PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2024 m. Rugsėjo 18 d. 14:06

Aplankyti pažangūs ir išpuoselėti Širvintų rajono ūkiai

Širvintos

Ūkis. Širvintų r. savivaldybės nuotr.

EtapliusŠaltinis: Širvintų rajono savivaldybė


319257

Širvintų rajonas metai iš metų puoselėja gražią rudens tradiciją – kasmet medžių lapams pradėjus gelsti organizuojamas konkursas „Širvintų rajono metų ūkis“, skatinantis rajono ūkininkus pažangiau ūkininkauti, siekti efektyvios gamybos ir ekologinės pusiausvyros, geriau tvarkyti savo ūkį.

Rugsėjo 12 d. aštuoni Širvintų rajono ūkiai sulaukė svečių – šiemet vertinimo komisiją sudarė Savivaldybės vicemerė Laima Versekėnaitė, Žemės ūkio ir turto valdymo skyriaus vedėja Jūratė Meškutavičienė, jos pavaduotojas Mindaugas Staniulis, Tarybos narys Vytautas Kalesnikas, Širvintų krašto ūkininkų sąjungos narys Valius Mažulis, seniūnijų seniūnai Ramūnas Jasevičius, Rima Jasevičienė ir Jovita Šakinytė.

Pirmoji stotelė buvo Zibalai – čia įsikūręs mišrus ekologinis Augustino Martinėlio ūkis, apimantis 112,39 ha. Kaip komisijai atskleidė Augustinas, biodinaminis ūkininkavimas nekenkia žemei, atvirkščiai – ją maitina ir praturtina. Tai retas ūkininkavimo būdas ne tik Širvintų rajone, bet apskritai Lietuvoje. Ūkininkas Augustinas taip pat augina Hailendo veislės galvijus – jų pulką sudaro 59 gyvuliai.

Martinėlių sodyba įdomi dar ir tuo, kad yra įsikūrusi renovuotame dvare, kur išsaugota autentika. Į svečius neretai atvyksta žmonių net iš užsienio – studentų, šeimų, užsiimančių edukacijomis. Viena iš jų – duonos kepimas iš šeimos ūkyje užaugintų rugių, speltos. Komisijos nariams kaip tik pasisekė išvysti, kaip minkoma duonelė, kaip ji ant ližės pašaunama į krosnį. Svečiai sužinojo, kad Martinėlių sodyboje kepama duona keliauja į „Musės krautuvėlę“, įsikūrusią Musninkuose, kur kartu su kita Širvintų rajone užauginama ir pagaminama produkcija yra parduodama vietiniams gyventojams bei miestelio svečiams. Augustinas papasakojo, kad išgaunama produkcija keliauja tiek į svečias šalis (dažniausiai į Vokietiją), tiek po Lietuvą – ūkininkas galvijų mėsą kas savaitę tiekia vienam Jonavos darželiui, o komisijos paklaustas, ar galėtų ekologine jautiena maitinti ir Širvintų rajono ugdymo įstaigas, drąsiai patikino, kad tikrai taip!

Aplankiusi Martinėlio ūkį, komisija pasuko į Alionių pusę. Čia, II Alionių k., gyvena ūkininkas Gražvydas Vyšniauskas – jam priklauso net 168,65 ha žemės. Gražvydas šeimos ūkyje atsakingas už augalininkystę, savo ūkį jis įregistravo 2022 m. Šiandieną jaunuolis yra kvalifikuotas agronomas ir toliau sėkmingai tęsia šios srities mokslus.

Komisija pasinaudojo proga ne tik apžiūrėti Gražvydo augalininkystės ūkį, bet ir aplankė tėčio Vidmanto ir sesės Agnės puoselėjamus, ketvirtus pagal dydį Lietuvoje šiltnamius. Vidmantas Vyšniauskas atskleidė, kad jų kompleksas, sudarantis pusantro hektaro, ateityje plėsis. O jau tuose šiltnamiuose augančių agurkų skanumas! Komisijos nariai turėjo progą tuo įsitikinti, nes šeimininkai leido drąsiai raškyti daržoves ir jas skanauti.

Šiame ūkyje vertinimo komisijai pramogų netrūko – jiems buvo parodytos ekologinės akėčios, skirtos ankstyvą pavasarį supurenti žemę ir akėti pasėlius, taip pat leista išbandyti naujutėlaičio traktoriaus sėdynę!

Svečius savo kieme, Antanaičių k., Jauniūnų sen., pasitiko ir Valerijanas Žygis. Ūkininkas papasakojo, kaip jam sekasi plėtoti gyvulininkystės ūkį, apimantį 76,18 ha. Atskleidė, kad šiuo metu augina apie 50 mėsinių galvijų, o šis skaičius nuo 2005 m., nuo kada Valerijanas ūkininkauja, nuolat svyravo, bet ūkininkavimo sritis nepasikeitė. Svečiai sužinojo, kad Valerijanui ūkininkavimas iš pradžių buvęs tik hobiu, su metais tik plėtęsis ir tapęs gyvenimo būdu. Kalba liejosi laisvai – ne vieną įdomią ir juokingą istoriją apie galvijus ir jų nuotykius svečiams papasakojo ūkininkas, kol galop visi įsiamžino prie vieno iš Valerijano traktorių – o jų ūkininko kieme tiesiog apstu!

