PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2025 m. Birželio 12 d. 10:36

Anykščiuose – naujas traukos centras: duris atvėrė vienintelis Baltijos šalyse Jausmų muziejus

Anykščiai

Jausmų muziejus / Anykščių turizmo ir verslo žinių centro nuotr.

EtapliusŠaltinis: Pranešimas spaudai


367670

Birželio 10 d., 16 val., Tilto g. 1, Anykščiai, Anykščiuose duris atvėrė išskirtinė vertybė – vienintelis Baltijos šalyse Jausmų muziejus. Tai išskirtinė erdvė, skirta jausmams ir žmogaus vidiniam pasauliui. Tokių muziejų visame pasaulyje yra vos keletas, todėl šio muziejaus atsiradimas Anykščiuose yra išskirtinis įvykis ne tik viso regiono, bet ir Lietuvos kultūriniame ir turistiniame žemėlapyje.

Sumanymas, gimęs svajonių sąsiuvinyje

Jausmų muziejus – svajonė, kurią prieš dvejus metus šeimos geltonajame „Svajonių sąsiuvinyje“ užrašė Monika ir Justas Tekučiai. „Prireikė laiko, o gal ir tinkamos akimirkos, kad ši svajonė taptų tikrove“, – pasakoja muziejaus įkūrėja Monika Tekutienė.

Šių metų pradžioje šį sumanymą pradėjo įgyvendinti susibūrusi kūrėjų komanda: prie Monikos ir Justo prisijungė muziejaus dailininkė Lina Timukaitė, kompozitorė Karolina Kapustaitė, dizainerė Ida Šeštokaitė Grigonė bei menininkai Olegas Kliucnikovas ir Aleksandras Kretas.

Anykščių turizmo ir verslo žinių centro nuotr.

Kaip įamžinti tai, ko negalima paliesti?

Sukurti Jausmų muziejų buvo nemenkas iššūkis. Jausmai – nematerialūs ir sunkiai apčiuopiami, tad iš pirmo žvilgsnio jų įamžinimas muziejuje atrodė beveik neįmanoma užduotis.

Tačiau kūrėjai pasitelkė meną ir pojūčius, kad perteiktų jausmus: „Prie šio proceso ypač prisidėjo mano, kaip dailės terapeutės, kognityvinės psichoterapijos konsultantės patirtis ir žinios“, – pasakoja Monika Tekutienė.

Muziejuje baimę galima išgyventi žvelgiant į ją pro mažą langelį, o laimę – skaitant žmonių iš visos Lietuvos atsiųstas mintis. Lankytojai čia kviečiami patirti įvairius jausmus vienu metu – juos galima „pasimatuoti“ užsidedant simbolines kaukes. Ir tik dalis muziejaus siūlomos patirties.

Ar žinote, ką reiškia „kaukokaipuu“?

Jausmai nėra tik universalūs – kai kurie jų būdingi tik tam tikroms tautoms. Pavyzdžiui, „L’appel du vide“, „kaukokaipuu“, „litost“… Kiekvienas šių žodžių slepia savitą jausmą, kurį čia galėsite ne tik pažinti, bet ir išgyventi.

Beje, Jausmų muziejaus kūrimas tapo dar ir savotišku visuomeniniu tyrimu: kūrėjai apklausė šimtus žmonių iš visos Lietuvos, siekdami sužinoti, ką jie laiko laime, džiaugsmu, netektimi ar nostalgija. Tad gali būti, kad viename iš muziejaus kambarių rasite savo „laimės receptą“.

Anykščių turizmo ir verslo žinių centro nuotr.

Kodėl Anykščiai?

Kodėl toks sumanymas gimė būtent Anykščiuose, o ne Vilniuje ar Kaune? Monika Tekutienė atsako paprastai: „Čia lengva kurti. Čia lengva jausti.“

Norint iš tikrųjų patirti šio muziejaus atmosferą, reikia neskubėti – leisti sau sustoti, įsiklausyti, pajusti. Anykščiai – tai vieta, kur sulėtėja laikas ir atsiveria širdis. „Norėdami iš tikrųjų patirti šio muziejaus atmosferą, leiskite sau neskubėti – sustokite, įsiklausykite, pajuskite, reflektuokite. “ – sako Justas Tekutis.

Be to, Anykščiai – bendruomeniškas, kūrybingas miestas. Čia sumanymai randa palaikymą, o Anykščių savivaldybė aktyviai prisideda prie sumanymų, kurie praturtina miesto kultūrinį gyvenimą ir pritraukia lankytojus bei turistus.

#ANYKŠČIAI#JAUSMŲ MUZIEJUS#EMOCIJOS