Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Širvintų ŠirvisŠaltinis: Etaplius.lt
Snygis ir ant rajono kelių bei miestų gatvėse susiformavusi ledaunyčia sausio pabaigoje ir vasario pradžioje perpildė Širvintų rajono gyventojų kantrybės taurę. Patys drąsiausieji nepabijojo savo socialinių tinklų paskyrose pasidalinti žieminiais kelių vaizdeliais, komentarais po susitikimų su seniūnais, savo gerumo žygiais. Kai kurie net kreipėsi į „Širvio“ redakciją pagalbos pažadinti vadovų sąžinę. Tik ne visų geri norai buvo įvertinti teigiamai.
Senolių gelbėjimo akcija Zibalų seniūnijoje
Į „Širvio“ redakciją vasario pradžioje kreipėsi Zibalų seniūnijos gyventojai, iki kurių pastaruoju metu, padidėjus snygiui, neįmanoma privažiuoti, jie patys negalėjo pasiekti pagrindinio – rajoninio – kelio dėl neišvalytų servitutinių ir vietinės reikšmės kelių. Keli senoliai skundėsi, kad ne tik negali išvažiuoti į parduotuvę maisto nusipirkti, bet ir negali išvykti į bažnyčią, kur savaitgalį suplanuotos artimųjų žmonių mirimo metinės, taip pat dėl sveikatos sutrikimų jiems persudėtinga nueiti iki mobilios parduotuvės, atvykstančios beveik kiekvieną savaitę. Nerimas, baimė dėl sveikatos ir maisto stoka persekioja gyventojus. Pasak jų, žmogus, kuris privalo valyti kelius arba jų nevalo, arba išvalo tik iki tam tikrų sodybų. Jiems susidaro įspūdis, kad išvalo kelius tik tiems, kas lojalus dabartinei valdžiai. Be to, senoliai minėjo, kad tiems, lojaliems, kelius valo kasdien, o nelojaliems tenka kviestis artimųjų, draugų, pažįstamų pagalbos, kai kurie turi galimybių ir patys išsivalo.
Kreipėmės į Savivaldybę ir laikinai Zibalų seniūno pareigas einantį Sigitą Bankauską klausdami:
1. Kiek dalyvavo asmenų/ juridinių asmenų/ūkininkų viešajame pirkime Zibalų seniūnijos kelių valymo paslaugai teikti? Kokios vertės buvo vykdomas pirkimas? Jei buvo vykdomas mažos vertės pirkimas ir apklaustas tik vienas asmuo, kodėl būtent šis, kuris ir teikia paslaugą?
2. Kiek kilometrų, kokius kelius ir kokiu periodiškumu pagal sutartį privalo išvalyti paslaugos teikėjas Zibalų sen.?
3. Kiek lėšų skirta kelių priežiūrai Zibalų seniūnijoje per žiemos sezoną (2018– 2019 m.)?
4. Už ką bus mokama paslaugos teikėjui: už išvalytus kilometrus? už sunaudotus degalus? Koks yra nustatytas apmokėjimas už suteiktas kelių priežiūros paslaugas?
5. Kas gresia paslaugos teikėjui už sutarties nevykdymą?
6. Ar Savivaldybė ir Zibalų seniūnija yra gavusi nusiskundimų dėl nevalytų kelių, ypatingai po stipraus snygio?
Dėkojame Savivaldybei, kad sureagavo į mūsų užklausimą, o seniūnas S. Bankauskas lig šiolei savo komentaro nepateikė. Paaiškėjo, kad pirkimai nebuvo vykdomi. „Informuojame, kad dėl kelių valymo žiemos metu paslaugų Zibalų seniūnijoje nebuvo skelbiamas viešasis pirkimas. Vietinės reikšmės kelių sniego valymą Zibalų seniūnijoje užtikrina pati seniūnija savo turimu transportu iš seniūnijos veiklai skirtų lėšų. Seniūno teigimu, visi vietinės reikšmės keliai yra valomi nuosekliai. Žinoma, stipriai sningant, pustant, valymas užtrunka, tačiau nusiskundimų dėl nepravažiuojamų nebuvo gauta“, – teigė Viešųjų ryšių vyriausioji specialistė A. Miliukaitė-Janovskienė.