Net lengvai prakiuręs dangus nesustabdė ekskursijos po gražią Vaidos ir Tautvydo Kvieskų sodybą, įsikūrusią jaukiame Pablendžio k., Širvintų sen. Darniai ūkininkaujanti šeima turi mišrų ūkį, apimantį 37,82 ha. Čia šeima augina 12 mėsinių galvijų, 6 skirtingas braškių rūšis ir neseniai nutarė pabandyti auginti Šitake grybus. Sutuoktiniai svečiams parodė, kaip įdomiai auginami šie iš Rytų kilę grybai, dar kitaip vadinami valgomuoju danteniu, papasakojo, kokie jie stebuklingi – ne tik skanūs bei gausūs vitaminų, bet ir padedantys kovoti su vėžinėmis ląstelėmis bei infekcinėmis ligomis!

Komisijai didelį įspūdį paliko išpuoselėta Vaidos ir Tautvydo sodybos aplinka: žydintys gėlynai, tvenkinys, knibždantis didžiulių amūrų, daugybė skoningų poilsio erdvių su sūpynėmis, įspūdingais augalais ir jaukiomis interjero detalėmis.

Dienai persiritus į antrąją pusę, vertinimo komisija tęsė kelionę – aplankė Jurgitos ir Pauliaus Kartenių augalininkystės ūkį, įsikūrusį Gelvonų sen., Žičkų k. Didžiuliame 368,6 ha žemės plote ūkininkai augina kviečius, miežius, rapsus, žirnius ir lubinus. Pasitikęs svečius kartu su savo tėvais, Paulius pasakojo su ūkiu susipažinęs dar vaikystėje, kai ūkininkavo tėtis, ir nors yra baigęs ne žemės ūkį, šis darbas jam yra be galo artimas ir savas. Svečiai, paįvairindami ekskursiją pokalbiais apie ūkio techniką, apžiūrėjo ūkininko garažus, aruodus bei bokštą, skirtą grūdų laikymui ir džiovinimui. Vyriškis pasidalijo savo ateities planais – sumažinti trąšų kiekį, padidinti žemės gyvybingumą, plėsti ūkį, sudominti ūkininkavimu ir savo vaikus. Svečius stebino išpuoselėti, įvairių augalų gausūs gėlynai, be galo tvarkinga, kruopščiai prižiūrėta aplinka bei ūkininkų svetingumas.

Širvintų rajonas išties gausus puikių ūkių – vienas iš jų – Pauliaus Stravinsko, esantis Čiobiškio sen., Lapelių k. Darbštus vyras ūkininkavimą derina su mechaniko ir ugniagesio gelbėtojo pareigomis. 42,06 ha plote Paulius augina kviečius, rapsus ir žirnius. Nuoširdaus ir atviro pokalbio metu ūkininkas pasidalino istorijomis apie bendradarbiavimą su kitais vietos ūkininkais – juk padėdami vieni kitiems visi laimime, lengviau ir smagiau dirbti bei gyventi draugiškai. Išpuoselėta, jauki aplinka, ideali tvarka dirbtuvėse rodo begalinį darbštumą ir meilę savo darbui.

Sekantis, dar vienas pažangus ūkis, kurį svečiai aplankė – Živilės ir Liudviko Verikų, įsikūręs Musninkų sen., Krapiliškių k. Atvykusią komisiją Liudvikas pasitiko su tėčiu ir broliu, o galiausiai vyrų ūkininkų kompaniją papildė ir mažasis sūnėnas. 197,94 ha plote ūkininkai augina kviečius, rapsus, truputį pupų. Turėdami 1 kombainą, esant pačiam darbų įkarščiui, papildomą techniką samdo. Vertinimo komisijai kalbinant, ūkininkas Liudvikas džiaugėsi šių metų rapsų derliumi – 4 t iš 1 ha – puikus rezultatas. Įdomu tai, kad be augalininkystės ūkis verčiasi įvairių aliejų spaudimu – asortimentas išties gausus – nuo margainio sėklų, kanapių, juodgrūdžių iki sezamų ir linų sėmenų aliejų. Įvairių vitaminų ir gerųjų medžiagų, naudingų sveikatai bei pagardinančių patiekalus, kupini produktai ne vieninteliai rankų darbo gaminiai. Čia platus ir hidrolatų pasirinkimas – rožių, mėtų, levandų, bijūnų ir net dilgėlių. Visa ši ūkio produkcija – stiprioji Živilės Verikienės pusė, puoselėjama su didžiuliu atsidavimu ir meile. Produktus galima užsisakyti internetu arba įsigyti Musninkuose esančioje „Musės krautuvėlėje“.

Dangui vėl pamažu niaukstantis, įdomi ir turininga komisijos kelionė ėjo į pabaigą, o paskutinė vieta, kurią tądien jie aplankė, buvo jaunojo ūkininko Karolio Inčiūros ūkis, esantis Širvintų sen., Družų k. Kviečiai, rapsai ir miežiai auga 136,63 ha plote, šias kultūras paįvairinant garstyčiomis ir ridikais. Karolis pasakojo, kaip darbais ūkyje dalinasi su dviem vyresniais broliais, kaip grūdai vežami į Vindeikius, parodė metalo pjaustymo stakles, kuriomis, pasak ūkininko, galima išpjauti ką tik nori. Pirmiausia šios staklės tarnauja ūkio reikmėms, tačiau priimami ir įvairūs individualūs užsakymai, kuriuos nuo kompiuterio programavimo iki išbaigto gaminio atlieka pats Karolis. Pabaigai visi įsiamžino šalia medžio skulptūros, brangios visai šeimai, žyminčios svarbiausias datas ir įvykius.

Laimėtojai bus paskelbti Širvintų rudens šventės metu, rugsėjo 28 d.