PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Kovo 7 d. 10:51

Alytaus ir Lazdijų kraštiečiai aktyviai domisi kaip atrodė pirmuosius atkurtos nepriklausomybės žingsnius žengianti Lietuva vaikų akimis

Alytus

Kalvonas Kęstas. Lazdijų rajono Barzdžiūnų devynmetė mokykla

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


74958

Lietuvos nacionalinis muziejus šiemet pristatė virtualią galeriją – „Istorinė 1991 m. Sausio 13-oji vaikų piešiniuose“. Galeriją sudaro beveik 6000 piešinių, kurie buvo sukurti 1991 metais visoje Lietuvoje vykusių pamokų ir edukacinių užsiėmimų metu, netrukus po to, kai rusų desantininkai bandė užimti televizijos bokštą ir Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pastatą.

Vis tik, muziejaus darbuotojų teigimu, ši galerija aktuali ne tik kartą metuose, minint Sausio 13-ąją. Piešiniuose įamžinti siužetai neabejotinai peržengia šios istorinės datos ir jos skaudžių įvykių tematiką. Jie leidžia pažvelgti į pirmuosius atkurtos nepriklausomybės žingsnius žengiančią Lietuvą vaikų akimis.

„Nors piešinius inspiravo būtent 1991 m. pradžios įvykiai, tačiau didžiojoje dalyje piešinių atsispindi daug platesnis, valstybingumo atkūrimo ir įtvirtinimo akivaizdoje besiformavęs vaikų pasaulėvaizdis: mintys apie laisvę, jos troškimas, pasižadėjimas ją branginti, jos svarbos įsisąmoninimas ir svarbiausia – pamoka, jog laisvė nėra duotybė ir už ją būtina kovoti. Būtent dėl to, artėjanti svarbi valstybingumo šventė – Kovo 11-oji – yra reikšminga priežastis vėl prisiminti šį projektą“ – teigia Lietuvos nacionalinio muziejaus Komunikacijos specialistė Živilė Stadalytė.

Alytaus ir Lazdijų vaikų piešiniai sudaro beveik 20 proc. visų turimų piešinių

Ieškodami savo piešinių Sausio 13-osios galerijoje, lankytojai per nepilnus du mėnesius sugeneravo daugiau nei 76 tūkstančius puslapių peržiūrų. Puslapio lankomumo rodikliai rodo, kad galeriją aktyviai lanko Lazdijų ir Alytaus gyventojai. Būtent šių dviejų rajonų mokyklų piešinių galerijos patenka į labiausiai peržiūrimų galerijų dešimtuką, taip aplenkdamos netgi didžiųjų miestų mokyklas.

„Pirmoje vietoje pagal peržiūrų skaičių puikuojasi buvusios Lazdijų vidurinės mokyklos piešinių galerija. Didelio susidomėjimo ir peržiūrų skaičiaus susilaukė ir Alytaus 2-oji vidurinė mokykla. Tarp labiausiai lankomų galerijos puslapių patenka ir Alytaus, ir Lazdijų mokyklų galerijos“ – teigia Ž. Stadalytė.

Pasak Ž. Stadalytės, šie du rajonai išsiskiria ir labai dideliu išsaugotų Sausio 13-osios piešinių, sukurtų 1991 m., skaičiumi. Abiejų rajonų vaikų piešiniai sudaro beveik 20 procentų viso Lietuvos nacionalinio muziejaus saugomų piešinių fondo.

„Galerijoje publikuojame net 47 Alytaus rajono ir 25 Lazdijų rajono 1991 m. veikusių ugdymo įstaigų auklėtinių piešinius. Iš viso 551 Alytaus rajono ir 569 Lazdijų rajono vaikų piešinių. Tokie skaičiai lenkia ir didžiųjų Lietuvos miestų statistiką“ – teigia Ž. Stadalytė.

Piešinių autoriai užaugo jau laisvoje Lietuvoje

Sausio 13-osios vaikų piešinių galerija veikia dar tik nepilnus du mėnesius. Per šį laiką Lietuvos nacionalinis muziejus sulaukė nemažai lankytojų, radusių savo piešinį galerijoje, laiškų. Ir nors piešinių autorių likimai susiklostė labai įvairiai, tačiau juos visus vienija tai, kad jie buvo ypatingų permainų liudininkai, didžiąją dalį gyvenimo augę jau laisvoje Lietuvoje.

„Labai norėtume paprašyti šia proga pasidalinti mūsų projektu su savo skaitytojais. Galerijoje pristatomų piešinių autoriai šiandien jau yra suaugę. Būtų įdomu sužinoti, kaip pasisuko jų gyvenimai, kuo jie tapo užaugę. Didžioji dalis piešinių autorių nustemba radę savo piešinį ir mielai pasidalina prisiminimais iš vykusių įvykių. Kai kurie iš jų šiandien žvelgdami į savo piešinius teigia matą pasirinkto gyvenimo kelio, profesijos atspindžius“ – pasakoja Ž. Stadalytė.

Peržiūrėti Lietuvos mokyklų piešinius ar netgi bandyti surasti savo pažįstamų žmonių piešinius galima virtualioje galerijoje „Istorinė 1991 m. Sausio 13-oji vaikų piešiniuose“ adresu http://sausio13.lnm.lt/.

bieliunas-d.jpg

backauskaite-r-10-klase.jpg

cerniauskas-tadas-7-b-klase.jpg

galkeviciute-vaida-3-c-klase-alytaus-r.jpg

janciukaite-3-b-klase.jpg

januleviciute-z-12-klase.jpg

mazeika-n-11-klase.jpg

valaityte-lina-4-b-klase.jpg