PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Liepos 27 d. 11:26

Antano Dilio fotografijų parodos „Šiauliai ir šiauliečiai“ atidarymas

Šiauliai

Tomas PauliuščenkaŠaltinis: Etaplius.lt


182955

Rugpjūčio 6 d., penktadienį, 14 val. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos III a. galerijoje vyks Antano Dilio fotografijų parodos „Šiauliai ir šiauliečiai“ atidarymas.

Būtina išankstinė registracija INTERNETU (www.savb.lt) arba prieš renginį bibliotekoje.

Antanas Dilys gimė 1932 m. sausio 1 d. Storiuose, Anykščių rajone. Fotožurnalistas, Lietuvos fotomenininkų sąjungos garbės narys, muziejininkas, filokartininkas.

Iki 1963 m. dirbo Anykščiuose techniku-melioratoriumi, instruktoriumi, Anykščių rajono laikraščio „Kolektyvinis darbas“ fotokorespondentu, nuo 1963 m. paskirtas Eltos fotokorespondentu Šiaulių krašte. Šioje agentūroje išdirbo beveik 45 metus, fiksuodamas įvykius skersai ir išilgai išmaišė visus regiono užkaborius.

Nuo 1966 m. buvo besikuriančios Lietuvos TSR fotografijos meno draugijos organizacinio komiteto, vėliau – valdybos prezidiumo, dabar – garbės narys.

1966 m. įkūrė ir vadovavo fotomeno klubui, stengdamasis plėtoti Šiaulių regiono fotografų mėgėjų meninę saviraišką. A. Dilio pastangomis Šiauliuose 1973 m. įkurtas pirmasis tuometėje Tarybų Sąjungoje Fotografijos muziejus prie Lietuvos TSR fotografijos meno draugijos. 1976 m., prijungus jį prie „Aušros“ muziejaus, buvo pirmasis jo vadovas. Daugelio mokslinių fotografijos konferencijų, tarptautinių fotografijos parodų rengėjas ir dalyvis: „Gintaro kraštas-2“, „Kolegos“, „Amžininko portretas“ ir kt. Jo sąskaitoje ir kelios dešimtys personalinių parodų, kai kurios – „Duona“, „Ugniagesiai“, „Atgimęs kaimas“, „Mūsų tautodailininkai“, „Kryžių kalnas“ ir kt. – apkeliavo daugelį šalies miestų.

Šiaulių ugniagesių muziejui 2002 m. autorius padovanojo daugiau negu 3 000 negatyvų apie ugniagesių darbą bei poilsį, 2005 m. „Aušros“ muziejui – per 50 000 negatyvų. Kartu su sūnumi Raimondu 2000 m. Šiaulių „Aušros“ muziejui padovanojo per 63 000 atvirukų kolekciją. Jis buvo ir pirmųjų Lietuvos filokartijos istorijoje konferencijų „Lietuviškų atvirukų ištakos“ (2000), „Lietuviškų atvirukų paveldas ir jų klasifikavimas“ (2001) organizatorius.

Už Lietuvos fotografijos istorijos ir filokartijos paveldo kaupimą, populiarinimą ir perdavimą „Aušros“ muziejui jam 2004 m. paskirta Pelikso Bugailiškio premija, 2006 m. – Šiaulių m. kultūros ir meno premija.

A. Dilys yra altruizmo pavyzdys: istorinius turtus kaupia ne sau, o dovanoja juos muziejams, bibliotekoms. 2020 m. Šiaulių rajono savivaldybės viešajai bibliotekai jis padovanojo savo asmeninę biblioteką ir per 1 000 fotografijų (kartu su autorinėmis teisėmis), kuriose jo viso kūrybinio laikotarpio geriausi fotodarbai, sukurti maždaug 1965–2015 m. Iš jų rengiamos įvairios parodos. Dalis darbų dubletiniai, jie bus perduoti kitoms Šiaulių viešosioms bibliotekoms. Daug darbų tikimasi suskaitmeninti ir paskelbti visuomenei duomenų bazėje epaveldas.lt.

Almantas Šlivinskas