PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Kovo 26 d. 10:26

A. Širinskienė apskundė etikos sargams konservatorius ir liberalus

Vilnius

A. Širinskienė, BNS nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


32579

Pirmadienį Seimo narė Agnė Širinskienė kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją prašydama įvertinti, ar Seimo nariai Aušrinė Armonaitė, Simonas Gentvilas, Eugenijus Gentvilas, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Gintaras Steponavičius, Gabrielius Landsbergis, Dainius Kreivys ir Mantas Adomėnas nesupainiojo viešų ir privačių interesų pasirašydami Seimo narių teikimą, kuriuo Seimui siūloma pareikšti nepasitikėjimą Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininke Laura Matjošaityte.

Kreipimesi į etikos sargus atkreipiamas dėmesys į tai, kad pastaraisiais mėnesiais VRK vykdė arba dar tebevykdo tyrimus dėl Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio (LRLS) ir Tėvynės sąjungos -Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) veiksmų. VRK tyrimo objektai - minėtų politinių partijų ir su jomis susijusių viešųjų įstaigų veikla vykdant įvairius renginius ir mokymus, kuria galimai buvo pažeistos teisės aktuose įtvirtintos nuostatos dėl politinių partijų finansavimo.

„Po VRK atlikto tyrimo LRLS neteko pusės metų valstybės dotacijos. O VRK išvadose ne kartą minimos Seimo narių, pasirašiusių teikimą dėl nepasitikėjimo VRK pirmininke, pavardės - A. Armonaitės, G. Steponavičiaus, E. Gentvilo, S. Gentvilo, V. Čmilytės-Nielsen. Dėl VRK sprendimų LRLS atžvilgiu vyko ir tebevyksta teisminiai ginčai“, - sako A. Širinskienė.

VRK tyrimas dėl TS-LKD mokymų tęsiasi nuo praėjusių metų pabaigos. VRK aiškinasi, ar TS-LKD mokymai, kuriuos organizavo VšĮ „Demokratinės politikos institutas“, taip pat nebuvo finansuojami kitų juridinių asmenų lėšomis, t. y. pažeidžiant teisės aktų nuostatas. Viešoji įstaiga „Demokratinės politikos institutas“, kaip ir liberalų atveju, glaudžiai susijusi su politine partija, kuriai ši įstaiga organizuoja mokymus. VšĮ „Demokratinės politikos institutas“ dalininkai - Seimo nariai M. Adomėnas ir D. Kreivys. Anot A. Širinskienės, VRK atliekamame tyrime minimas ir TS-LKD pirmininkas G. Landsbergis. Šių metų vasario 22 d. VRK posėdyje buvo svarstoma išvada dėl TS-LKD mokymų, tačiau tyrimas buvo pratęstas ir vyksta toliau.

„Matant situaciją yra akivaizdu, kad pasinaudodami savo tarnybiniais įgaliojimais ir Seimo nario statusu šie Seimo nariai siekia neteisėtai suvaržyti ir daryti įtaką VRK darbui vykdant politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo tvarkos pažeidimų tyrimą. Tuo pat metu taip netiesiogiai kerštaujama VRK pirmininkei, bandoma menkinti jos profesinę reputaciją - visa tai už VRK jau priimtus pagrįstus ir teisėtus, tačiau opozicinių partijų lyderiams nepalankius sprendimus“ - savo kreipimesi į Etikos ir procedūrų komisiją pažymi Seimo narė A. Širinskienė.

Jos nuomone, toks Seimo narių elgesys galimai pažeidžia Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas ir taip pat Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtintus teisingumo, sąžiningumo, nesavanaudiškumo, padorumo principus.

Kaip pastebi A. Širinskienė, tai nėra vienintelis opozicinių partijų bandymas daryti spaudimą VRK bei VRK pirmininkei. Anot jos, kovo 13 d. opozicinių Seimo partijų atstovai (LRLS, TS-LKD) pakvietė VRK vadovę aiškintis dėl VRK veiklos ir viešai darė spaudimą reikalaudami, kad L. Matjošaitytė atsistatydintų. A. Širinskienės teigimu, būtent tą dieną Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nagrinėjo LRLS skundą dėl VRK, kuriai teisme atstovavo L. Matjošaitytė, sprendimo neskirti valstybės dotacijos.

ELTA