PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Sausio 28 d. 14:14

Aplinkos viceministrė apie padėtį Šiaulių regione: ūkio subjektų konfliktas negali sukelti ekstremalios situacijos

Šiauliai

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centre susikaupė neišrūšiuotos atliekos. Z. Medžidovo nuotr. ir vaizdo įrašas.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


202655

Šiandien surengtas skubus Aplinkos ministerijos, Aplinkos apsaugos departamento ir Šiaulių regiono savivaldybių vadovų posėdis dėl situacijos Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centre. Portalui „Etaplius“ po susirinkimo situaciją komentavusi viceministrė Raminta Radavičienė sako, kad dviejų ūkio subjektų konfliktas neturėtų būti pagrindas stabdyti atliekų rūšiavimą. Viceministrės teigimu, šis precedentas yra gera pamoka visai Lietuvai ir tai, kad mechaninio biologinio atliekų rūšiavimo linijos nebeatitinka šiandieninių standartų.


Foto galerija:

vlcsnap-2022-01-28-14h08m58s375.png
vlcsnap-2022-01-28-14h09m31s798.png
vlcsnap-2022-01-28-14h09m36s187.png

Situacija įkaito

Situacijai dėl nerūšiuotų atliekų Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centre kaistant, savo žodį vakar išsakė ir Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, kuris ministerijos išplatintame pranešime teigė, kad nerūšiuotos atliekos sąvartyne yra pažeidimas.

„Šiandien apskrities nerūšiuotas atliekas vežant į sąvartyną ne tik nevykdomi įsipareigojimai gyventojams, bet ir daromas gamtosauginis pažeidimas“, – teigia ministras ketvirtadienį išplatintame pranešime, skelbia BNS.

Aplinkos ministerija su Aplinkos apsaugos departamentu šiandien ryte surengė skubų pasitarimą su Šiaulių regiono savivaldybių vadovais situacijai spręsti.

Atliekų tvarkymo procesas regione sutriko nuo sausio 22 dienos „NEG Recycling“ sustabdžius atliekų priėmimą į jos valdomus rūšiavimo įrenginius, dėl to nerūšiuotos šiukšlės vežamos tiesiai į sąvartyną.

Bendrovė taip pasielgė motyvuodama tuo, kad Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras jai už suteiktas paslaugas nesumokėjo beveik 500 tūkst. eurų.

Konkretaus plano

Po pasitarimo komentuodama situaciją portalui „Etaplius“ Aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė pakartojo tą pačią dar vakar išsakytą ministro mintį – gabenti nerūšiuotas atliekas į sąvartyną yra nepriimtina.

Todėl, pasak viceministrės, pareikalauta, kad dar šiandien ŠRATC pateiktų konkretų rašytinį planą, kaip neišrūšiuotos ir MBA teritorijoje esančios atliekos bus sutvarkytos bei kaip ketinama elgtis ateityje.

„Aptarėme, kad dalis atliekų tikriausiai keliaus deginimui. Kitos atliekos turi būti išrūšiuotos ir sutvarkytos. Nuo rytojaus atliekos iš MBA bus išvežamos.

Susitikime aptarėme visas alternatyvas ir galimus scenarijus“, – teigė viceministrė.

Precedentas visai Lietuvai

Dar pernai lapkritį susidarius panašiai situacijai, kai buvo taip pat grasinama nebepriimti atliekų į rūšiavimo liniją, Aplinkos ministras kalbėjo, kad šis konfliktas yra dviejų ūkio subjektų sutarties reikalas ir nors situacija įkaitusi, bet ministras tik rekomendavo abiem pusėms atvėsti.

Vis dėlto dabar, pasiteiravus, ar ministerija keičia poziciją ir ar ministerijos vertinimu situacija yra rimtesnė, ir kodėl skubus pasitarimas šaukiamas tik dabar, viceministrė sakė, kad situacija tiek tada, tiek dabar yra rimta, pasitarimų ministerijos viduje ir su kitomis institucijomis būta ir anksčiau.

„Buvo ir Vidaus reikalų ministerija įsijungusi. Svarstėme, gal reikia skelbti ekstremalią situaciją. Šis precedentas yra gera pamoka visai šaliai.

Negali juridinis ginčas išbalansuoti atliekų perdirbimo sistemos ir privesti prie ekstremalios situacijos. Dabar aiškėja, kad nebuvo parengtas joks planas, ką daryti, jeigu įvyktų taip, kaip įvyko.

Galų gale, jeigu įrenginys sugestų, įvyktų sprogimas ar dar kas nors, kas sutrikdytų atliekų rūšiavimą. Tokio plano nebuvo ir tai pamoka peržiūrėti kitų regionų atliekų tvarkymo centrus“, – kalbėjo viceministrė.

Pertvarka neišvengiama

Mechaninio biologinio atliekų rūšiavimo įrenginiai (MBA) šalies regionų atliekų tvarkymo centruose buvo pastatyti panaudojus Europos Sąjungos finansavimą. Dalį jų valdo privatūs operatoriai. Pasiteiravus viceministrės, ar ministerija keičia poziciją dėl atliekų rūšiavimo, R. Radavičienė teigė, kad vertinant visos šalies mastu, MAB įrenginiai buvo tarsi laikinas sprendimas, kol nebuvo sukurta reikiama infrastruktūra.

„Šis konfliktas tarp ŠRATC ir „NEG Recycling“ prasidėjo ne vakar. Ir konfliktas dar nesibaigė. Sutartys buvo sudarytos ilgalaikės. Ir tokie konfliktai dar labiau viską komplikuoja. Bet tai ne pagrindas stabdyti atliekų tvarkymą. MBA įrenginiai buvo kaip tarpinė laikina grandis, kol nebuvo išvystyta infrastruktūra. Tad įrenginių pertvarka neišvengiama“, – sakė vicemnistrė.

Pradėti tyrimai

Aplinkos apsaugos departamentas BNS ketvirtadienį patvirtino, kad dėl galimų aplinkosaugos pažeidimų jau pradėti tiek „NEG Recycling“, tiek Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro veiksmų tyrimai.

Sausio 24 dieną Šiaulių apygardos teismas įpareigojo „NEG Recycling“ skubiai priimti atliekas bei perduoti įrenginius Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui, kuris įrangą perėmė trečiadienį.

Bendrovės ir centro sutartis galiojo nuo 2013 metų gruodžio, pirmadienį priimtas teismo sprendimas suteikė galimybę centrui ją vienašališkai nutraukti. „NEG Recycling“ žada šį sprendimą skųsti.

Centras aptarnauja apie 260 tūkst. regiono gyventojų, į mechaninio biologinio apdorojimo įrenginius kasdien atvežama po maždaug 200 tonų atliekų.