gyventojas. Iš jų 438 paskiepyti dviem vakcinos dozėmis, 843 – viena. Vakcinacija vyksta pagal Sveikatos apsaugos ministro nurodytą prioritetinę tvarką, ir iki praeitos savaitės, kai pradėti skiepyti vyresni nei 80 metų gyventojai, vakcinacija vykdavo Jurbarko PSPC patalpose.
Praėjusią savaitę Jurbarko rajonas gavo 492 vakcinos dozes, iš jų 370 suskiepyta Jurbarko PSPC vakcinacijos kabinete, o 122 dozės iškeliavo kitoms gydymo įstaigoms pagal prirašytų pacientų skaičių. T. Švedko gydytojos kabinetui skirta 12 vakcinos dozių, Eržvilko PSPC – 12, V. R. Petkinienės klinikai – 20, N. Dungveckienės šeimos klinikai – 30, Viešvilės ambulatorijai – 6, Seredžiaus ambulatorijai – 12, Jurbarko šeimos klinikai – 20.
Jurbarko PSPC iš minėtų 370 vakcinų 48 žmones paskiepijo antruoju skiepu. 143 dozes skyrė švietimo įstaigų darbuotojams ir 72 dar vienai prioritetinei grupei – onkologiniams ligoniams. Likusiomis vakcinomis paskiepyti jurbarkiečiai, vyresni nei 80 metų.
Medicinos įstaigų vadovai patikino, kad vakcinacija vyriausioje amžiaus grupėje praėjo sklandžiai – medikai negavo informacijos apie stiprius pašalinius poveikius, dėl skiepo pablogėjusią sveikatą. Pirmadienio rytą visos minėtos įstaigos jau buvo suskiepijusios savo pacientus gautomis dozėmis.
Atvyksta nauja siunta – „AstraZeneca“ ir „Pfizer“
Šią savaitę Jurbarko PSPC gaus dar 540 vakcinos dozių – 300 vnt. „AstraZeneca“ vakcinos ir 240 „Pfizer“. Jos bus paskirstomos taip pat pagal prirašytų gyventojų skaičių. Iš „Pfizer“ siuntos antrai vakcinacijai bus skirta 12 dozių. Visos likusios gautos vakcinos bus išskirstytos pagal gyventojų grupes.
Jurbarko PSPC bus paliktos 264 dozės. T Švedko gydytojos kabinetas gaus 30, Eržvilko PSPC – 20, N. Dungveckienės šeimos klinika – 60, V. R. Petkinienės IĮ – 48, Viešvilės ambulatorija – 10, Šimkaičių ambulatorija – 18, Seredžiaus ambulatorija –20, Šeimos klinika – 48, Saulės klinika – 10.
Planuoja vykti skiepyti ir į namus
Jurbarko gydymo įstaigų vadovai pastebi, kad kai kuriems senyvo amžiaus gyventojams sunku atvykti į gydymo įstaigas vakcinuotis, tad jau sprendžiama, kaip spręsti šią problemą. Išeitis – vykimas į namus. „Taip, kaip šeimos gydytojas eina arčiau paciento į jo namus, taip ir vakcinavimas eis arčiau namų. Visos kaimo laboratorijos ir medicinos punktai šią savaitę gaus vakcinas. Bus sudaromi sąrašai, kuriuos pacientus mūsų komanda galėtų važiuoti vakcinuoti. Jurbarko mieste tą darytų šeimos gydytojų slaugytojos. Kaimo ambulatorijose sužinosime, kiek reikia vakcinuoti, ir mūsų vairuotojas galėtų komandą išvežioti po ambulatorijas, kurių gyventojus reikia skiepyti namuose“, – svarstė Jurbarko PSPC direktorė R. Mencienė.
Visgi vakcinacijai namuose startas dar nėra duotas. Sveikatos apsaugos ministerija tokio leidimo įstaigoms dar nėra suteikusi, bet šis klausimas sprendžiamas. Manoma, kad netrukus bus priimtas sprendimas, leidžiantis vakcinuoti pacientus namuose. Jei toks leidimas bus gautas, vakcinuoti bus galima tik „AstraZeneca“ vakcina, kitoms reikalingos specialios laikymo sąlygos.
Dėl skiepo galima persigalvoti
Buvo iškeltas klausimas dėl asmenų, kurie parenka į prioritetinius vakcinavimo sąrašus, bet atsisako skiepytis. „Vieniems liga sukliudė, kiti patys buvo padarę tokį sprendimą, bet dabar jau persigalvojo ir norėtų skiepytis. Kaip mes turime daryti? Ar vėl įtraukti juos į sąrašus?“, – klausė medikai.
„Žmogus, kuris tuo metu nenorėjo, negalėjo vakcinuotis, tačiau praėjus kažkiek laiko jau nori vakcinuotis, arba jau gali vakcinuotis, lygiai taip pat grįžta į savo prioriteto grupę. Jūsų įstaiga turi tokį žmogų įtraukti, patikslinant sąrašus“, – paaiškino savivaldybės gydytoja Gražina Sutkuvienė.
Savivaldybės gydytojai antrino ir R. Mencienė. „Paaiškiname žmogui, kad jokiu būdu nesate išbraukiamas iš sąrašo. Jei tik jūs sugalvosite skiepytis, duokite mums žinią, vėl būsite įtrauktas į tą patį sąrašą. Bet mes ir toliau nežinosime, kokią vakciną gausime. Gali būti, kad tą dieną, kai žmogus apsispręs skiepytis, bus gauta tos pačios vakcinos, kurios žmogus nepageidavo ir skiepo atsisakė. Yra dar vienas kelias – jeigu mums nepaskambina atsisakęs skiepo pacientas anksčiau negu prasisuka visa prioritetinė grandinė, ir jau eina antrą kartą iš pradžių, mes patys jam skambiname. Visus norinčius, dvejojančius, tikrai prašysime pagalvoti, skiepytis ir neišbrauksime“, – patvirtina R. Mencienė.
Įstaigų vadovai taip pat teiravosi, kokia vakcinacijos tvarka persirgusiems medikams. Buvo paaiškinta, kad tie specialistai, kurie sirgo Cocid-19, praėjus trims mėnesiams vakcinuojami be jokių papildomų tyrimų. Kaip ir tie, kurių organizme rasta antikūnų – pastarieji skiepą gali gauti po 60 dienų. Antikūnų testo papildomai dar kartą jiems daryti nereikia.
„Lyginant su kitais rajonais, vakcinacija pas mus vyksta sklandžiai. Vakcinacijos procentas yra 5,69, kai tuo tarpu Lietuvos vidurkis 4,33“, – posėdžio pabaigoje reziumavo rajono meras S. Mockevičius.