Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Sigutėnų kaimo bendruomenės nuotraukos, Etaplius.lt fotomontažas
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Pirmadienį prekybos tinklas „Maxima“ paskelbė 15 iniciatyvų nugalėtojus, kurie tarpusavyje pasidalins daugiau nei 90 tūkstančių eurų, skirtų bendruomenių projektams finansuoti.
Garbingą antrą vietą balsavime laimėjo bei projekto vertinimo ekspertų pripažinimą pelnė ir Sigutėnų kaimo bendruomenė. Naujienų portalas Etaplius.lt pakalbino bendruomenės pirmininkę Pranutę Kvedarienę, kuri gražia pakruojietiška šnekta papasakojo daugiau apie projektą, kokią veiklą planuoja šiais metais ir kuo išskirtiniai yra Sigutėnų virtinukai.
Lėšas skirs pavėsinės tvarkymui ir kulinarinio paveldo puoselėjimui
gasp.JPG
Anot Sigutėnų kaimo bendruomenės, renovavus prieš 15 metų pačių bendruomenės vyrų pastatytą pavėsinę, jos prieigas bei elektros bazę, būtų sudarytos sąlygos gaminti ir prezentuoti senovinius krašto valgius. Bendruomenė užsidirbtų lėšų veikloms, o iniciatyvūs provincijos žmonės pajustų savo pastangų prasmę ir vertę.
P. Kvedarienė pasidžiaugė, jog šiųmetiniame konkurse bendruomenė užėmė aukštą antrąją vietą. Įdomu tai, jog iš pradžių ji nelabai tikėjosi nugalėti konkurse, mat jame dalyvauja jau ne pirmą kartą.
„Laimime jau antrą kartą. Iš pradžių galvojau gal nepildyti, gal antrą kartą nenorės mūsų išrinkti, daug tų bendruomenių dalyvauja, – sakė P. Kvedarienė. – Tačiau dar kartą išsipildė pasakymas, kad niekada nereikia nuleisti rankų. Tą paraišką užpildyti labai nesunku, nėra ką lyginti su europiniais projektais, prie kurių dieną naktį reikia sėdėti. Užpildai anketą ir nusiunti. Labai paprasta, todėl pabandėme.“
Bendruomenės pirmininkės teigimu, maksimali prašoma suma galėjo siekti 10 tūkstančių eurų; Sigutėnų kaimo bendruomenė paraiškoje paprašė kiek mažiau, 8 tūkstančių eurų.
„Įsivertinome, kad 30 proc. lėšų reikia turėti patiems. Kol kas nežinome, ar pilną sumą gausime. Vakar tik gavome iš atstovų laišką su sveikinimu laimėjus“, – naujienų portalui Etaplius.lt sakė veikli pakruojietė.
O kaip kilo mintis siūlyti su maistu susijusį projektą?
„Mūsų bendruomenė labai „prie maisto“. Pagalvojome, kad galime tokiu būdu užsidirbti sau lėšų, kad nereiktų taip iš visų prašinėti. Moteriškoms labai patiko virtienius gaminti. Planavome vasarą pradėti gaminti, vaišinti sustojančius piligrimus ir kitus svečius. Piligrimai sakė, kad norėtų sustoti pas mus ir pavalgyti, tuo pačiu ir daugiau apie bendruomenę sužinoti. Tik dabar karantinas sutrukdė“, – pasakojo P. Kvedarienė.
Primename, jog būtent per Sigutėnus veda piligrimų pamėgtas šv. Jokūbo kelias „Camino Lituano“. Ne tik piligrimai, bet ir kiekvienas atvykęs svečias sigutėniškių pasitinkamas su muzika, kuri bendruomenės nariams labai svarbi.
Kuo Sigutėnų virtinukai kitokie?
virtieni.JPG
Sigutėnų bendruomenės pirmininkės pasiteiravome, kuo gi jų virtinukai – arba virtieniai, kaip juos pakruojiečiai meiliai vadina – yra kitokie, negu galima paragauti kitur Lietuvoje.
