PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2021 m. Sausio 18 d. 15:16

„Ajomama“ įkūrėja Daiva: „pagrindinis sunkumas buvo įtikinti žmones, kodėl verta paragauti įdarytų bulvių“

Lietuva

Meniu.lt Meniu.ltŠaltinis: Etaplius.lt


162146

Bulvės lietuvių virtuvėje – labai įprastas ingredientas. Kugelis, cepelinai, gruzdintų bulvyčių garnyras, virtos bulvės su stikline kefyro... Įvairias bulvių patiekalų variacijas galėtume vardinti ir vardinti. Tad kaip čia atsitiko, jog kituose pasaulio kampeliuose populiarus patiekalas – krosnyje su odele kepta ir įdaryta bulvė – daugeliui lietuvių vis dar naujovė? Apie tai ir kalbamės su restorano bei maisto vagonėlio „Ajomama“ savininke Daiva.


Foto galerija:

7h3a2203.jpg
7h3a2445.jpg
60363391-322240325122088-879764900295999488-n.jpg
nuot-autorius-joana-burn.jpg
7h3a2203.jpg
7h3a2445.jpg
60363391-322240325122088-879764900295999488-n.jpg
nuot-autorius-joana-burn.jpg
7h3a2203.jpg
7h3a2445.jpg
60363391-322240325122088-879764900295999488-n.jpg
nuot-autorius-joana-burn.jpg

Pirmą kartą įdarytos bulvės paragavo Stambule

Istoriją apie „Ajomama“ reikėtų pradėti nuo to, jog šio verslo įkūrėjai – lietuvės Daivos ir turko Ibrahimo pora. Susipažino jie, kaip nekeista, ne Turkijoje, o Lietuvoje. Tačiau į vyro gimtąją šalį Daiva keliavo ne kartą. Būtent Stambule ji pirmą kartą ir paragavo įdarytų bulvių, kurios tapo inspiracija kurti verslą Lietuvoje. „Stambule, prie Basforo sąsiaurio, yra toks rajonas, kuriame stovi daug maisto vagonėlių. Ir jie visi gamina tą patį patiekalą – įdarytas bulves, kurias vietiniai vadina kumpir“ – pasakoja Daiva, paminėdama, jog patys klientai renkasi iš salotų baro, kuo įdaryti bulvę. Ingredientai – patys įvairiausi: nuo skirtingų daržovių, šviežių ir marinuotų, iki kitų šaltų užkandžių, vadinamų meze, tokių kaip sūriai, dešrelės ir kt. Man buvo šokas, jog vienas iš galimų įdarų – balta mišrainė! Paragavau ir, reikia pripažinti, buvo visai įdomu. Aišku, keista – į bulvę dar deda salotas su bulvėmis“ – prisiminimais dalijasi Daiva. Moteris pastebi, jog dažnai norisi prisidėti kuo daugiau ingredientų. Visgi, nereikia persistengti – juk svarbu ne gausa, o skonių darna.

Išskirtinumas – didelis įvairiausių įdarų pasirinkimas

Nors „Ajomama“ dažnai įvardijami kaip pirmieji Lietuvoje pradėję gaminti įdarytas bulves, Daiva patikina, jog tai vis dėlto nėra tiesa. Būta bandymų ir iki įsikuriant jiems – kai kurie restoranai ir šiandien į savo valgiaraščius yra įtraukę įdarytas bulves. Tiesa, jų meniu tik vienas ar du šio patiekalo variantai. „Ajomama“ išskirtinumas tas, jog jie, savo klientams, siūlo krosnyje, su odele keptas bulves, į kurias dedamas sviestas, sūris ir itin platus karštų bei šaltų įdarų pasirinkimas. Pasak Daivos, čia atvykti pavalgyti gali kompanijos, kuriose yra skirtingą mitybą propaguojančių žmonių: sau patinkančių įdarų atras tiek mėsą ar žuvį mėgstantys žmonės, tiek vegetarišką ar veganišką mitybą propaguojantys klientai. Kol kas vis dar populiariausios mėsa įdarytos bulvės, tačiau gerbėjų turi ir bulvės, kurios gardinamos lašiša, silke, rikotos sūriu.

