PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Balandžio 15 d. 14:55

Abituriento mama: abitūros egzaminai ir klausimai, į kuriuos nerandu atsakymų

Vilnius

ELTA nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


125911

Į redakciją kreipėsi abituriento mama Rasa, gyvenanti Vilniuje. Ji teigia, kad, susipažinus su sprendimu dėl abitūros egzaminų, jai kyla klausimų, į kuriuos ji neranda atsakymų.

*************

Ar šių dienų skaičių žaismas praskaidrina mūsų gyvenimą, teikia optimizmo? Manau, ne. Sumažinę tyrimų skaičių 2–3 kartus, valstybės atsakingieji skleidžia žinią – augimas lėtėja, tikimasi, kad lūžis buvo pasiektas. Apie lėtėjimą būtų galima kalbėti tada, kai būtų ne mažinamas, o didinamas tyrimų skaičius, o patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius nuo didelės imties tyrimų būtų santykinai mažas. Tai aišku jau gebančiam skaičiuoti pradinukui, o ką jau kalbėti apie abiturientus, suaugusiuosius, kurie su skaičiais draugauja jau daug metų.

O dabar apie abiturientus. Esu abituriento mama ir susipažinusi su paskelbtu sprendimu organizuoti brandos egzaminus, nukeliant juos bene visai vasarai, man kyla klausimų, į kuriuos nerandu atsakymų. Taip, man rūpi mano vaiko saugumas ir ateitis.

1. Kaip bus užtikrinta, kad į egzaminų vietą nepateks sergantys ar nešiojantys virusą abiturientai? Ar taip pat bus prie įėjimo tikrinama temperatūra, daromi greitieji testai? Abiturientams, kurie ir taip patiria stresą prieš egzaminą, jis būtų nepamatuojamai didesnis.

2. Kaip bus su tais abiturientais, kuriems dėl jų ar dėl artimųjų patvirtintų COVID-19 atvejų bus taikoma saviizoliacija? Kada jie galės visavertiškai laikyti brandos egzaminus?

3. Kaip bus organizuojamas mokytojų pakeičiamumas, jei prieš egzaminą dėl jų ar dėl artimųjų patvirtintų COVID-19 atvejų bus taikoma saviizoliacija?

4. Kas prisiims atsakomybę, jei po brandos egzamino vienam iš abiturientų ar mokytojų bus patvirtintas COVID-19 atvejis? Juk tada į saviizoliaciją patektų visi, buvę tame egzamine, jų šeimos nariai. Kaip būtų užtikrinama tiems abiturientams egzaminų tolimesnė eiga?

5. Kaip bus užtikrintos higienos normos brandos egzaminų organizavimo vietose, kai egzaminai vyks karščiausiais vasaros mėnesiais? Juk dar galime prisiminti praėjusios vasaros problemą, kai mokyklos susidūrė su kondicionavimo problemomis, nes daugelis mokyklų kondicionierių tiesiog neturi.

6. Kaip bus užtikrintas Lietuvos atsakingų institucijų tarpininkavimas su užsienio aukštosiomis mokyklomis, į kurias pretenduoja stoti ar jau preliminariai įstojo abiturientai, o brandos atestatą reikia pateikti jau liepos viduryje? Ar tai liks abituriento problema ir galimybė stoti tik po metų?

7. Kada bus pakeistas brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo aprašas, kuris nūdienos COVID-19 problematikoje neatitinka situacijos ir nėra įvardytos rizikos, susijusios su COVID-19?

8. Ir galiausiai, kodėl neįvertinus nuotolinio mokymosi kokybės, kuri daugeliu atvejų abejotina, ir nepaskelbus rezultatų viešai visiems? Gal vertėtų tai padaryti dėl Lietuvos švietimo ateities, kad, jei pasikartotų tokios pandemijos, būtų gerai ir kokybiškai pasiruošta. Juk tai paprasta – tiesiog reikia surengti mokinių, tėvų ir mokytojų visuotinę, o ne patogiai pasirinktą, apklausą, kuri atspindėtų tikrąją padėtį.

Neskirstykime abiturientų – kaimo, provincijos, miesto, licėjų ar ne, nes tai yra bendra švietimo sistema, ir labai blogai, jei iki šiol mūsų vaikai neturi vienodos galimybės gauti kokybiško išsilavinimo, kas yra konstitucinė teisė.

Tad nuoširdus palinkėjimas, pasirūpinkime vaikų ir mokytojų saugumu, sveikata. O dvejų metų mokomų dalykų vertinimo vidurkiai – puiki alternatyva brandos egzaminams vertinti. Galbūt tai būtų puikus startas iš viso ateityje atsisakyti brandos egzaminų kaip išlikusios atgyvenos, kurios jau seniai atsisakė progresyvios šalys. Kiekviena krizė gali būti gera proga puikioms reformoms.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png