PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Nuomonė2020 m. Balandžio 17 d. 21:57

Abiturientų pagalbos šauksmas

Ukmergė

ŠMM nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


126438

Tai yra skaitytojo nuomonė, už kurios turinį Etaplius.lt redakcija neatsako.

Sveiki, rašome Jums atstovaudami didžiąją dalį Lietuvos abiturientų, pasisakančių prieš egzaminų vykdymą.

Visų pirma, norėtumėme pradėti nuo to, kad esame iš nedidelio miestelio, kuriame nuotolinis mokymasis nėra efektyvus. Pripažinkime, toks mokymosi būdas nesuteikia tokios didelės mokslo kokybės, kaip ėjimas į mokyklą. Tikrai daugeliui yra sunku mokytis savarankiškai, suprasti tą informaciją, kurią anksčiau daug geriau ir aiškiau išaiškindavo mokytojai. Tikrai yra ir tų, kuriems nelabai gerai sekasi dirbti su šiuolaikinėmis technologijomis (kalba eina ne tik apie mokinius, bet ir mokytojus), tai nuotolinis mokymasis yra iššūkis visiems. O tuo labiau, kad tas perėjimas nuo mokymosi mokykloje ir mokymosi namie buvo labai staigus ir daugeliui vis dar sunku pereiti tą ribą. Ir iš vis nemanome, jog pati valstybė buvo tinkamai pasiruoši nuotoliniam mokymui (įvairūs stringantys mokymosi puslapiai). Mokiniui reikia nemažai laiko, jog priprastų taip mokytis ir galėtų pasiekti geresnių rezultatų. Ypač sunku abiturientams, kurie šiais metais turėtų laikyti egzaminus, kadangi jie negali išmokti savarankiškai tiek, kiek galėtų išmokti mokykloje.
Dėl šiuo metu vyraujančios situacijos tiek pačioje Lietuvoje, tiek visame pasaulyje egzaminai turėtų būti atšaukti ir stojimai turėtų būti vykdomi taip, kaip kitose Europos valstybėse, kurios pasirinko egzaminų nevykdyti. Be abejo, ne mes patys pasirinkome tokią situaciją. Gyvename taip, kaip negyveno jokie kiti abiturientai anksčiau, tai ar egzaminai turėtų būti vykdomi kaip ir kitiems? Į dabartinius abiturientus turėtų būti žiūrima kitaip. O tuo labiau, jog jau ir anksčiau buvo kalbama apie visišką egzaminų atšaukimą, tai kodėl to nepadarius būtent dabar? Taip, suprantame, liko ne daug laiko, bet tai yra tikrai svarbus sprendimas, kuris gali nulemti tolimesnę abiturientų ateitį.
Kalbant apie žmogiškuosius faktorius, žmonių sveikata yra daug didesnė vertybė nei egzaminų laikymas. Nevertėtų rizikuoti abiturientų sveikata vien tik dėl laikomų egzaminų, nes tai kelia iš ties didelį pavojų. Mes irgi esame žmonės, norime kuo geresnės ateities ne tik sau, bet ir savo valstybei, bet esant tokioms aplinkybėms į mūsų padėtį yra atsižvelgta kiek absurdiškai. Remiantis sudarytu egzaminų grafiku, visų pirma, tokios oro sąlygos tikrai nėra tinkamos egzaminų laikymui ir tuo labiau visa vasara turėtų būti skiriama tik mokslams. Be to per vieną savaitę turėtų būti šie egzaminai: lietuvių kalbos ir literatūros, anglų klausymo, rašymo, skaitymo dalys bei matematika. Bet ar įmanoma laikyti šiuos egzaminus, o tuo labiau juos išlaikyti tikrai gerais rezultatais? Vien tik psichologiškai tai padaryti turėtų būti be galo sunku, nes tai tikrai didelis krūvis ir stresas abiturientui. Įsivaizduokite save mūsų vietoje: egzamino metu ne tik