PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Kovo 3 d. 08:45

A. Ramanausko-Vanago gimtadieniui – videosiužetas „Tik laisvas žmogus gali pasiaukoti“

Alytus

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


166890

Kovo 6 d. bus minimos Lietuvos partizanų vado, brigados generolo, Alytaus miesto garbės piliečio Adolfo Ramanausko-Vanago 103-osios gimimo metinės. Kasmet A. Ramanausko-Vanago gimimo dieną jo vardu pavadintoje gimnazijoje vykdavo minėjimas. Šiemet  dėl karantino toks renginys  čia nevyks, tačiau Lietuvos partizanų vado gimtadienis neliks pamirštas. 

Kovo 6 d. A. Ramanausko-Vanago gimnazija visus pakvies pasižiūrėti videosiužetą „Tik laisvas žmogus gali pasiaukoti“. Šiuo metu vyksta šio siužeto filmavimo darbai. Šiandien vykusio filmavimo metu Alytaus miesto savivaldybės meras Nerijus Cesiulis pasidalijo mintimis apie Lietuvos partizanų vadą A. Ramanauską-Vanagą. 

„Prieš 103 metus gimė žmogus, kuriuo mes didžiuojamės. Didžiuojamės juo dėl to, kad jis iš paprasto partizano, praėjęs visus etapus, tapo vadu, būrė ir telkė daugybę žmonių. Kovojo  ne vieną dieną ir naktį ir net ne vienerius metus. Jis buvo idealistas, už laisvę ir nepriklausomybę atidavęs brangiausią – savo gyvybę“, – filmavimo metu sakė Alytaus miesto savivaldybės meras N. Cesiulis.

Apie Lietuvos partizanų vadą A. Ramanauską-Vanagą videosiužete pasakos jo dukra Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė, mintimis dalinsis Lazdijų rajono savivaldybės merė Ausma Miškinienė, A. Ramanausko-Vanago gimnazijos direktorius Virginijus Skroblas, išvysime anksčiau vykusių  A. Ramanausko-Vanago atminimui pagerbti skirtų renginių akimirkas. 

Lietuvos partizanų vado atminimą pagerbs ir Vilniaus Antakalnio progimnazijos mokiniai, jie padės gėles ant jo kapo Vilniuje.

Apie A. Ramanauską -Vanagą

1918 metais gimęs A. Ramanauskas-Vanagas partizanu tapo 1945 metais. Po poros metų jis ėmė vadovauti Dainavos apygardai, o 1948 metais paskirtas Pietų Lietuvos partizanų srities vadu. Dar po metų jis tapo Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio prezidiumo pirmininko Jono Žemaičio pavaduotoju, o 1950 m. pradžioje – Sąjūdžio Gynybos pajėgų vadu. 1952–1953 m. A. Ramanauskas-Vanagas pasitraukė iš aktyvios ginkluotos kovos ir su šeima slapstėsi iki 1956 m., kai buvo sulaikytas. 

Po žiaurių kankinimų jam mirties bausmė įvykdyta 1957 metais.

A. Ramanausko-Vanago palaikai 2018 m. rasti Našlaičių kapinėse Antakalnyje ir tų pačių metų spalio 6 d. palaidoti Antakalnio kapinėse, Valstybės vadovų panteone.

Komunikacijos skyriaus informacija