Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kitą savaitę parengs naują įsakymą, kuriuo bus koreguojama kovo 1 dieną įsigaliojusi nauja kompensuojamųjų vaistų skyrimo tvarka.
Tai žurnalistams sekmadienį pranešė ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.
„Ministras teiks įsakymo projektą, dabar nustatyta tvarka, kad pirmiausia pacientui pasiūlomas pigiausias kompensuojamas vaistas. Tais atvejais, jei bus nustatytos neigiamos reakcijos ir pacientui jis netiks, tada gydytojas išrašys kitą vaistą ir už tą kitą vaistą bus kompensuojama pigesnio kaina visa, reikės tik sumokėti nedidelę priemoką ir tos aistros kurios yra užvirę, kad galbūt netinkami vaistai bus išrašomi, neturi jokio pagrindo“, – sakė premjeras.
Vyriausybės vadovas pripažino, jog šie pakeitimai bus priimti atsižvelgiant į pacientų išsakytus nuogąstavimus ir kritiką.
„Mes atsižvelgiame, mes girdime, ką žmonės kalba, ir tikrai tenka dabar nemažai bendrauti su žmonėmis, yra tokie nuogąstavimai ir ši nauja tvarka paskatins gydytojus taip pat elgtis atsakingai, užpildyti formą dėl vaistų reakcijos tam tikros“, – sakė S. Skvernelis.
Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga teigė, jog pigiausias paskirtas kompensuojamas vaistas galės būti pakeistas kitu tik medikui fiksavus ir pranešus apie jo keliamas šalutines neigiamas reakcijas.
„Tvarka bus keičiama taip, kad gydytojai praneš apie tas reakcijas, ar alergines ar kažkokias kitokias, tai pacientui vaistą bus galima pakeisti, sistemoje bus nuimama žyma, kuri dabar atsiranda automatiškai dėl pirmo paskyrimo (pigiausio vaisto - BNS). Tokiu būdu, jei bus pranešama apie šituos vaistus, kas ir iki šiol buvo privaloma daryti, tai tokių vaistų net ir rinkoje turėtų nelikti. Tada Lietuva referuos ir Europai, ir tada bus keliami klausimai vaistų gamintojams“, – sekmadienį aiškino A. Veryga.
Jei pigiausias tos pačios veikliosios medžiagos vaistas būtų pripažintas netinkamu, tokiu atveju gydytojui išrašius naują receptą, kompensuojamas būtų antrasis pigiausiųjų sąraše vaistas.
„Tai bus antras vaistas pagal tai, kuris yra laimėjęs kainos konkurse. Jei sukelia problemas kažkokia papildoma medžiaga, kuri teoriškai netinkama, tai reiškia, kad šis konkretus vaistas netikęs, o ne visi apskritai, kurie yra sąraše“, – teigė ministras.
Tokiu būdu pakeistasis vaistas būtų kompensuojamas šimtu procentu, be priemokos.
Anot jo, pasiaiškinus kai kurias pacientų patirtis, paaiškėjo, kad medikai iki šiol nepranešdavo apie neigiamas reakcijas į vartojamus vaistus, nors tai privalu daryti.
„Mes dvi problemas turime išspręsti – pacientai gaus vaistą, kuris jam reikalingas ir būtinas, ir jei yra kažkokių nekokybiškų ar negerų, apie juos pranešus, mes apskritai jų atsikratysime“, – kalbėjo A. Veryga.
Jis taip pat priminė, kad ši nauja nuo kovo įsigaliojusi kompensuojamųjų vaistų tvarka taikoma tik tiems, kuriems kompensuojami vaistai skiriami pirmą kartą.
Dar prieš kelias savaites ministras A. Veryga teigė, kad nuo kovo įsigaliojusi naujoji kompensuojamų vaistų išdavimo tvarka nekelia rizikos pacientų sveikatai.
Paklaustas, kas per trumpą laiką pakeitė šį požiūrį ir paskatino tobulinti vos savaitę galiojančią tvarką, ministras teigė reaguojantis į pacientų skundus.
„Čia visų kolektyvins sprendimas, girdint klausantis pacientų. Tiek man, tiek premjerui tenka važinėti ir bendrauti su jais. Tai mes reaguojame ir atsižvelgiame, jei matome, kad yra racionalūs pastebėjimai ir į juos reaguojam“, – sakė A. Veryga.
Nuo kovo įsigaliojusi tvarka numato, kad gydytojui išrašant kompensuojamąjį vaistą pirmą kartą ar po pusės metų, recepte automatiškai atsiras žyma – pirmas paskyrimas. Tokiu būdu, vaistininkai bus įpareigoti išduoti pigiausius vaistus ir tik jie būtų kompensuojami.
Jei pacientas nenori rinktis pigiausio vaisto, gali rinktis kitą vaistą kaip nekompensuojamą ir už jį sumokėti visą kainą.
Ministras anksčiau tikino, kad šios naujovės padės pacientams sutaupyti, skatins konkurenciją tarp vaistų gamintojų ir sumažins vaistų kainas.
Naują tvarką kritikavo ir kai kurie pacientų organizacijų atstovai, ir kai kurie medikai. Anot jų, kai kurie pigiausi vaistai neužtikrina kokybiško ir efektyvaus gydymo. Todėl piktinosi, kad tokiu būdu ribojama galimybė rinktis ir siekiama taupyti pacientų sveikatos sąskaita.
BNS