Pasak specialistės, į seniūniją niekas nesikreipė ir nesiskundė, kad keliai būtų išvalyti. Gana keista situacija: redakcijai skambina, prašo padėti, o seniūnija jokių skundų ir prašymų nesulaukė. Be to, vos tik redakcija pateikė užklausą Savivaldybei ir seniūnui dėl ne visur Zibalų seniūnijoje valomų kelių, tuoj viešojoje erdvėje pasirodė pagiriamasis straipsnis seniūnui, kaip jis rūpinasi savo ir globojamos seniūnijos žmonėmis ir laiku valomi keliai.
Na, akivaizdu, kad reaguojama į „Širvio“ redakcijos darbą, o mes, redakcijos savanoriai, savo ruožtu vertiname žmonių pasitikėjimą ir džiaugiamės, kad galime rajono gyventojams padėti ir tarpininkauti tarp rajono vadovų. O svarbiausia – tarpininkavimas sulaukia teigiamų rezultatų.
Po „Širvio“ kreipimosi, mūsų šaltinių duomenimis, buvo ne tik intensyviau valomi keliai Zibalų seniūnijoje, bet ir viena senolė vis dėlto skambino Zibalų seniūnui prašydama išvalyti kelią, tačiau sulaukė atsakymo, kad lauko kelių nevalo. Kelias iki senolės namų yra ne lauko, o servitutinis. Jos namas nuo rajoninio kelio yra 1 km atstumu. Moteris dėl neišvalyto kelio negali nueiti iki mobilios parduotuvės apsipirkti, taip pat ji turinti rimtų sveikatos sutrikimų.
Po gauto atsakymo dėl kelių priežiūros redakcija dar patikslino užklausą ir norėjo išsiaiškinti, kiek lėšų skirta kelių priežiūrai Zibalų seniūnijoje per žiemos sezoną (2018–2019 m.)? Kiek jau išnaudota lėšų? Kadangi šiemet ypatingos oro sąlygos – kaip niekad padidėjęs snygis visoje Lietuvoje – puiki proga seniūnijai pasigirti, kaip tokiomis oro sąlygomis pasiruošusi pagelbėti žmonėms. Be to, redakcijai labai užkliuvo, kad seniūnija nesulaukė nė vieno skundo dėl nevalytų kelių. Tad norėjome pasitikslinti, jeigu seniūnija moka savo lėšomis ir ne pagal sutartį, ar gali taip būti, kad valo pagal savo nuožiūrą: kam nori ir kada nori. Teiravomės, ar be vietinės reikšmės kelių dar valomi servitutiniai keliai Zibalų seniūnijoje ir kas prisiims atsakomybę, jei minėtai senolei sutrikus sveikatai negalės privažiuoti greitoji pagalba ir nespės jai suteikti medicininės pagalbos? Kokių planuojama imtis priemonių, kad senoliai nesijaustų įkalinti savo namuose be maisto, vaistų ir medicininės pagalbos dėl gausiai iškrentančių kritulių?
