PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Gegužės 9 d. 11:49

Antakalnio kapinėse minima Antrojo pasaulinio karo pabaiga

Vilnius

Eva KazlauskienėŠaltinis: Etaplius.lt


2185

Šimtai žmonių antradienį susirinko į Antakalnio kapines Vilniuje paminėti sovietų pergalės Antrajame pasauliniame kare metinių.

Policijos duomenimis, kapinių prieigose susirinko mažiausiai 500 žmonių, dauguma jų buvo pasipuošę Georgijaus juostelėmis, aidint kariniams maršams nešė raudonus gvazdikus ar vainikus, kuriuos dėjo ant karo aukoms skirto memorialo.

Grupelė jaunuolių laikė vėliavą „Tegyvuoja pergalė prieš fašizmą“, kurios kampe buvo matyti sovietinė Lietuvos vėliava, tik be sovietinio kūjo ir pjautuvo.

Protestuodami prieš minėjimą, į kapines vedančios Karių kapų gatvės gyventojai iškabino tris NATO vėliavas.

„Mano visi seneliai, močiutės dalyvavo kare, man tai svarbu, šiandien - Pergalės diena. Senelis nuėjo iki Berlyno, jis išgyveno karą. Vakarai yra vakarai, o mes esame mes - jie ką nori, tą tegu mini, mes minėsime 9-ąją. Kiekvienas turi savo tradicijas“, - BNS sakė renginyje dalyvaujanti Jelena.

Jos teigimu, minėjimo dalyviams NATO vėliavos netrukdo.

Neprisistatęs 25-30 metų jaunuolis sakė, jog su draugais kasmet mini „Pergalę prieš fašizmą“.

„Mums reikia prisiminti žygdarbį - jei nešvęsime, su laiku mes pamiršime. Tikiuosi, ir mūsų vaikai minės. Taip, po Ukrainos įvykių ta simbolika daug kam užkliūna, bet ji yra atsiradusi daug anksčiau“, - sakė jis.

Policija teigia draudžiamos sovietinės simbolikos ar kitų incidentų neužfiksavusi.

Lietuva, kaip ir kitos Europos šalys, Antrojo pasaulinio karo pabaigą tradiciškai mini gegužės 8 dieną, pažymint 1945 metų gegužės 8 dieną Vokietijos pasirašytą besąlyginį kapituliacijos aktą. Pagerbimo ceremonijos antradienį vyko įvairiuose Lietuvos miestuose, karo aukas pagerbė ir Lietuvos diplomatai Rusijoje.

Sovietų pergalės minėjimas gegužės 9-ąją Lietuvoje vertinamas prieštaringai, nes pasibaigus karui šalis liko okupuota sovietų, tęsėsi žiaurios sovietų represijos prieš laisvės kovotojus, trėmimai į Sibirą, prievartinė kolektyvizacija.

Per Antrąjį pasaulinį karą žuvo apie 50-55 mln. žmonių, iš jų 30 mln. - civiliai. Skaičiuojama, kad Sovietų Sąjunga neteko 11 mln. karių ir 7 mln. civilių. Kinija neteko atitinkamai 1,3 mln. ir 10 mln., Vokietija – 3,5 mln. ir 780 tūkst., Japonija – 1,3 mln. ir 670 tūkst. žmonių, Jungtinės Valstijos - 290 tūkst. karių ir 6 tūkst. civilių.

Per karą Lietuvoje žuvo apie 275 tūkst. žmonių, iš jų 195 tūkst. žydų per Holokaustą.

Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui Lietuva liko okupuota sovietų. Iki 1952 metų į lagerius ir tremtį išvežta 275 tūkst. šalies piliečių, žuvo per 20 tūkst. rezistentų, jų šeimų narių ir rėmėjų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama“.