PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Gegužės 19 d. 07:30

Afrikinio kiaulių maro kontrolė – iš keleivių bagažo konfiskuojama dešimtys kilogramų maisto produktų

Vilnius

Vmvt.lt nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


38189

10 kg gyvūninio maisto produktų – tiek per vienos dienos keleivių asmeninio bagažo patikrinimus konfiskuota vien Vilniaus tarptautiniame oro uoste.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena, kad saugantis gyvūnų užkrečiamųjų ligų, draudžiama iš trečiųjų šalių į Europos Sąjungos (ES) teritoriją įvežti mėsos ar pieno produktų ir gaminių. Atsivežti draudžiama net ir nedidelius šių produktų kiekius savo reikmėm.

Visų į Lietuvą iš trečiųjų šalių atvykstančių asmenų bagažą tikrina Muitinės departamento pareigūnai, o tuose sienos kirtimo punktuose, kuriuose nėra Muitinės ir VMVT pasienio veterinarijos postų – Valstybės sienos apsaugos pareigūnai. VMVT duomenimis, nuo šių metų pradžios iš keliautojų bagažų jau konfiskuota beveik 1,4 tonos įvairių gyvūninių produktų.

„Šie draudimai jokia naujiena, bet reikia pripažinti, kad iš ne Europos Sąjungos šalių atvykstantys asmenys dažnai dar nežino galiojančių draudimų. Situaciją labai vaizdžiai atspindi patikrinimų statistika. Patikrinus iš Ukrainos ir Baltarusijos atskridusių keleivių bagažą Vilniaus tarptautiniame oro uoste, buvo konfiskuota 10 kg dešrų ir lašinių. Tačiau patikrinimai vyksta ne tik oro uosto, bet ir visuose valstybės sienos kirtimo punktuose. Kasdien yra konfiskuojama nuo kelių iki kelių dešimčių kilogramų draudžiamų įvežti produktų“,– sakė VMVT direktorius Darius Remeika.

Anot VMVT direktoriaus, draudžiami produktai asmeniniame bagaže – didelė ir reali grėsmė plisti ne tik AKM, bet ir kitų ligų sukėlėjams. Atlikti konfiskuotų maisto produktų laboratoriniai tyrimai patvirtino – iš kaimyninių valstybių vežamuose mėsos gaminiuose buvo nustatytas AKM virusas.

Keliaujantys iš trečiųjų šalių turėtų prisiminti, kad nesilaikant nustatytų reikalavimų, draudžiami maisto produktai bus konfiskuoti ir sunaikinti. Draudimų nepaisantiems keliautojams gali grėsti ir administracinė atsakomybė. Todėl visos pasienio kontrolės punktuose veikiančios institucijos stengiasi, kad keliaujančius žmones pasiektų kuo daugiau informacijos apie draudimus vežti mėsos ir pieno produktus dar prieš jiems kertant ES sieną.

„Įvertinus, kad padėtis dėl afrikinio kiaulių maro Baltijos ir Rytų Europos regione yra labai sudėtinga, viena iš prevencijos priemonių, mažinančių ligos plitimo galimybes – tai efektyvi ir veiksminga kontrolė pasienyje. Tikrinamos ne tik komercinės siuntos, bet ir asmeninis keleivių bagažas. Pasienio postuose iškabinta informacija apie draudimus vežtis mėsos ir pieno produktus, pastatyti konteineriai, kad keliautojai turėtų galimybę išmesti produktus savanoriškai, prieš atliekant patikrinimus. Artimiausiu metu visuose sienos kirtimo punktuose atsiras ir dideli informaciniai stendai su informacija keliautojams. Be to, informaciją apie draudimus, taikomus asmeniniam bagažui, teikia ir Lietuvos atstovybės užsienio šalyse“, – komentavo D. Remeika