PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2021 m. Spalio 21 d. 10:09

A. Skaisgirytė tikisi, kad Lenkijos ir ES ginče pavyks rasti kompromisą: bausmės būtų labai kraštutinė priemonė

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


191611

Prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė pabrėžia, kad Lietuva visuomet palaikys teisės viršenybės principą, tačiau Europos Sąjungos ir Lenkijos konflikte, kuris kilo būtent dėl šio principo, ji tikisi abiejų pusių kompromiso.

„Lietuva pasisako ir pasisakys už teisės viršenybę, čia yra mūsų pagrindinis principas ir niekam ne paslaptis, kad mes jo laikomės nuo pat nepriklausomybės atkūrimo, kurdami savo demokratinę valstybę“, – ketvirtadienį LRT radijui kalbėjo A. Skaisgirytė.

Prezidentūros užsienio politikos grupės vadovė įsitikinusi, kad šiame Varšuvos ir Briuselio konflikte galimos ne tik teisinės, bet ir politinės pasekmės.

„Kartu mums labai svarbu, kad Europos Komisija ir Lenkija kažkaip bandytų susitarti ir neeskaluoti šitos temos pernelyg smarkiai. Dabar tokia situacija, kad Lenkijos tribunolas pasakė, jog Lenkijos Konstitucija yra aukščiau Europos Sąjungos teisės. Europos Komisija teigia, kad taip nėra, kad stodama į Europos Sąjungą Lenkija prisiėmė ir Europos sąjunginės teisės įsipareigojimus. Atrodo, teisinis ginčas, deja, rizikuoja turėti taip pat ir politines pasekmes“, – aiškino ji.

Siekiant išvengti politinių konflikto padarinių A. Skaisgirytė pabrėžė kompromiso paieškų svarbą.

„Mūsų manymu, tų politinių pasekmių reikėtų išvengti, o jų išvengti galima tik per kalbėjimąsi, tik bandant suprasti kitą pusę ir ieškant formuluočių, kurios tenkintų abi šio ginčo dalyves“, – tvirtino prezidento patarėja, kartu patikslindama, kad kompromisas reiškia, jog kažkiek nusileisti turi abidvi konfliktuojančios pusės, o ne tik viena iš jų.

„Kompromisas visada reiškia, kad abi pusės kažkiek nusileidžia, tai šiuo atveju reikėtų žiūrėti, kur ir kaip įmanoma tuos kompromisus daryti“, – tikino ji.

Nors A. Skaisgirytė ir pabrėžė teisės viršenybės principo svarbą, tuo pačiu ji akcentavo ir tai, kad šiame konflikte pasitelkti į Lenkiją nutaikytas sankcijas nebūtų pats teisingiausias kelias.

„Šiaip ar taip ES yra valstybių bendraminčių tomis pačiomis vertybėmis bendrija, tai bausti vieną iš jų yra labai kraštutinė priemonė, ir jeigu tik būtų galima šitą ginčą išspręsti kažkaip kitaip (...), sprendimas gali būti rastas“, – sakė prezidento patarėja, kartu dar kartą akcentuodama Lenkijos svarbą Lietuvai.

„Mums yra labai svarbu, kad mūsų kaimynė Lenkija būtų tvirta ir lojali Europos Sąjungos narė“, – pridūrė ji.

ELTA primena, kad ginčas tarp ES ir Varšuvos atsinaujino kai Lenkijos Konstitucinis tribunolas paskelbė, jog teismų sistemos klausimais Lenkijos Konstitucija yra viršesnė už ES teisę. Tai sukėlė audringas reakcijas ES institucijose ir valstybėse narėse. Analitikai teigia, kad šis sprendimas gali būti pirmas žingsnis to link, kad vieną dieną Lenkija išstos iš ES.

 

ELTA