PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mokslas2024 m. Spalio 13 d. 12:02

Apie meteorologinį balioną ir atmosferos radiozondavimą

Lietuva

Ra­dio­zon­das, pri­riš­tas prie me­teo­ro­lo­gi­nio ba­lio­no, Kau­no MS fo­ne.

Gytis ValaikaŠaltinis: Etaplius.LT


323054

Pastaruoju metu žiniasklaidoje dažniau pasirodo pranešimų apie kontrabandininkų siunčiamus krovinius, kuriems skraidinti pasitelkiami meteorologiniai balionai (pūslės). Jų visai nesunkiai galima įsigyti internete vos už keliasdešimt eurų. Nežiūrint to, meteorologiniai balionai kasdien visame pasaulyje naudojami atmosferos sąlygoms skirtinguose aukščiuose nustatyti bei įvairiems moksliniams tyrimams.

Lietuvoje meteorologiniai balionai reguliariai, kiekvieną naktį (00:00 UTC laiku), leidžiami ir iš Kauno meteorologijos stoties. Na, o vandeniliu užpildytas meteorologinis balionas iškelia pritvirtintą nedidelę baltą dėžutę – radiozondą (kuris sveria panašiai tiek, kiek išmanusis telefonas). Šiuo prietaisu iki apatinio stratosferos sluoksnio (vidutiniškai iki 30 km aukščio, kur dėl išretėjusios atmosferos balionas labai išsipučia ir galiausiai sprogsta) atliekami meteorologiniai matavimai.

Radiozondai, kildami į stratosferą, matuoja atmosferos slėgį, oro temperatūrą, rasos taško temperatūrą, santykinę drėgmę, vėjo greitį ir kryptį. Atmosferos radiozondavimas labai svarbus, norint sužinoti, kokios sąlygos yra aukštai atmosferoje. Be reguliariai atliekamo radiozondavimo ir lėktuvų, perduodančių svarbią meteorologinę informaciją, orų prognozės būtų mažiau tikslios.

Lietuvoje atmosferos radiozondavimas atliekamas 1 kartą per parą. Nesunku paskaičiuoti, kad per metus paleidžiamos 365 tokios baltos dėžutės. Daugelis jų nukrenta iki 100–150 km atstumu aplink Kauną. Nemažą dalį jų surenka radiozondų ieškotojai, kuriems tai yra kaip netipinė pramoga – savotiškas geolokacinis žaidimas.

Jau kurį laiką visus radiozondus paženkliname specialiu lipduku, sakančiu, jog tai yra nepavojingas meteorologinis prietaisas. Suradus tokį, reikėtų saugiai išmesti arba neatlygintinai perduoti ar atsiųsti mums:

KAUNE: Kauno meteorologijos stotis. Adresas: Rapsų g. 5, Noreikiškių k., Kauno r. sav. LT-53367, tel. +370 648 05 759.

VILNIUJE: Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. Adresas: Oršos g. 8, Vilnius LT-09300, tel. +370 648 06 572.