Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Projektas „Žygimantų 12“ ©Pilotas.lt
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Vilniaus senamiestyje, šalia Neries pakrantės, vykstančios statybos kursto ir aistras, ir ieškinius – Kultūros paveldo departamentas (KPD) kreipėsi į teismą dėl pastarąsias statybas vykdančios bendrovės „Žygimantų 12“ veiksmų. Anot KPD, vertingus pastatus nugriovusi bendrovė turėtų atitaisyti padarytą žalą ir nuostolius.
KPD inicijuota byla šiuo metu nagrinėjama Vilniaus apygardos teisme. Ieškiniu prašoma pripažinti, kad nekilnojamoms kultūrinėms vertybėms buvo padaryta žala, kuri turi būti atitaisyta, o nuostoliai – atlyginti.
Bylos objektu tapo itin vaizdingoje sostinės senamiesčio vietoje, lygiagrečiai Neriai einančioje Žygimantų gatvėje, kelerius metus vykstančios statybos. Jos nuo pat pradžių sulaukė paveldosaugininkų pasipriešinimo, vėliau teismai sustabdė šioje vietoje išduotą statybos leidimą.
NT projektą Žygimantų gatvėje įgyvendinti bando NT plėtros bendrovė „Rewo“ kartu su antrine bendrove „Žygimantų 12“, valdančia statybų teritoriją. Registrų centro duomenimis, 47 proc. šios bendrovės akcijų valdo „Rewo“, likusius 53 proc. – Kipre registruota bendrovė „Anised Enterprices Limited“.
Anksčiau skelbtais duomenimis, patrauklioje vietoje, esančioje netoli Gedimino pilies ir Gedimino prospekto, „Rewo“ planavo pastatyti dviejų korpusų gyvenamąjį namą, turintį 73 butus. Investicijos į šį projektą vertintos 16,8 mln. eurų.
Anot KPD, nauja statyba vykdoma naikinant kultūrinį paveldą – dėl naujų NT objektų verslininkai nugriovė kultūrinę vertę turinčius pastatus.
Nugriovė dalį paminklo
KPD atstovė Jūratė Mičiulienė patvirtino portalui, kad departamentas kreipėsi į teismą, prašydamas atitaisyti galimai padarytą žalą.
„Taip, KPD šiemet kreipėsi į teismą dėl nekilnojamajai kultūros vertybei padarytos žalos atlyginimo ir nuostolių išieškojimo. Buvo sudaryta KPD žalos nustatymo komisija, ji apskaičiavo, kad objektui padaryta žala yra 351 980 eurų“, – nurodė J. Mičiulienė.
KPD atstovė pabrėžė, kad žemės sklypai, kuriuose vykdoma statyba, priklauso NT bendrovei, o nugriauti pastatai nebuvo registruoti Kultūros vertybių registre, tačiau jie yra dalis Vilniaus senamiesčio, paskelbto kultūros paminklu, todėl jų nebuvo galima griauti.
„Nuosavybės teise atsakovui UAB „Žygimantų 12“ priklausantis žemės sklypas, Žygimantų g. 12 ir 12 A, patenka į Kultūros vertybių registre registruoto kultūros paminklo – nacionalinio reikšmingumo lygmens kultūros paveldo vietovės – Vilniaus senamiesčio teritoriją. Pagal Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo (toliau – NKPAĮ) 2 straipsnio 18 dalį kultūros paveldo vietovė – teritorija, kuri pasižymi istoriškai susiformavusiais ypatumais, visumos darna ir (ar) derme su gamtine aplinka ir kurioje yra kultūros paveldo objektų.
UAB „Žygimantų 12“ nuosavybės teise priklausę žemės sklype, Žygimantų g. 12 ir 12 A, Vilniuje, nugriauti pastatai nebuvo registruoti Kultūros vertybių registre, tačiau kartu su žemės sklypu pateko į Vilniaus senamiesčio teritoriją. Vilniaus senamiestis paskelbtas kultūros paminklu.
Pagal Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymą (NKPAĮ) tokiame objekte draudžiama naikinti ar kitaip žaloti nekilnojamosios kultūros vertybės pase nurodytas vertingąsias savybes. Nugriauti pastatai buvo nurodyti kaip kultūros paveldo vietovės urbanistinės struktūros statiniai. Pagal NKPAĮ, kultūros paveldo statinys – vertingųjų savybių turintis pastatas, jo dalis, inžinerinis statinys ar jo išlikusi dalis, monumentalūs nekilnojamieji dailės kūriniai. Taigi, pastatai jau 2013 m. buvo nurodyti kaip kultūros paveldo statiniai, esantys kultūros paveldo vietovės – Vilniaus senamiesčio – vertingąja savybe (tai tūrinė erdvinė senamiesčio struktūros dalis).
Taigi, pastatai nebuvo registruoti Kultūros vertybių registre kaip atskiri kultūros paveldo objektai, tačiau buvo įvardyti kaip kultūros paveldo vietovėje (Vilniaus senamiesčio teritorijoje) esantys kultūros paveldo statiniai. UAB žinojo pastatų teisinį statusą.
Departamentas prašo Vilniaus apygardos teismo įpareigoti atsakovą per 1 metus nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos atkurti iki sužalojimo buvusią kultūros paveldo vietovės, Vilniaus senamiesčio, būklę žemės sklype, Žygimantų g. 12 ir 12 A, Vilniuje, – atstatyti kultūros paveldo vietovės urbanistinės struktūros statinius, reikšmingus savo tūriu ir vieta. Atsakovui per nustatytą terminą neįvykdžius ieškinio reikalavimo, priteisti iš atsakovo valstybės naudai 351 980, 62 Eur visuomenei padarytiems nuostoliams atlyginti“, – teigė J. Mičiulienė.
Užsiima manipuliacijomis
Su „Rewo“ atstovais Alfa.lt susisiekti kol kas nepavyko, tačiau bendrovė dar 2018 m. paskelbė mananti, kad paveldosaugininkai užsiima manipuliacijomis, o KPD sprendimai prieštarauja vienas kitam.
Pranešime teigiama, kad Edvinas Malevskis, „Rewo“ vadovas, įsitikinęs, kad daugiabučio projektas visuomenės intereso nepažeidžia ir buvo planuojamas pagal visas reikiamas procedūras.
„KPD, priimdamas neatsakingus sprendimus, vadovaujasi ne įstatymais, bet, inicijuodamas jų pakeitimus bei užsiimdamas manipuliacijomis, siekia visuomenei ir verslui nesuprantamų tikslų, už kurių galbūt stovi konkretūs asmenys“, – cituojamas p. Malevskis.
Jis stebisi, kad institucija ginčija jos pačios priimtus sprendimus, ir susidariusią situaciją įvardija kaip „sąmoningai užvirtą isteriją“.
„Verslininkai pasibaisėję stebisi žaidimus be taisyklių žaidžiančių valstybės pareigūnų savivale. Juo labiau kad į panašią situaciją yra patekę ir keli kiti NT plėtros projektai Vilniaus senamiestyje ir jo prieigose“, – sako p. Malevskis.
alfalt-logo-skaidrus.png