Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Loreta AkelienėŠaltinis: Etaplius.lt
Ggegužės 12 d. Akmenynų pagrindinėje mokykloje (Kalvarijos sav.) – didžiulės iškilmės, minimas mokyklos 100-metis.
Susirinko gausus būrys buvusių mokinių, mokytojų, taip pat dabartinis kolektyvas, miestelio gyventojai. Mokykloje šiandien dirba ne vienas jos buvęs mokinys. Taigi praeitis ir dabartis tarsi susilieja.
Šventėje buvo šv. Mišios vietinėje Šv. Roko bažnyčioje, paminklinio akmens atidengimas ir šventinimas, dabartinio kolektyvo bendra daina, visų kartu atliktas mokyklos himnas, Akmenynų kaimo kapelos (joje groja ir mokyklos direktorė A. Sidarienė) koncertas, taip pat šiltas, jaukus pabendravimas su buvusiais bendramoksliais ir bendradarbiais. Buvęs mokinys Genius Papečkys atskrido lėktuvu iš Sasnavos oro uosto ir papylė iš dangaus trispalvių juostelių lietų – tai jo sveikinimo skrydis savo mokyklai.
Tokių senų mokyklų, kurios kūrėsi mūsų šaliai atgavus nepriklausomybę 1918 metais, yra ne viena. Kai kurios jų mažos, nykstančios. Akmenynų pagrindinė mokykla irgi maža – turi 108 mokinius ir 22 darbuotojus, bet ji nėra nykstanti, mat jau maždaug 10 metų laikosi panašus mokinių skaičius.
Tiesa, buvo kažkada geresni laikai, kai mokėsi daugybė mokinių, kai kurios klasės turėjo po porą komplektų, vienu metu net dirbta pamainomis, turėtas bendrabutis. Tie laikai jau praeity, o šiandien tenka gyventi su tuo, ką turime.
„1917–1920 m. Kalvarijos valsčiuje įsteigta 12 pradžios mokyklų: Brazavo, Jurgežerių, Juodelių, Tabarų ir kt., Liubavo valsčiuje – Būdviečių, Trempinių, Šarkaičio. (…) Akmenynų pradžios mokykla įsteigta 1918 m. balandžio 15 dieną. Ji buvo pavaldi seniūnijai. (…) Mokyklą lankančių vaikų tėvai savo lėšomis pirko medieną, gamino suolus. Pirmuoju Akmenynų pradžios mokyklos mokytoju buvo paskirtas Andrius Papečkys, kilęs iš Akmenynų kaimo, kuris su vienerių metų pertrauka šioje mokykloje dirbo nuo 1918 metų balandžio 15 d. iki 1930-ųjų, Vytauto Didžiojo metų, rugsėjo 1 d.“ Tai ištraukos iš vieno dovanos mokyklai – mokytojo Algimanto Babecko išleistos knygos „Akmenynų mokykla istorijos skersvėjuos. Peržengus šimtmečio slenkstį“. Šį leidinį finansavo Kalvarijos savivaldybės administracija. Pasak direktorės Alytės Sidarienės, tokia dovana – kaip koks aukso luitas. Visa bendruomenė padėjo rinkti istorinę medžiagą, atsiminimus, nuotraukas. Atliktas didžiulis darbas paruošiant šią medžiagą spaudai – mokytojas A. Babeckas dirbo daugiau kaip pusę metų. Knyga išleista 400 egzempliorių tiražu. Mokykla turi ir gražiai renovuotą muziejų, kurio gana turtinga ekspozicija surinkta irgi istorijos mokytojo A. Babecko iniciatyva.
Visas draugiškas mokyklos kolektyvas seniai pradėjo ruoštis jubiliejui. Direktorė pasiūlė idėją kiekvienai klasei nupinti po 10 metrų margaraštės juostos. Pasiūlė ir pati išsigando: ar pavyks 100 metrų nupinti... Bet pradėję sausio mėnesį iki šventės suspėjo nupinti net 140 metrų! Pynė visi – vaikai ir mokytojos, mamos, močiutės, ir pati direktorė. Prieš imantis šio sumanymo buvo surengtas edukacinis renginys, kur specialistė parodė, kaip tai daryti. Visas kolektyvas atliko šį didelį, suvienijantį darbą ir kartu nupynė atminimo juostą, kuria žadėjo apjuosti mokyklą ir taip neleisti, kad ji neišnyktų.
Nors Akmenynų mokykla negali pasigirti aukštais laimėjimais, bet mokinių, ypač buvusių, meilės ir rūpesčio tikrai nestokoja. Direktorė A. Sidarienė papasakojo, kad prie šventės surengimo labai daug prisidėjo būtent buvusieji mokiniai.
1969 metų laidos mokinys pasiūlė pakeisti senas klasių duris, kurios stovėjo dar nuo 1962 metų, kai buvo pastatytas priestatas. Paskelbė socialiniuose tinkluose skelbimą, paprašė paramos, ir per vieną savaitgalį, prieš porą savaičių, visos aštuonerios durys buvo pakeistos naujomis. Patys mokyklos darbuotojai rengė talką, padėjo jas įstatyti, aptinkuoti, sutvarkyti.
Priešais mokyklą 100-mečio proga pastatytas paminklinis akmuo, kuris atgabentas iš Cibavo kaimo laukų. Jį gabenti padėjo irgi buvę mokiniai, užrašo raides pagamino taip pat buvęs mokinys.
Kitas absolventas padovanojo mokyklai akordeoną ir armoniką. Tai nenauji instrumentai, bet mokyklai labai pravers, bus tiems mokiniams, kurie lanko muzikos mokyklą, galimybė pasimokyti.
Ir šventiniame koncerte dalyvauja buvę mokiniai su savo pasirodymais: groja, dainuoja, net veda renginį. Buvęs mokinys šventės dieną žadėjo atskristi lėktuvu ir paberti iš dangaus sveikinimus. Direktorė nepaprastai džiaugiasi, kad niekas iš buvusių mokinių neatsisakė padėti, paremti, o ne vienas ir pats pasisiūlė.
Mokykloje visi vieni kitus gerai pažįsta, joje dirba ne vienas buvęs mokyklos auklėtinis. Nuo 2008 metų vadovaujanti direktorė ir pati yra vietinė, šios mokyklos buvusi mokinė (baigė 1968 metais). Jos pavaduotoja Janina Šačikauskienė – buvusi A. Sidarienės auklėtinė.
Mokinių skaičius nekinta apie 10 metų. Šiuo metu didžiausia yra jungtinė 7-8 klasė su 19 mokinių. Jei kitais mokslo metais nesumažės, ją perskirs į dvi klases. Pedagogų amžiaus vidurkis – 48 metai.
Iš labiausiai pasižymėjusių mokinių direktorė paminėjo aštuntokes Emiliją Velioniškytę ir Austėją Dereškevičiūtę. Abi merginos lanko Kalvarijos meno mokyklą, o ir mokosi puikiai – 9-tukais ir 10-tukais.
Pernai Akmenynų pagrindinė įsivedė mokinių uniformas. Mokyklos pastatas renovuotas iš išorės, neseniai pastatyta nauja katilinė, iš ES lėšų prieš trejus metus pastatytas atskiras amatų centras, kur vyksta technologijų pamokos. Netrukus startuos stadiono renovacijos projektas, jau gautas lėšų patvirtinimas lauko treniruokliams įrengti. Mokykla turi vieną skyrių – tai Aistiškių daugiafunkcis centras.
Norisi palinkėti šiai mažai mokyklai nesunykti ir gyvuoti dar bent vieną šimtą metų.
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos