PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2022 m. Lapkričio 29 d. 16:16

Antikorupcijos komisijoje bus aptarta STT išvada dėl galimai neskaidrių Kauno infrastruktūros konkursų

Kaunas

BNS/Fotobankas nuotr.

Gailė Jaruševičiūtė-MockuvienėŠaltinis: ELTA


252524

Antikorupcijos komisijos posėdyje bus aptarta informacija dėl Specialiųjų tyrimų tarnybos atliktos Kauno miesto savivaldybės veiklos korupcijos rizikos analizės.

„Mes ilgai laukėme STT korupcijos rizikos vertinimo, džiaugiamės, kad jis pagaliau atkeliavo, nes iš tikrųjų savo tyrimą grindėme įvairių institucijų įvairiomis analizėmis ir vertinimais ir mums buvo svarbu išgirsti STT poziciją. Mes ją išgirdome, susipažinus su medžiaga ji atrodo rimta, solidi ir tikrai matosi įvairių pastabų, matosi tam tikras sisteminis vaizdas, sisteminės problemos Kauno miesto savivaldybėje, bent jau mano nuomone“, – Eltai sakė laikinosios tyrimų grupės dėl situacijos Kaune pirmininkas Andrius Vyšniauskas.

Politiko teigimu, antradienį vyksiančiame laikinosios tyrimų grupės posėdyje STT atstovai pristatys išvadą dėl neskaidrumo Kauno infrastruktūros konkursuose.

„Rytoj Tyrimų grupės posėdyje mes išklausysime STT, matyt, atsakys į papildomus klausimus, galbūt kažkokią informaciją pagilins ir po to mes jau sėsime baiginėti savo tyrimo išvadų ir artimiausiu metu tas išvadas pristatysime“, – pabrėžė politikas.

„Turėjome anoniminių liudijimų, turėjome STT išvada, turėjome pasikalbėjimus su Viešųjų pirkimų tarnyba, dar taip pat rytoj išklausysime ir savivaldybės kontrolierę, kuri taip pat atliko tam tikrą tyrimą, visą tai apibendrinsime ir pateiksime savo vertinimą Antikorupcijos komisijai ir viešumai“, – pridūrė jis.

Pasak jo, laikinosios tyrimų grupės tikslas buvo pabandyti užčiuopti tam tikras sistemines problemas Kauno savivaldybėje, kurias būtų galima koreguoti teisės aktuose.

„Kauno atveju reikia turėti omenyje, kad štai šis STT korupcijos rizikos vertinimas reiškia, kad savivaldybė turi per, man rodos, mėnesį į tas pastabas atsižvelgti, pakoreguoti savo tvarkas arba pasakyti, kodėl jie to nedaro. Tai vien jau STT atlikta analizė iškelia savivaldybėje tam tikras prievoles“, – akcentavo A. Vyšniauskas.

„Atitinkamai savo ruožtu mes žiūrėsime, kaip galima koreguoti įstatymus, kad įstatyminiu lygmeniu daug dalykų, kurie atsiskleidė Kaune, būtų užkardomi. Tai dirbsime toliau, tačiau galbūt tas darbas labiau persikels į jau visą Antikorupcijos komisijos lauką“, – taip pat pažymėjo jis.

STT išvadose skelbiama, kad nėra aišku kaip yra nustatomos ir kuo yra grindžiamos savivaldybės pirkimų planuose nurodomos pirkimų vertės, neužtikrinamas viešųjų pirkimų planavimo skaidrumas ir atsparumas šališkų sprendimų priėmimui.

Taip pat nurodoma, kad egzistuoja galimybė infrastruktūros objektų viešuosius pirkimus vykdyti neatlikus rinkos tyrimo procedūros, nes savivaldybėje yra nepakankamai reglamentuota rinkos tyrimo vykdymo ir dokumentavimo procedūra.

STT pažymi ir tai, kad galimas piktnaudžiavimas skiriant viešųjų pirkimų iniciatorius, nes savivaldybės viešųjų pirkimų teisinis reglamentavimas nenustato, kas ir kaip iš keleto ar keliolikos padalinio darbuotojų (pirkimo iniciatorių) parenka ir paskiria vieną darbuotoją (pirkimo iniciatorių), kuris priima sprendimą dėl konkretaus pirkimo poreikio nurodymo (inicijuoja pirkimą).

Rašoma, kad neužtikinamas ir pirkimus vykdančios viešųjų pirkimų komisijos nario, kuris tuo pačiu metu yra ir pirkimo iniciatorius, nešališkumas, nes savivaldybės nustatytas viešųjų pirkimų procesų reglamentavimas neįtvirtina nuostatų, atskiriančių viešųjų pirkimų inicijavimo ir vykdymo funkcijas.

STT rekomenduoja detaliau reglamentuoti Kauno miesto savivaldybės viešųjų pirkimų plano tikslinimo / koregavimo procedūros vykdymą, numatyti papildomas vidaus kontrolės priemones, kurios sumažintų savivaldybės vykdomų į metinį pirkimų planą neįtrauktų pirkimų skaičių.