PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Liepos 19 d. 15:22

Algirdas Meiženis siūlo gelbėti šeimą kitu būdu

Tauragė

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


92032

Šiemet birželio 21 dienos rajono Tarybos posėdyje buvo atmestas siūlymas išbraukti iš tarnybinių gyvenamųjų patalpų sąrašo butą Kaltinėnuose, Varnių gatvėje 22, kurį buvo norėta išnuomoti du mažamečius vaikus auginančiai motinai. Savivaldybės meras Algirdas Meiženis dabar siūlo padėti šeimai kitu būdu.

Tarybos sprendimas pastogės ieškančiai motinai reiškė, kad įkurtuvės atidedamos neribotam laikui. Aleksandro Stulginskio gimnazijai priklausantis butas tarnybinis, todėl jį reikėjo išbraukti iš tarnybinių sąrašo ir paversti socialiniu. Motina su vaikais liko be nieko.

Dirba ji Aleksandro Stulginskio gimnazijoje virėjo padėjėja, Kaltinėnuose nuomoja nedidelį medinį namuką. Darbe – jokių problemų, vadovai jos darbu patenkinti, seniūnijos socialiniai darbuotojai džiaugiasi, kad jauna moteris kabinasi į gyvenimą, rūpinasi savo dukrelėmis.

– Štai tokiems žmonėms pirmiausia ir turim padėti, – sako seniūnas Antanas Bartašius. – Ne girtuokliams, ne valkatoms, bet tiems, kurie kabinasi į gyvenimą.

Didelės pagalbos jaunai motinai iki šiol kaip ir nereikėjo. Minimali alga – ne prabanga, bet susispaudusi gali išgyventi. Vaikai aprengti, ne alkani…

Ir štai staigmena: butas, kuriame ji gyvena, parduotas kitam šeimininkui. Naujasis šeimininkas nori tvarkytis nusipirktą namą, jis reikalauja, kad nuomininkė išsikeltų. Pasak seniūno, naujasis šeimininkas motinos su vaikais neskuba keldinti lauk, bet jis žino savo teises, nebeleidžia jai čia deklaruoti savo gyvenamosios vietos. Formaliai jauna moteris su dviem dukrelėmis gyvena… niekur. Ji net negali išsilaikyti vairuotojos teisių.

Yra problema – atsiranda sprendimas. Gimnazija turi neapgyvendintą dviejų kambarių butą, laiko jame sukrovusi įvairius daiktus tarsi kokiame sandėlyje. Gimnazijos direktorius Virginijus Andrejauskas mielai čia įkurdintų savo darbuotoją, bet prieš tai pagal nustatytą tvarką reikia pakeisti buto statusą – jis turi būti išbrauktas iš tarnybinių butų ir padarytas socialiniu būstu. Reikalingas Savivaldybės tarybos sprendimas.

Sprendimo projektui buvo pritarta visuose komitetuose, jis be kliūčių nuėjo iki pačios Tarybos. Bet štai posėdžio metu atmestas. Kodėl, kokiais motyvais?

Svarstant projektą, Tarybos nariams kilo klausimas: kiek kainuos buto remontas? Juk neįkelsi žmogaus į neremontuotą būstą. Sprendimo projektą pristatinėjusi Administracijos turto valdymo ir ekonomikos skyriaus vedėja Reimunda Kibelienė atsakė, kad pagal sąmatą turėtų kainuoti 10 – 12 tūkstančių eurų. Konservatorė Tarybos narė Vera Macienė pareiškė, kad remontas kainuotų per daug: „Taigi aš puikiai žinau tą situaciją, Kaltinėnuose buvo galima nupirkti tai moteriai, vargšei moteriai, butą daug geresnį su žemės sklypeliu už 10 tūkstančių“. Konservatorei antrino socialdemokratas Tarybos narys Albinas Ežerskis: „Tarnybinis butas gali būti naudojamas ne būtinai pedagogui, gali būti ir aptarnaujančiam personalui, ir visa kita“, – sakė jis. (Citatos iš posėdžio protokolo – aut. past.)

Taip žodis po žodžio sprendimo projekto svarstymas virto sąmatos svarstymu ir daugumos Tarybos narių atmestas. Kaip dabar išspręsti nuviltos moters ir jos vaikų problemą?

O gal tikrai būtų pigiau nupirkti kitą butą, nei remontuoti turimą? Seniūnija vieną tokį namuką, vadinamąjį „alytnamį“ žino. Prie jo tikrai yra apie 50 arų žemės sklypelis. Kalbėjome su šeimininku. Jis prašo 10,5 tūkstančio eurų. Kiek dar kainuos remontas? Kanalizacija vietinė, išsemiama duobė, teks jungtis prie tinklų. Kiek tai kainuos? Be to, už 10,5 tūkstančio būtų nupirktas ne visas namas, bet tik pirmasis aukštas. Antrasis priklauso kitam savininkui, parduoti savo dalies jis nenori. Štai jums ir pigumas…

Įkelti virėjo padėjėją į tarnybinį butą, kaip siūlė A. Ežerskis? Bet ne, dabar tai neįmanoma. Pagal veikiančius įstatymus ir 2003 metais Savivaldybės tarybos patvirtintą sąrašą tarnybinius butus mūsų rajone galima skirti tik rajono švietimo įstaigų vadovams, pavaduotojams ir mokytojams, kultūros įtaigų vadovams ir specialistams, taip pat rajono sveikatos priežiūros įstaigų, kurių steigėjas savivaldybė, gydytojams ir specialistams. Mokyklų virėjų padėjėjų sąraše nėra.

Pastogės netenkanti dviejų vaikų motina mėgino išsinuomoti kokį butą. Miestelyje yra tuščių trobų, bet niekas nenori įsileisti nuomininko. Nori buto? Prašome pirkti! Už kokius pinigus?

„Yra tokia išeitis, – sako nusiminusi motina. – Turėčiau prasigerti, o tada valdžia atimtų iš manęs vaikus ir įkurdintų vaikų namuose. Aš pati prasigėrusi gaučiau pastogę kur nors Ąžuolijoje...“

Savivaldybės meras Algirdas Meiženis įsitikinęs, kad to nereikės. „Jeigu Tarybos nariai atsisakė pakeisti tarnybinio buto statusą ir paversti jį socialiniu, tai darykim kitaip. Dabar aš siūlau pakeisti tarnybinių butų skyrimo tvarką ir nustatyti, kad tarnybinį butą galima skirti ne tik pedagogams, bet ir kitiems mokyklų darbuotojams. Mano manymu, tai būtų racionaliausias ir paprasčiausias būdas padėti pastogės ieškančiai šeimai. Tikiuosi, kad Tarybos nariai šį sykį geriau įsigilins į situaciją, o jų sprendimą nulems šaltas protas ir žmoniškumas“, – sako A. Meiženis.