PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Spalio 11 d. 08:43

Aptarta nedarbo situacija Ukmergės rajone

Ukmergė

Daiva ZimblienėŠaltinis: Ukmergės rajono savivaldybė


248258

Spalio 7-ąją Ukmergės rajono savivaldybėje aptarta situacija rajono darbo rinkoje, užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims modelio įgyvendinimas Ukmergės rajono savivaldybėje bei kiti klausimai.

Pasitarime dalyvavo Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas, mero pavaduotoja Agnė Balčiūnienė, administracijos direktoriaus pavaduotoja Dalė Steponavičienė, Socialinės paramos skyriaus vedėja Asta Leonavičienė ir šio skyriaus nedirbančių asmenų atvejo vadybininkė Orinta Kerbelienė, Užimtumo tarnybos Vilniaus klientų aptarnavimo departamento direktorė Jurgita Bražinskienė (per nuotolį), patarėjos Bronislava Sabina Katinienė ir Svetlana Lobovkinienė bei Ukmergės skyriaus vedėja Edita Mončinskienė.

E. Mončinskienė pasidžiaugė, kad 2022 metais, lyginant su ankstesniais, rajone 1355 asmenimis padaugėjo darbingo amžiaus žmonių, tad darbdaviai turi didesnes galimybes pasirinkti sau tinkamų darbuotojų. E. Mončinskienė įvardijo ir pagrindines priežastis, kurios lėmė šį pokytį - dirbti galinčių padaugėjo dėl to, kad pailgėjo pensinis amžius, taip pat darbo rinkos dalyviais tapo ir asmenys, kuriems sukako 16 metų ir kt. Dabar Ukmergės rajone iš viso yra 20 945 darbingo amžiaus žmonių – daugiau nei buvo 2017 metais. Tais metais turėjome 20 858 ir minėtas skaičius kasmet, iki šių metų, vis mažėjo.

Pasitarimo dalyviams E. Mončinskienė pateikė ir nemažai statistikos. Šių metų spalio 1 dienai Užimtumo tarnyboje buvo registruota 117 laisvų darbo vietų ir 2 428 asmenys. Iš jų 1836 yra bedarbiai, 279 – laikino užimtumo (darbo sutartys terminuotos arba subsidijuojamos Užimtumo tarnybos) dalyviai, 232 – besirengiantys darbo rinkai, 46 – praradę bedarbio statusą, 35 – dirbantys su verslo liudijimais, besiverčiantys individualia veikla ar dirbantys pusę etato.

Iš 1836 bedarbių 881 (47,99 proc.) yra vyras ir 955 (52,01 proc.) moterys, iš jų 180 (9,81 proc.) yra neįgalieji, 288 (15,7 proc.) - yra ilgalaikiai bedarbiai (nedarbo trukmė viršija daugiau kaip 12 mėnesių), 760 (41,4 proc.) yra kaimo vietovių gyventojai, 337 (18,36 proc.) yra jaunimas iki 29 m., 814 (44,34 proc.) yra vyresni nei 50 metų amžiaus, 845 (46 proc.) turi profesinį išsilavinimą, 492 (26,8 proc.) yra nekvalifikuoti, 499 (27,2 proc.) turi aukštąjį išsilavinimą ir 211 (11,5 proc.) niekada nedirbę.

Nuo šių metų liepos 1 dienos įsigaliojus naujam Užimtumo įstatymui ir atskyrus bedarbius pasirengusius darbo rinkai ir darbo rinkai besirengiančius asmenis, Ukmergės rajono savivaldybė yra pasirengusi įgyvendinti modelį, kuris leis ilgai nerandantiems darbo suteikti kompleksinę pagalbą ir panaikinti kliūtis, trukdančias įsidarbinimui. Per tris mėnesius nuo minėto įstatymo įsigaliojimo - spalio 1-ąją - Užimtumo tarnybos Ukmergės skyriuje registruoti 232 besirengiantys darbo rinkai asmenys.

Pasak A. Leonavičienės, dažniausiai žmonės neįsidarbinimo priežastimis įvardija keliais: vieni neturi nei kaip, nei su kuo nuvykti į darbo vietą, kiti visą savo laiką skiria artimųjų slaugai arba mažamečių vaikų priežiūrai, yra ir tokių, kurie niekaip nesugeba atsikratyti priklausomybės (pvz. alkoholiui ir kt.), kai kas stokoja kvalifikacijos, turi rimtą sveikatos problemą ar tiesiog nenori dirbti.

