Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pixabay.com nuotr.
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Šiuo metu Lietuvoje 3495 globėjų (rūpintojų) šeimose auga 4645 tėvų globos netekę vaikai. Nors globėjų skaičius pastaraisiais metais auga, tačiau jų nuolat trūksta visose šalies savivaldybėse. Apie 1630 vaikų vis dar gyvena globos institucijose. Didžioji dalis šių vaikų gali būti paimami globai, o 360 vaikų siūlomi įvaikinti.
Vaikai laukia globėjų
Šiuo metu 40-yje Trakų rajono šeimų yra globojami 53 vaikai. Didesnioji dalis jų auga pas giminaičius – senelius, seseris, brolius, tetas ir dėdes, o ketvirtadalis – pas asmenis, apsisprendusius tapti globėjais ir priimti vaikus į savo šeimą. Džiugu tai, kad per pastaruosius 10 metų Trakų rajone daugiau nei tris kartus sumažėjo iš šeimų paimamų vaikų skaičius – 2011 m. tokių vaikų buvo 34, o 2020 – 10. Ir nors šiems vaikams visuomet stengiamasi surasti globėjus, dalis vaikų patenka į globos įstaigas.
Trakų rajono paramos šeimai ir vaikams centro direktorė Loreta Oliškevičienė atkreipia dėmesį, kad rajone šiuo metu nėra nė vienos šeimos, kuri būtų pareiškusi norą ir pasirengusi tapti nuolatiniais vaikų globėjais.
„ Kol kas pakankamai turime tik budinčių globotojų, kurių šeimose vaikai gyvena laikinai – iki metų – kol grąžinami į šeimą arba kol jiems surandami nuolatiniai globėjai. Mūsų centro socialiniai darbuotojai visada stengiasi, kad iš biologinės šeimos dėl priklausomybių, ligos, socialinių įgūdžių stokos ar nesirūpinimo paimamas vaikas grįžtų į savo šeimą – siekiame padėti išspręsti iškilusias problemas. Jei šeimai vis dėlto nepavyksta susitvarkyti, stengiamės, kad vaikas neatsidurtų globos įstaigoje, jam ieškome globėjų šeimos, kuri galėtų suteikti fizinį ir emocinį saugumą, kurioje jis gautų pakankamai individualaus dėmesio. Tokiems vaikams reikia ypatingo rūpesčio ir meilės, kad jie galėtų įveikti savo biologinėje šeimoje patirtas traumas, – teigia L. Oliškevičienė. – Aš labai kviečiu Trakų rajono gyventojus pagalvoti apie galimybę tapti globėjais bei įtėviais ir padėti užaugti vaikams šeimos aplinkoje“.
Šiuo metu Lietuvoje laikinai globojami 1037 vaikai, kuriems nesant galimybių sugrįžti į šeimą reikės suaugusiųjų, kurie nuolat galėtų globoti šiuos vaikus. Visoje šalyje globos institucijose vis dar gyvena 1630 tėvų globos netekę vaikai, kuriems reikia šeimos.
Įsivaikina vieną arba du per metus
Trakų rajone šiuo metu yra 3 įsivaikinti pasirengusios šeimos ir dar viena visai neseniai pateikė dokumentus dėl noro pasiruošti ir įsivaikinti vaiką. Pasak L. Oliškevičienės, tos trys šeimos jau laukia, kol Valstybės vaiko teisių ir įvaikinimo tarnyba pasiūlys įsivaikinti konkrečius vaikus.
„ Mus džiugina šios apsisprendusios įsivaikinti šeimos, taip pat viliamės, kad jų atsiras ir daugiau, nes kasmet Trakų rajone norą įsivaikinti pareiškia tik viena arba dvi šeimos“, – apibendrina L. Oliškevičienė.
Per pastaruosius 10 metų 11 Trakų rajono šeimų įsivaikino 13 vaikų. Dauguma šeimų yra įsivaikinusios vieną vaiką, dvi šeimos įsivaikinusios po du vaikus, kurie yra biologiniai broliai ir seserys.
Pasak Vilniaus apskrities Vaiko teisių apsaugos skyriaus patarėjos Trakų rajone Alinos Kuleš, per metus visoje šalyje įvaikinama vidutiniškai apie 100 vaikų.
„Vaiko pasirinkimo kriterijai labai panašūs tiek visoje šalyje, tiek mūsų rajone. Dauguma šeimų nori įsivaikinti vaiką iki trijų metų, pageidauja, kad jis neturėtų sunkių sveikatos sutrikimų. Vaiko lytis dažniausiai būna nesvarbi“, – apibendrina A. Kuleš.
