PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2020 m. Birželio 14 d. 08:32

Alytuje – gyventojų ir verslo nerimas dėl planuojamos chemijos gamyklos

Alytus

Alytaus miesto savivaldybės nuotr.

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


134789

Alytaus verslas ir gyventojai nerimauja dėl įmonės „MS LT01“ planų Pramonės rajone, kuriame esančioje padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ pernai kilo gaisras, statyti chemijos gamyklą. Savo ruožtu „MS LT01“ vadovas sako, kad gamykla bus saugi ir atitiks aukščiausius standartus.

Dėl planuojamos gamyklos Aplinkos ministerijai skundžiasi ne tik verslas, tačiau ir Alytaus gyventojai. Vietos verslo bendruomenės laiške ministerijai skundžiamasi, kad Alytaus miesto savivaldybė nematė reikalo plačiau išdiskutuoti planą su visuomene. Laiške nurodoma, kad planuojama gamyba – sudėtinga ir galimai pavojinga aplinkai.

Šį kreipimąsi pasirašė tokios įmonės kaip „Haltex“, „Jakobsen Home“, „Snaigė“, „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), „Alytaus Melga“.

Tuo metu gyventojų pasirašytoje peticijoje nurodoma, kad „MS LT01“ gamybos procese bus naudojamos žmogaus sveikatai žalingos cheminės medžiagos: per metus apie 82 tūkst. tonų sieros rūgšties ir apie 2 tūkst. tonų vandenilio peroksido.

„Abiejų šių medžiagų pavojingumo klasės ir kategorijos pakankamai aukštos, jų galimas poveikis žmogaus sveikatai vertinamas kaip labai pavojingas“, – rašoma peticijoje.

Vietos verslas: visi rajone yra prieš gamyklą

Tarp aršiausių naujos gamyklos kritikų yra Pramonės rajone veikiantys užsienio investuotojai – danų kapitalo baldų gamintoja „Jakobsen Home“ ir britų verslininko Roberto Moores'o (Roberto Mūrso) valdoma sporto reikmenų gamintoja „Haltex“.

Pats R. Moores'as sako, kad prieš naują gamyklą yra iš esmės visos pramonės rajone veikiančios įmonės.

„Visi šioje zonoje yra prieš tai. Mes esame ganėtinai šokiruoti, nuo vyruko, kuriam priklauso restoranai, iki smulkių verslų. Šalia yra padangų verslas, jie yra labai sunerimę. Taip pat netoli yra „Snaigė“. Niekas nėra dėl to laimingas, nes žinome vieną dalyką – oro užterštumas bus tragiškas“, – BNS sakė R. Moores'as.

Pasak jo, „Haltex“ pastatas iš esmės „liečiasi sienomis“ su planuojama gamykla, todėl bet kokia avarija ar gaisras turėtų tragiškų pasekmių.

„Jei ten įvyktų sprogimas ar gaisras, jis mus „išneštų į orą“, – sakė „Haltex“ akcininkas ir vadovas.

Anot R. Moores'o, nerimą kelia tai, kad „MS LT01“ skelbiasi naudosiantys unikalius gamybos metodus, tačiau nedetalizuoja konkrečių gamybos procesų, o aplinkinės kompanijos nepasitiki jų kvalifikacija.

„Jų planus supa tam tikras paslaptingumas, tačiau mes žinome, kad gamyboje bus daug chemikalų (...) Mes nesame tikri, ar jie turi kvalifikuotus žmones, mes jais labai nepasitikime“, – sakė jis.

„Jie nieko (apie procesą – BNS) nesako, jie tik sako, kad tai yra slaptas procesas ir niekas daugiau tokio nenaudoja“, – pridūrė verslininkas.

R. Moores'as netgi prabilo apie galimybę iškelti dalį verslo iš Lietuvos.

„Žiūrint iš „Jakobsen“ ir mūsų taško, žinome, kad tai (nauja gamykla – BNS) ilguoju laikotarpiu turės žalingą įtaką. Tarp mūsų dviejų kompanijų, esame didžiausi darbdaviai mieste. „Jakobsen“ jau dabar dairosi kitų vietų. Aš perkėliau savo verslą iš Jungtinės Karalystės į Lietuvą ir, žinote, nėra nieko, kas galėtų mane sustabdyti nuo dalies verslo iškėlimo kitur“, – pripažino jis.

„MS LT01“: pateikėme tiek, kiek privaloma

„MS LT01“ vadovas Andrius Stasiukynas sako, jog skundai yra nepagrįsti, o įmonė poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje pateikė tiek duomenų, kiek reikėjo. Pasak jo, bendrovė savo technologijos išduoti negali.

„Poveikio aplinkai ataskaitoje, kuri yra pateikta visuomenei, yra padaryti visi reikalingi matavimai“, – BNS sakė A. Stasiukynas.

„Kaip mes galime išduoti technologiją? Yra tiek pateikta, kiek privaloma, o kaip mes galime išduoti tai, kas yra mūsų know-how, tai, kas yra mūsų sukurta?“, – klausė verslininkas.

Jo teigimu, planuojama gamykla – visiškai saugi.

„Tai visiškai saugi gamyba, visiškai neteršianti aplinkos ir be atliekų“, – sakė A. Stasiukynas.

Verslininkas aiškina, kad dėl didelių kiekių planuojamos sunaudoti sieros rūgšties nerimauti nereikėtų.

„Susmulkinę mineralinę uolieną, ją sudrėkiname su vandeniu ir į talpą supilame sieros rūgštį. Magnis prisijungia prie savęs sierą ir jau gaunasi magnio sulfatas plius vanduo“, – aiškino „MS LT01“ vadovas.

„Magnio sulfatas, kurį naudojame tręšti laukus, augalus, dabar yra kuriama kosmetinė linija magnio sulfato pagrindu, jis naudojamas ir grožio procedūroms. Tai nėra nei pavojinga, nei tarši medžiaga. Tai kur čia tas pavojus, kad mes naudosime tiek tos žaliavos? Ji susijungia į galutinį produktą, kurio 95 proc. bus eksportuojamas. Čia nėra rizikos“, – teigė jis.

A. Stasiukynas nurodė, kad planuojamos investicijos siekia apie 12 mln. eurų, pradžioje planuojama sukurti apie 70 darbo vietų, vėliau gamyba gali išaugti iki 300 darbo vietų ir daugiau.

2018-ųjų pabaigoje įregistruotą „MS LT01“ tiesiogiai valdo 29-erių Martynas Skorupskas. Registrų centre nurodoma, kad jis taip pat kontroliuoja Kaune registruotą bendrovę „MS LT03“.

A. Stasiukyno teigimu, investicija Alytuje bus finansuojama „akcininko lėšomis“.

BNS