Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
BNS/Fotobankas nuotr.
Ignas Jačauskas, Austėja Masiokaitė-LiubinienėŠaltinis: BNS
„Lietuvos prioritetu padedant Ukrainai bus sugriautų švietimo ir ugdymo įstaigų bei susisiekimo infrastruktūros atstatymas, o taip pat laikino būsto namų netekusiems žmonėms įrengimas. Palaikome artimus ryšius su Kijevo regiono savivaldybėmis ir preliminariai sutarėme dėl kelių objektų, kurių atstatymu galėtų rūpintis Lietuva“, – feisbuke pranešė ministrė, Ukrainai minint nepriklausomybės dieną.
„Tai būtų mobilios gyvenamosios stovyklos statyba Borodiankos miestelyje, kur apie 700 žmonių per karą neteko namų, sugriauto tilto Kyjivo srityje, vaikų darželio Irpinės mieste bei mokyklos Borodiankoje atstatymas“, – tvirtino ji.
Dėl šių objektų Lietuvos institucijų atstovai sutarė neseniai lankydamiesi Ukrainoje.
Vėliau pristatydama šį procesą Vyriausybės pasitarime, ministrė sakė, jog jis skirstomas į du etapus: skubų avarinį sugriautos infrastruktūros atstatymą ir sudėtingesnį, reformų.
„Čia yra dalykai, kurie netaisyklinga kalba galėtų būti pavadinami quick fix'ai (greiti sprendimai-BNS), tai yra kažką, ką galbūt galime greitai ir kas yra žmonėms labai reikalinga tiesiog pasiūlyti prisidėti“, – sakė premjerė Ingrida Šimonytė.
„Akivaizdu, kad darbų, vertinant atstatymą, bus turbūt tiek, kad šie darbai bus tik tam tikri epizodai“, – teigė ji.
Gyvenvietė – šiemet
Anot ekonomikos ir inovacijų ministrės, Lietuvai dar reikės pasirengti konkrečius atstatymo planus ir susiderinti juos su Ukrainos partneriais, atrinkti darbus vykdysiančias įmones, užtikrinti darbų finansavimą.
„Laukia daug darbo, tačiau džiugu, kad diskusijos po truputį virsta konkretesniais susitarimais. Taip pat puikiai suprantame, kad daug kas priklauso ir ne nuo mūsų. Pasikeitusi karo eiga, statybinių medžiagų ar darbininkų trūkumas bei kiti sunkiai prognozuojami dalykai gali pakeisti mūsų planus“, – teigė ji.
Ministrė sakė, jog Lietuva sieks, kad mobili gyvenvietė namų netekusiems žmonės Borodiankoje būtų užbaigta iki šių metų pabaigos.
Pasak jos, dėl šio projekto yra žinoma daugiausiai konkrečių detalių. Ministerija su Centrine perkančiąja organizacija yra pasiruošusi paskelbti viešąjį pirkimą. Preliminariais duomenimis, tai kainuotų apie 1 mln. eurų.
Atstatyti planuojamas Kyjivo srityje esantis tiltas per Trubižo upę jungia šią sritį su Sumų regionu.
Jį tikimasi atstatyti 2023 metų sausio-gegužės mėnesiais, tai kainuotų apie 2 mln. eurų be PVM.
Siūlo pasirūpinti Borodianka
Borodiankoje esančią mokyklą rengiamasi užkonservuoti ir atstatyti vėliau. Vis dėlto, jeigu pastato užkonservuoti nepavyks, greičiausiai jį reikės nugriauti ir statyti naują.
„Siūlymas yra pradėti konservavimo darbus šiemet ir atstatymą – kitiems metams“, – sakė ministrė.
Konservavimui ir atstatymui prireiktų apie 4,5 mln. eurų.
A. Armonaitės teigimu, Lietuvai prasminga būtų šiame miestelyje investuoti ir daugiau: paramą jam jau teikia Vilniaus savivaldybė, įdirbio ten turi ir Lietuvos verslas.
Irpinėje būtų renovuojamas visiškai sugriautas vaikų darželis. Per metus nuo šių metų rugsėjo tam reikėtų 3,3 mln. eurų. Darželį taip pat būtina užkonservuoti, antraip jį teks nugriauti.
„Visi šie objektai yra parinkti su mūsų partneriais Ukrainoje“, – sakė ministrė.
A. Armonaitė pabrėžė, kad visos kainos ir terminai yra „labai preliminarūs“.
Vyriausybė pasitarime trečiadienį priėmė protokolinį nutarimą, kuriuo pavedė pradėti viešuosius pirkimus dėl mobiliosios gyvenvietės, o dėl kitų objektų Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pavesta suderinti atstatymo projektų įgyvendinimo eigą ir pasirūpinti techniniais aspektais ir derinimu.
Taip pat pritarta, kad ministerija pasirašytų susitarimus dėl atstatymo darbų.
Ministerijos iki rugsėjo 9 dienos taip pat turės pateikti Vyriausybei sprendimus dėl organizacinės struktūros, koordinuosiančios atstatymo darbus, sukūrimo.