Šiuo metu visoje Lietuvoje siūlomi įvaikinti 360 vaikų.
Kviečia sužinoti daugiau
Kokios motyvacijos vedini asmenys dažniausiai apsisprendžia tapti globėjais ir įtėviais?
„Vieni ateina vedini noro padėti ir užauginti tėvų globos netekusį vaiką, kiti nori turėti dar vieną vaiką šeimoje. Taip pat globoti ir įvaikinti nusprendžia savo vaikų neturintys ir siekiantys sukurti visavertę šeimą sutuoktiniai“, – dėsto L. Oliškevičienė. Globą taip pat atranda ir „tuščio lizdo“ sindromą išgyvenantys sutuoktiniai, kai namus palieka jau užaugę vaikai.
Norintys įsivaikinti ar tapti globėjais asmenys bei šeimos turi baigti specialius mokymus. Juos mūsų rajone organizuoja Trakų rajono globos centras.
„ Į mokymus kviečiame būsimus įtėvius ir globėjus, taip pat norinčius tokiu būdu bent iš tolo „pasimatuoti“ šį vaidmenį“, – ragina L. Oliškevičienė.
Siekis – Lietuva be vaikų namų
Siekiamybę vaikams augti šeimose, o ne globos įstaigose jau kelis metus iš eilės akcentuoja už socialinę gerovę šalyje atsakingi politikai bei pareigūnai.
„Lietuva be vaikų namų yra ne tik mūsų svajonė, bet ir svarbus įsipareigojimas vaikams, kuriems reikia ypatingos apsaugos. Šiandien jau galime džiaugtis tuo, kad didelius globos namus keičia jaukesni, šeimos aplinką primenantys bendruomeniniai globos namai, kad turime budinčius globotojus, kad atsirado globos centrai, kurie yra svarbus pagalbininkas vaikams, jų globėjams ir įtėviams, – teigė socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė. – Siekiame ir toliau skatinti šeimas pasiryžti globai ar įvaikinimui ir padėti joms šiame kelyje, kuris dažnai pilnas iššūkių ir naujų išbandymų – juk vaikas ateina į naują šeimą, atsinešdamas savo gyvenimo istoriją, kuri pilna sudėtingų, dažnai trauminių patirčių ir išgyvenimų. Todėl pagalbos plėtojimas globėjams, įtėviams, budintiems globotojams, šeimynoms – tai mūsų „ačiū“ kiekvienai šeimai, kuri prižiūri, globoja ar įvaikino vaiką, ir kartu pažadas, kad nė viena šeima, kuri ryžtasi globai, įvaikinimui, budinčio globotojo veiklai neliks viena, be reikalingos paramos“.
Globėjams ir įtėviams padeda Globos centras
Apsisprendusios pakviesti į savo namus ir širdį tėvų globos netekusį vaiką šeimos nelieka vienos. Globa ir įvaikinimu Trakų rajone rūpinasi 2018 metų pabaigoje įsteigtas Globos centras „Vaikai yra vaikai“. Tai viena iš 66 visoje Lietuvoje veikiančių organizacijų, kuri padeda Trakų rajono vaikams surasti globėjus ar įtėvius ir teikia profesionalią pagalbą sprendimą globoti ar įvaikinti planuojantiems priimti ar jau priėmusiems žmonėms šiame prasmingame ir įkvepiančiame vaikų globos ar įvaikinimo kelyje.
„Globos centras padeda ne tik tapti globėjais ar įtėviais, bet ir toliau nuolat lydi šias šeimas. Globėjų ir įtėvių šeimoms teikiame psichologinę pagalbą, socialines paslaugas, organizuojame mokymus, kuriuose jie gali gauti žinių ir pastiprinti įgūdžius“, – paaiškina L. Oliškevičienė.
Trakų rajono globos centras „Vaikai yra vaikai“ įtėviams ir globėjams padeda ne tik spręsti iškilusius iššūkius, tačiau atlieka dar svarbesnę misiją – padeda džiaugtis žengiant pasirinktu globos ar tėvystės keliu ir šia kilnia misija.
Galvoji apie globą arba įvaikinimą? Norėtum vaikui suteikti šeimą? Tau kyla klausimų: ar tai man, ar aš sugebėsiu? Kreipkis į Trakų rajono globos centrą – kompetentingi darbuotojai suteiks visą reikalingą informaciją ir pagalbą.
Trakų rajono globos centras