PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Birželio 23 d. 20:41

A. Bilotaitė pasitiki pareigūnų veiksmais proteste dėl K. Škirpos lentos nukabinimo

Vilnius

Agnė Bilotaitė. ELTA, Žygimanto Gedvilos nuotr.

Raminta MajauskaitėŠaltinis: ELTA


306171

Pulkininko Kazio Škirpos atminimo lentos nukėlimu pasipiktinusiems Nacionalinio susivienijimo atstovams keliant klausimus dėl policijos darbo protesto metu, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sako pasitikinti pareigūnų veiksmais.

„Pasitikiu policijos tarnybos ir jos pareigūnų profesionalumu. Reagavimo taktiką užtikrinant viešąją tvarką bei visuomenės rimtį pareigūnai pasirenka įvertinę visas įvykio aplinkybes“, – sekmadienį Eltai perduotame komentare teigė A. Bilotaitė.

Kaip skelbta anksčiau, memorialinę K. Škirpos atminimo lentą savavališkai pakabinusio Nacionalinio susivienijimo atstovai sakė, kad policijos pareigūnų turima teismo nutartis, kurios pagrindu ši lenta sekmadienį buvo nukabinta, protestuotojams sukėlė klausimų. Dėl to, pažymėjo partijos lyderis V. Radžvilas, Vilniaus miesto savivaldybės ir pareigūnų veiksmų teisėtumą ketinama aiškintis teisiniu keliu.

„Tiesioginė atsakomybė, aišku, aiškinsimės dar detaliai, krenta Vilniaus miesto merui, miesto valdžiai ir, be jokios abejonės, vidaus reikalų ministrei Agnei Bilotaitei, kuri privalėjo kontroliuoti savo pareigūnus“, – sekmadienį žurnalistams sakė politikas.

Sekmadienį sostinėje kilusiame proteste dėl nevienareikšmiškai vertinamam pulkininkui K. Škirpai skirtos atminimo lentos nukabinimo buvo sulaikyti trys asmenys. Tai Eltai patvirtino Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) atstovas. Pasak jo, šie protestuotojai buvo sulaikyti dėl teisėtų policijos reikalavimų nevykdymo.

Sekmadienį po pietų „Grindos“ darbuotojai su policijos palyda atvyko nukabinti penktadienį, 1941 metų Birželio sukilimo išvakarėse, su savivaldybe nesuderintos ir ant sostinėje esančių Lietuvos Apeliacinio teismo rūmų pakabintos atminimo lentos, skirtos K. Škirpai.

Generolo atminimo stojo ginti kelios dešimtys protestuotojų. Iš pradžių jie apsistumdė su lentos nukabinti atvykusiais „Grindos“ darbuotojais. Jų saugumui užtikrinti buvo iškviestos sustiprintos policijos pajėgos.

Atvykus daugiau pareigūnų, keliolika protestuotojų lentos stojo ginti susikibę rankomis. Pareigūnų nurodymų nevykdę aktyvistai už tvorelės buvo nustumti jėga. Tuo metu aplink susirinkę bendraminčiai skandavo „gėda“, „rašistai“, „vatnikai“.

Sostinės meras Valdas Benkunskas Eltai sakė, kad dėl be savivaldybės leidimo pakabintos atminimo lentos K. Škirpai bus kreiptasi į teisėsaugą. Šią Nacionalinio susivienijimo partijos iniciatyvą jis apibūdino kaip chuliganizmo apraišką.

Kaip anksčiau Eltai teigė Vilniaus savivaldybės tarybos narė Kamilė Šeraitė-Gogelienė, atminimo lenta visuomenėje kurstė neapykantą. Politikės teigimu, Istorinės atminties komisija dėl K. Škirpos asmenybės vertinimo kreipėsi į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą (LGGRTC), tačiau išvados iki šiol nėra gavę.

Anksčiau pateiktose LGGRTC išvadose dėl K. Škirpos įvertinamas svarbus jo indėlis priešinantis sovietų okupaciniam režimui, tačiau pabrėžiama, jog 1940–1941 metais jo veikloje „būta ir antisemitizmo apraiškų“.