turi galvoti kaip puikiai atlikti užduotis, bet ir apie tai, kad galbūt šalia tavęs yra užsikrėtęs asmuo. Be to, vis užplūstų mintys, kaip reikia dezinfekuoti rankas ar laikytis saugaus atstumo. Abiturietai ne tik negalės „pasidžiaugti“ vasaros akimirkomis, dalyvauti atestatų įteikimo ceremonijoje, bet ir neturės galimybės užsidirbti studijoms, ką daro dažnas abiturientas. Juk ne visi esame iš pasiturinčių šeimų, kurios gali sumokėti už studijas, o kad mokytis valstybės finansuojamoje vietoje reikia puikiai išlaikyti valstybinius brandos egzaminus, o tam „koją kiša“ nekokybiškas mokymas šiuo metu.
Pagalvokime ir apie mokytojus: jie irgi nėra robotai, kurie privalo aukotis ir dirbti be jokių petraukų šioje ekstremalioje situacijoje. Norėdami sužinoti ir jų nuomones, surengėme apklausą ir galime pateikti kelis pasisakymus. Mokytojai teigia, kad nėra pasiruošę dirbti vasarą ir už dyką aukotis nežinia dėl ko, nes kas vykdys ir vertins egzaminus – neaišku. Mokytojai su abiturientais dirba tik iki gegužės pabaigos, o atostogų metu dirbti niekas negali priversti. Juk visi turi teisę į poilsį,kad vėliau galėtų toliau kokybiškai ugdyti atėjus kitiems mokslo metams.
Taip pat, abiturientų tėvai irgi aiškiai išdėstė savo pozicijas: „Neskirstykime abiturientų – kaimo, provincijos, miesto, licėjų ar ne, nes tai yra bendra švietimo sistema, ir labai blogai, jei iki šiol mūsų vaikai neturi vienodos galimybės gauti kokybiško išsilavinimo, kas yra konstitucinė teisė.“ , „Nuoširdus palinkėjimas – pasirūpinkime vaikų ir mokytojų saugumu, sveikata“.
Taip pat, nenorėtumėme tapti lyg „bandymo triušiai“, nes ankstesnės abiturientų laidos nesusidūrė su tokiu iššūkiu. Visi turėjo vienodas galimybes ruoštis egzaminams, juos laikyti, turėti atostogas, pailsėti ir laiku stoti į aukštąsias mokyklas. O mes šios galimybės nebeturime.
Be to, yra teigiama, kad nelaikant valstybinių brandos egzaminų, tektų keisti visą atestatų formatą, tačiau kodėl niekas nepaminėjo, kad nelaikant PUPP taip pat reikės keisti pagrindinio išsilavinimo pažymėjimo formatą? Juk yra ir tokių mokinių, kurie įgyja pagrindinį išsilavimą ir kreipiasi į užimtumo tarnybą, norėdami įsidarbinti. Į kokius rezultatus tuomet bus atsižvelgiama, jei PUPP laikomi nebus?
Yra kalbama, jog stojimas pagal 11-12 klasės vidurkius būtų didelė nelygybė skirtingų mokyklų atsižvilgiu ir liktų mažiau galimybių tiems, kurie mokosi tikrai labai gerai bei stengiasi. Bet nemanome, jog dėl šios problemos kaltos yra mokyklos ar mokytojai, pati švietimo sistema turi daug problemų. O metiniai pažymiai būtų tikrai geras sprendimas, nes jie parodo tikras abituriento pastangas mokantis du metus. Juk daug racionaliau yra vertinti žmogų pagal 2 metų rezultatus, o ne pagal vieną egzaminą, kuris neretai gali būti tiesiog sėkmės dalykas. Taip, tu gali mokytis, dėti visas pastangas, bet tai nereiškia, kad egzaminą išlaikysi puikiai. Gal gausi netinkamas užduotis, gal tau bus nekokia diena bei nepamirškime to streso, kurį sukelia egzaminas. Ir žinoma, nepamirškime iššūkių, su kuriais būtent mes dabar ir susiduriame.