PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Birželio 17 d. 16:37

A. Anušauskas NATO renginyje: Vilniuje priimami sprendimai bus reikšmingi Europos ateičiai

Lietuva

Lukas Balandis / BNS nuotr.

Augustas StankevičiusŠaltinis: BNS


270555

Vilniaus viršūnių susitikime priimami sprendimai bus reikšmingi visos Europos ateičiai, sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Taip jis kalbėjo šeštadienį prie sostinės Baltojo tilto vykstančiame festivalyje „Galingi, nes vieningi!“, skirtame NATO ir visuomenės bendrystei.

„Sprendimai, kurie bus daromi Vilniuje, jie bus reikšmingi visos Europos ateičiai“, – diskusijoje kalbėjo ministras.

Jis pabrėžė besitikintis, kad Švedija susitikime dalyvaus kaip 32-oji Aljanso narė, sąjungininkai sutars dėl didesnio finansavimo gynybai, patvirtins naujus regioninius gynybos planus.

„Jie keičia milijardo žmonių ateities gyvenimą ir saugumo supratimą“, – kalbėjo ministras.

Reaguojant į karą Ukrainoje, taip pat prieš kurį laiką parengti NATO nauji regioniniai gynybos planai. Jie apima ir Baltijos šalis, Lenkiją bei iš esmės numato gynybą nuo pirmųjų galimo konflikto dienų.

Tai atspindi pasikeitusią NATO laikyseną. Anksčiau Aljanse manyta, kad karinio konflikto atveju Baltijos šalys pačios turėtų atlaikyti puolimą, kol sąjungininkai atvyktų į pagalbą.

A. Anušauskas taip pat vylėsi, kad renginyje bus patvirtinta „Ukrainos perspektyva santykiuose su NATO“.

Ukraina Vilniuje tikisi aiškių narystės NATO garantijų, bet supranta, kad per karą kvietimo tapti Aljanso nare negaus.

Lietuva su kitomis rytinėmis NATO valstybėmis siekia Ukrainai užtikrinti suartėjimą su Aljanso struktūromis per praktinį bendradarbiavimą ir aiškesnį politinį įsipareigojimą dėl narystės perspektyvų.

Savo ruožtu prezidento patarėjas Kęstutis Budrys diskusijoje teigė, kad patvirtinus naujus gynybos planus lauks kitas svarbus etapas – jų praktinis įgyvendinimas.

„Reikės dirbti ties tuo, kaip mes tas pajėgas užauginsime – tiek Lietuvoje, tiek kitur“, – kalbėjo šalies vadovo atstovas.

Jis taip pat pabrėžė, kad viršūnių susitikime bus aptariama ne tik Rusijos, bet ir ją remiančių šalių grėsmė, įskaitant Baltarusiją, Iraną.

„Neleisime niekam užmiršti, kad yra dar ir kitos šalys, kaip Iranas su savo dronais, kurie krenta Ukrainos teritorijoje, taip pat kitos šalys, kurios padeda apeiti sankcijas ir apsimeta, kad nesupranta, kas vyksta“, – sakė K. Budrys.

NATO viršūnių susitikimas Vilniuje vyks liepos 11–12 dienomis.