Teko susidurti su iššūkiais

„Pirmi verslo metai tikrai buvo sunkūs“ – prisimena Daiva. Pasak jos, produktas lietuviams buvo nepažįstamas: „Aš asmeniškai klientams labai daug pasakodavau kuo išskirtinės įdarytos bulvės, kuo šis patiekalas skiriasi nuo, pavyzdžiui, namuose išvirtų bulvių“. Rizikuoti ir iš karto atsidaryti restoraną – Daiva su vyru pabijojo, todėl nusprendė pirmiausia įkurti maisto vagonėlį. Užtruko laiko, kol jie išsiaiškino, kaip pakliūti į festivalius ar kitus renginius. Visgi, įsibėgėję jaunieji verslininkai ėmė gauti vis daugiau pasiūlymų atvažiuoti į miestų šventes, muges. Po truputį susidarė ir pastovių klientų ratas. O pastovūs klientai nori ir pastovios vietos. „Klientai vis klausinėdavo, kur mus galės rasti, pavyzdžiui, žiemą. Ar kitą pirmadienį. Gavome paskatą iš žmonių, todėl ir nusprendėme atidaryti mažytę, šeimyninę kavinaitę“ – pasakoja Daiva užsimindama, jog čia laukė galybė naujų iššūkių. Pasak jos, sudėtingiausia buvo surasti tinkamas patalpas, kurios ne tik būtų mielos širdžiai, tačiau atitiktų ir techninius reikalavimus, tokius kaip kokybiška ventiliacija ar patogus išdėstymas. Tokias erdves pavyko atrasti Žirmūnuose.

Įdarytą bulvę galima pasigaminti ir namuose

Su Daiva bendraujame antrojo karantino metu, todėl pašnekovei kalbėti apie ateities planus kiek sunkoka. Kol kas svarbiausia išsilaikyti, o ateityje – kas čia žino. Galbūt „Ajomama“ plėsis ir atidarys dar vieną kavinaitę. Viską lems pandemijos padariniai. Kol kas verslas, kaip ir kitos maitinimo įstaigos, išgyvena ne patį lengviausią laikmetį, tačiau žmonės atvyksta įsigyti maisto išsinešimui. Kai kurie vežasi įdarytas bulves namo, kiti – nieko nelaukia ir tik atsiėmę suvalgo jas mašinoje. Visgi, jeigu šiuo metu neturite galimybės atvykti į „Ajomama“, o straipsnis privertė užsisvajoti apie įdarytas bulves, Daiva siūlo pabandyti tokią pasigaminti namuose: „Reikėtų pasirinkti didesnę bulvę – bent jau moteriško delno dydžio – ir tiesiog ją kepti orkaitėje tol, kol ji bus visiškai minkšta. Jeigu norite, kad bulvės odelė apskrustų – kepkite dar ilgiau, naudodami ventiliatoriaus funkciją. O po to – prapjaukite ir dėkite ingredientus. Tokius, kokius tik norite – ką turite šaldytuve ar ką specialiai pasiruošėte. Pats gaminimas – tikrai nėra sudėtingas. Tik užtrunka ilgai: juk net pjaustytas bulvytes pasikepti orkaitėje gali užtrukti iki pusvalandžio, kartais net 40 minučių. Nepjaustytą bulvę teks kepti nuo valandos iki pusantros“.

O pasibaigus karantinui, užsukite į „Ajomama“ kavinukę. Pasak Daivos, jų gaminamos bulvės, dėl dedamo sviesto ir sūrio, pasižymi itin kremine tekstūra. Tad tikrai nustebins nauju skoniu.

@ Rut Javič