„Seniūnija užtikrina vietinės reikšmės kelių valymą. Kaip ir kitur, pirmiausia yra valomi didžiausio eismo intensyvumo keliai, keliai, kuriais važiuoja mokykliniai autobusai. Tačiau yra nuvalomi visi vietinės reikšmės keliai. Lėšų kelių priežiūrai žiemos metu atskira eilute nėra numatoma. Keliai valomi pagal poreikį iš bendrų seniūnijos veiklai numatytų lėšų“, – paaiškino Viešųjų ryšių vyriausioji specialistė. – Zibalų seniūnijoje vietinės reikšmės keliai yra valomi vienu traktoriumi kaip ir iki tol. Kaip žinote, visoms seniūnijos Savivaldybės lėšomis buvo nupirkti specialūs traktorių priedai, skirti kelių lyginimui ir valymui. Dar kartą atkreipiame dėmesį, kad pirmiausiai yra valomi vietinės reikšmės keliai, atsižvelgiant į eismo intensyvumą ir tai, ar keliu važiuoja mokyklinis autobusas. Pagal seniūnijos galimybes, valomi ir mažesni servitutiniai keliai, reaguojama į gyventojų prašymus. Žinoma, džiaugiamės, kai geranoriškai prie kelių valymo prisideda ir vietos gyventojai, ūkininkai.“
Merė auklėjo žiniasklaidos atstovus
Susirašinėjimas dėl kelių priežiūros Zibalų seniūnijoje truko kone visą savaitę. Ypatingai nustebino persiųstas merės Ž. Pinskuvienės komentaras:
„Gerbiami žiniasklaidos atstovai, gerai, kad atkreipiate dėmesį ir išreiškiate susirūpinimą dėl kelių valymo. Tačiau noriu atkreipti Jūsų dėmesį, kad dėl Jūsų paklausimų vietinės reikšmės kelių valymas nei pagerės, nei pablogės, keliai yra ir bus valomi nuosekliai. O jei iš tiesų norėtumėt padėti ir imtis lauko keliukų valymo, būtų sveikintina, jei tai darytumėt ne tik žodžiais, o, pvz., organizuotumėte tokią akciją.“
Tokia akcija buvo suorganizuota ir vienas, mūsų duomenimis, Zibalų seniūnijos ūkininkas (redakcijai vardas ir pavardė žinoma) savanoriškai stengėsi padėti senoliams. Jis buvo iškviestas į seniūniją ir jo geranoriškumą bandyta prislopinti gąsdinimu: jei dar pasirodys su savo traktoriumi seniūnijos keliuose, tuomet gaus sąskaitą už kelių gadinimą. Susidaro įspūdis, kad merės dešinė nežino, ką daro kairė.
Feisbuke žmonės skundžiasi dėl prastų kelių
„Širvio“ redakcija, gavusi informacijos iš Zibalų seniūnijos, pradėjo sklaidyti socialinius tinklus, ar žmonės dalinasi rajono kelių būkle. Netikėtai viešojoje erdvėje pasirodė vaizdai iš Čiobiškio seniūnijos. Nuotraukose matyti, kad ant kelio ledaunyčia, o vėžės apie 10 cm gylio. Žmonės dalinasi vaizdais, dėkoja nuotraukų autoriui išdrįsusiam pasidalinti vaizdais ir pakomentuoti situaciją, o kas jau sumąstė, kaip ištaisyti padėtį ir pagerinti gyventojų gerovę.
Vienas seniūnijos gyventojas, netekęs kantrybės, rašo savo komentare: „Štai kaip rūpinasi Čiobiškio seniūnas, seniūnijos keliais. Užėjau šiandien pas jį paklausti, ar įmanoma nuvalyti kelią, nes mašinos dugną jau net kabina. Tai atsakymas buvo toks: žinau kad reikia, jau ne pirmas sakai. Bet šiuo metu traktoriaus nėra. Nors jis stovi garaže. Peilis sniegui valyti pirktas dviem seniūnijom, bet jis randasi Gelvonuose. (…) seniūnas neturi tam laiko ir lėšų!!! Toks vat Mūsų mylimas Čiobiškio seniūnas. Ačiū už rūpestį.“ Čiobiškietis atkreipia dėmesį, kad patys žmonės rodo iniciatyvą ir valo kelius, nors tai turi daryti seniūnija.