„Kiekvienas žmogus turi savo ilgalaikio nedarbo priežastis, kurios dažniausiai nėra sprendžiamos ir taip tas žmogus pamažu tampa ilgalaikiu bedarbiu ir socialinių išmokų gavėju. Būtent su tokiais asmenimis ir bus dirbama minėto modelio rėmuose. Šiai dienai rajone yra 890 socialinių išmokų gavėjų. Pavyzdžiui, Deltuvos seniūnijoje iš 131 bedarbio 20 gauna socialines pašalpas. Būtent tie asmenys ir paklius į mūsų akiratį. Labai norime tai pakeisti ir pabandyti padėti asmenims išsikapstyti iš problemų, trukdančių jiems susirasti darbą“, - sakė A. Leonavičienė.

Pasitarimo dalyviams ji pristatė Socialinės paramos skyriuje atsiradusią naują - nedirbančių asmenų atvejo vadybininko pareigybę ir nuo rugpjūčio 29 dienos į šią darbo vietą, laimėjus viešą konkursą, atėjusią dirbti O. Kerbelienę.

Naujoji darbuotoja, atlikusi asmens poreikių ir galimybių įvertinimą bei profiliavimą, organizuos vadinamos Atvejo komandos susitikimus, kuriuose bus pristatoma kiekvieno ilgalaikio bedarbio situacija (aptariama surinkta informacija ir pateikiama išvada, atlikus pirminį asmens vertinimą, asmens poreikių ir galimybių įvertinimą bei profiliavimą). Visa tai išanalizavusi Atvejo komanda pateiks nedirbančių asmenų atvejo vadybininkui pasiūlymus dėl aptartam asmeniui reikalingų paslaugų parinkimo, jų apimties, teikimo eiliškumo.

„Paslaugos būtų teikiamas tol, kol asmuo bus pasiruošęs grįžti į darbo rinką. Pavyzdžiui, jeigu žmogus dirbti negali dėl to, jog namuose slaugo artimąjį, jam būtų pasiūlyta padėti pasirūpinti slaugomuoju (lankomoji priežiūra, senelių namai ar pan.). Jeigu pagrindinė priežastis yra susisiekimas – būtų teikiama pavėžėjimo paslauga. Yra atvejų, kai žmogus tiesiog nedrįsta eiti į darbo pokalbį, tokiu atveju jam bus pasiūlyta lydimoji pagalba. Taip pat į motyvacijos priemonių paketą įeina visos įprastai teikiamos socialinės paslaugos, o jei prireiks kitokios paslaugos, ji bus nupirkta konkrečiam atvejui“, - kalbėjo O.Kerbelienė.

Planuojama, kad iki šių metų pabaigos šiame modelyje dalyvaus apie 40 asmenų. Šių metų antrajam pusmečiui šios modelio įgyvendinimui Ukmergės rajono savivaldybei skirta 42,1 tūkst. Eurų iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto. Iš šios sumos 11,6 tūkst. eurų skirta nedirbančių asmenų vadybininko, dirbančio pagal darbo sutartį, darbo užmokesčiui, 2 tūkst. – jam reikalingoms darbo priemonėms, o likę 28,5 tūkst. eurų -užimtumo skatinimo skatinimo ir motyvavimo paslaugų/konsultacijų pirkimui.

Pastarojo susitikimo išvakarėse, spalio 6 dieną, įvyko pirmasis savivaldybėje sudarytos Atvejo komandos susirinkimas, kurio metu aptartos pagrindinės problemos ir planuojamos pirkti paslaugos.

Šios komandos vadovė yra savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja A. Leonavičienė. Komandą sudaro Užimtumo tarnybos Vilniaus klientų aptarnavimo departamento Ukmergės skyriaus vedėja E. Mončinskienė ir šio skyriaus Atvejo vadybininkė Greta Dapkuvienė, Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Gitana Čepienė, Ukmergės socialinių paslaugų centro direktorė Kristina Karpovienė, Ukmergės visuomenės sveikatos biuro direktorė Vaida Puodžiūnienė.