„Labai skanūs. Žmonės klausinėja, ar netiekiat į Vilnių, Kauną, bet kol kas tik savam rate gaminam, – sakė ji. – Virtienius darom su bulvių košės įdaru. Pakepinam kumpio arba šoninės ir kartu su bulvių koše sudedam. O vietoje padažo – kopūstai.“
Svečiams tokie virtinukai iš pradžių pasirodo neįprasti, kitokie, tačiau paragavus jų lėkštėje niekada nelieka, juokiasi Pranutė.
„Kaip prasidėjo viskas... Padėjom virtienių, žiūrim – visos lėkštės tuščios. Iš pradžių stebisi žmonės, kaip čia kopūstų pridėta. Bet viską suvalgo, nieko nelieka“, – išskirtinio patiekalo subtilybėmis dalijosi bendruomenės pirmininkė.
Populiarindami senuosius krašto valgius, sigutėniečiai įgytų galimybę užsidirbti pajamų bendruomenės namų išlaikymui: kurui įsigyti, įvairiems mokesčiams sumokėti, kaimo gyventojų akiračiui plėsti bei socialinei atskirčiai mažinti, ką čia stengiamasi daryti visais laikais.
Beje, lėšų užsidirbti verslūs bendruomenės nariai bando ne tik iš sigutėniškų virtinukų. Iš kaimo gyventojų užaugintų daržovių bendruomenės savanoriai gamina ir pagardus sriuboms bei padažams.
Atnaujins kiemo grindinį
sigutenai-pavesine.jpg
Didžiąją dalį iš konkurso gautų lėšų pranuojama skirti prie bendruomenės namų esančios pavėsinės seno ir nebesaugaus grindinio sutvarkymui, elektros darbams ir kitam remontui. Prieš 15 metų, vos įkūrus bendruomenę, pavėsinė buvo pastatyta pačių kaimo gyventojų rankomis ir lėšomis, daugiausia iš jau naudotų medžiagų, pagal tuometines galimybes. Verkiant reikėtų renovuoti ir prieš pavėsinę esantį seną nebesaugų grindinį, anuomet irgi suklotą iš senų plytelių, kurias dovanojo Pakruojo seniūnija, atnaujinant miesto šaligatvius. Per laiką jos visai suiro, išsiklaipė, už jų kliūna kojos.
Anot Pranutės, pavėsinės remonto idėja gimė po to, kai iš toli atkeliavę svečiai susėdo... tiesiog ant grindinio. Juokai juokais, bet tąsyk, juos išlydėdama, ant išsiklaipiusių plytelių buvo suklupusi ir pati bendruomenės pirmininkė.
Nors bendruomenė deda daug vilčių jau šią vasarą pradėti atsinaujinimo darbus, P. Kvedarienė neslepia, kad karantinas sujaukė vasaros planus.
„Tikrai sujaukė (planus - red. past.). Vasarą planavom iškylų, norėjome pradėti jau gaminti virtinukus. Dabar apie jokius susitikimus kalbos nėra, patys visi bendraujame per telefonus, nuotoliniu būdu", – pasakojo Pranutė.
O kiek narių šiuo metu vienija Sigutėnų kaimo bendruomenė?
„Neseniai vieną palaidojom... Buvo 110, dabar 109 žmonės. Tai daugiausiai vyresnio amžiaus sigutėniškiai“, – Etaplius.lt sakė bendruomenės pirmininkė. Ji pasidžiaugė, kad pastaraisiais metais Sigutėnuose labai padaugėjo jaunų šeimų su vaikais, o rudenį kaimo viduryje jiems pastatyta žaidimų aikštelė.
Su tuo susijęs ir kitas artimiausias bendruomenės entuziastų užmojis – jaunųjų sigutėniečių traukos centru paversti šią vaikų žaidimų aikštelę. Neseniai jos teritorijoje buvo pasėta žolytė.
Primename, kad įvairiuose projektuose aktyviai dalyvaujantys sigutėniečiai užpernai laimėjo UAB „Scandagra“ inicijuotą Vyčio vėliavos konkursą, o istorinę mūsų valstybės vėliavą prie bendruomenės namų iškėlė garsusis Dakaro lenktynininkas Benediktas Vanagas.
vaiku1.jpg