Čiobiškio seniūnijos gyventojui paantrina dar viena komentuotoja pateikdama pasiūlymą: „Greit nauji rinkimai… Beje mieste nusukus nuo Plento gatvės į šoną situacija panaši… pabarstytos tik pagrindinės gatvės…. Eisiu rytoj druskos pirkti…“ Komentuotojai jau juokauja, kad parems ne tik seniūniją, bet ir Kelių tarnybai druskos nupirks, kad tik pagerėtų kelių būklė.
Kelių priežiūros ir statybos departamentas ieško išeičių
Kiekviena žiema yra iššūkis ne tik Lietuvos kaimų gyventojams, bet ir Kelių priežiūros ir statybos departamentui. Tinklalapyje www. keliuprieziura.lt rašoma, kad įmonė analizuoja kiekvieną įskaitinį įvykį ir vertina Kelių tarnybų veiksmus, esant reikalui atlieka korekcijas. „Kelių priežiūra“ teikia informaciją eismoinfo.lt apie kelio oro sąlygas ir prognozes, ši informacija skleidžiama per įvairius sklaidos kanalus.
Didžioji dalis Širvintų rajono kelių priklauso rajoninių kelių III priežiūros lygiui (R3). Pagal šį priežiūros lygį prižiūrima didžioji dalis valstybinės reikšmės rajoninių kelių. Juose dirbama nuo 9 iki 18 val. Šie keliai nebarstomi, o valomi tik baigus darbus aukštesnio priežiūros lygio ir svarbos keliuose. Leistinas puraus sniego storis, esant normalioms oro sąlygoms, neturi būti didesnis kaip 10 cm. Sningant ir / arba pustant sniego storis ant važiuojamosios dalies gali būti ne didesnis kaip 20 cm. Eismas, esant ypač sudėtingoms meteorologinėms sąlygoms, gali nutrūkti ne ilgiau kaip 48 val.
„Dar praeitais metais kėlėme klausimą dėl R3 kelių, kuriais važinėja ir mokykliniai, ir maršrutiniai autobusai. Buvo teikti pasiūlymai tiek Lietuvos automobilių kelių direkcijai, tiek Susisiekimo, Švietimo ministerijoms. Pristatėme atliktą analizę, rekomendacijas kelti priežiūros lygį, alternatyvius būdus, kaip didinti vaikų, keliaujančių mokykliniais autobusiukais, saugumą“, – pabrėžia departamento vadovas P. Džervus.
Teigiamų rezultatų duotų bent asfaltuotų R3 kelių pakėlimas į R2, tada tie keliai būtų ne tik valomi, bet ir barstomi. Šiuo metu Lietuvoje yra 10 756 km nebarstomų kelių. Kaip departamento direktorius teigia, šiam sprendimui įgyvendinti, reikalingos papildomos lėšos. Šiomis dienomis vyksta diskusijos ir tikimasi, kad sprendimas bus priimtas.
Mes kiekvienas atsakingas už savo kraštą
Akivaizdu, kad snygis išmušė iš vėžių ir pačius seniūnus, ir gyventojus, ir kelių priežiūros įstaigas. Nespėjama valyti, susidaro įspūdis, kad ir lėšų trūksta, nors Savivaldybė kaip žemė tyli ir neišduoda, kiek lėšų skiriama kelių valymui žiemą. Be to, dar vienas dalykas krenta į akis – stringa bendradarbiavimas su seniūnijų ūkininkais. Malonu, kad merė turi ką pasakyti žiniasklaidos atstovams, bet, mūsų galva, ne tiek žiniasklaidą reikia auklėti, o kiek pasirūpinti savo komanda, kuriai pats laikas nusiimti kepures ir su seniūnijų ūkininkais organizuoti akciją „Savanoriškai valau kelią – rūpinuosi krašto gerove“. Žinoma, žiema yra laikas, kai reikia kiekvieno mūsų kantrybės nepamirštant pagarbos ir savo pilietinių pareigų. O svarbiausia mūsų krašte išryškėja tendencija, kad žmonių gerovei pastaruoju metu pakiša koja negebėjimas suderinti politinių pažiūrų ir artėjantys rinkimai.