PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gatvė2024 m. Gruodžio 17 d. 13:28

9 automobilio priežiūros patarimai pradedantiesiems vairuotojams

Lietuva

/ Pixabay

EtapliusŠaltinis: Etaplius.LT


334783

Kiekvienas automobilis yra skirtingas, tačiau bazinė transporto priemonės priežiūra paprastai nesiskiria. Nepaisant to, tikrai ne visi pradedantieji vairuotojai yra tinkamai susipažinę su automobilio priežiūros ypatumais, todėl jei neseniai persėdote už savo pirmojo automobilio vairo, būtų pats metas sužinoti, kaip tinkamai pasirūpinti savo transporto priemone.

Kiek laiko trunka automobilio priežiūra?

Paprastai pilna automobilio techninė priežiūra užtrunka nuo trijų iki keturių valandų (jei automobilį vežate profesionaliam aptarnavimui). Jei visas automobilio vidaus dalis bandote prižiūrėti patys, turėtumėte numatyti, jog visa tai užtruks ilgiau, priklausomai nuo jūsų patirties lygio.

Kaip prižiūrėti savo transporto priemonę?

Taigi, turbūt klausiate savęs, nuo ko gi turėtumėte pradėti?

1. Pasirūpinkite, kad 12 voltų akumuliatorius tinkamai veiktų

Akumuliatoriaus problemos yra dažniausia gedimų priežastis bet kuriuo metų laiku, o ypač tada, kai automobiliai nėra dažnai naudojami.

Jūsų automobilyje gali būti įmontuotas akumuliatoriaus monitorius arba AA-X prietaisas. Taip pat galite nusipirkti rankinį akumuliatoriaus būklės tikrinimo prietaisą. Akumuliatorių taip pat galite nuolat įkrauti naudodami akumuliatoriaus palaikymo įrenginį.

Jei jūsų automobilyje įrengta „Stop/start“ sistema, ji gali automatiškai išjungti variklį, kol bandote įkrauti akumuliatorių. Jei taip atsitinka, tai reiškia, kad akumuliatoriaus stebėjimo sistema nustatė, jog akumuliatorius visiškai įkrautas, todėl galite važiuoti.

Dažniausia išsikrovusio akumuliatoriaus priežastis - išjungus variklį paliktos įjungtos šviesos, todėl nepamirškite išlipdami iš automobilio visko išjungti. Dauguma automobilių turi įspėjamąjį garsinį signalą „įjungtos šviesos“, kai atidarote automobilio dureles.

Gerai automobilyje turėti porą užvedimo laidų, kad galėtumėte įkrauti akumuliatorių iš kitos transporto priemonės. Jei nežinote, kaip naudoti užvedimo laidus, arba jei užvedimas neveikia, tiesiog pasinaudokite carOne mobiliąja programėle ir išsikvieskite techninę pagalbą.

2. Reguliariai tikrinkite ir keiskite alyvą

Reguliarus alyvos keitimas padeda pagerinti variklio veikimą ir prailginti jo ilgaamžiškumą. Tai taip pat padės pasiekti optimalų degalų naudojimo efektyvumą. Variklio alyvos sudėtyje yra keletas priedų, kurie pagerina jos veikimą, įskaitant priedus nuo susidėvėjimo, ploviklius ir dispersantus.

Jei laiku nekeisite alyvos, šie priedai gali suirti arba tapti daug mažiau veiksmingi, todėl sumažės jų veiksmingumas saugant variklį.

3. Patikrinkite stabdžius

Jūsų transporto priemonės stabdžiai yra labai sudėtingi, todėl juos reikia nuodugniai patikrinti per kasmetinę techninę apžiūrą. Stabdžių trinkelės, diskai ir stabdžių suportai yra labiausiai tikėtinos stabdžių sistemos dalys, dėl kurių gali kilti problemų, todėl geriausias būdas patikrinti stabdžius - patikrinti, kaip jie veikia kelyje. Jei stabdydami girdite neįprastus garsus, pastebėjote, kad automobilis traukia į kairę ar į dešinę, arba pastebėjote, kad pailgėjo stabdymo kelias, nedelsdami kreipkitės į mechaniką, kad juos patikrintų. Šiuolaikiniuose automobiliuose taip pat yra prietaisų skydelyje įrengtos įspėjamosios lemputės, kurios įspėja apie stabdžių problemą, todėl atkreipkite į jas dėmesį.

4. Patikrinkite oro filtrus

Oro filtrai skirti tam, kad į automobilio variklį nepatektų jokių šiukšlių ar dulkių - jei jie užsikemša, gali sugesti variklis arba bent jau sumažėti jo našumas. Norėdami patys patikrinti oro filtrą, galite atlikti toliau nurodytus veiksmus:

• Atidarykite variklio dangtį.

• Suraskite oro filtrą (paprastai jis būna plastikinėje dėžutėje, pritvirtintoje prie variklio. Dėžutėje paprastai yra keletas spaustukų, laikančių dangtelį. Pats filtras - tai guminis arba plastikinis rėmelis, supantis pagrindinį filtrą, kuris gali būti pagamintas iš medvilnės, sintetinio popieriaus, putplasčio arba šių elementų derinio).

• Atlaisvinkite visus spaustukus, laikančius dėžutę vietoje.

• Išimkite oro filtrą ir apžiūrėkite, ar nėra nešvarumų ir (arba) šiukšlių.

• Jei jis ypač užsikimšęs (atrodo tamsios spalvos), turėtumėte jį pakeisti.

5. Patikrinkite automobilio skysčius

Transmisijos skystis (automatiniuose automobiliuose), stabdžių skystis ir variklio aušinimo skystis - tai pagrindiniai skysčiai, kurių reikia nepamiršti prižiūrint savo automobilį. Vėlgi, prietaisų skydelyje užsidegs lemputė, įspėjanti, kad kurio nors iš šių skysčių lygis mažėja, tačiau niekada nepakenks patiems patikrinti kiekvieno skysčio lygį.

Taip pat turėtumėte patikrinti langų plovimo skystį, ypač žiemą, kai skystis gali užšalti. Stabdžių skysčio lygį turėtumėte tikrinti kas kelis mėnesius, atlikdami šiuos veiksmus:

• Atidarykite variklio dangtį.

• Suraskite stabdžių skysčio rezervuarą (transporto priemonės vadove bus nurodyta, kur jis yra, tačiau paprastai tai būna balta talpykla, kurios viduje matomas tamsus stabdžių skystis).

• Jei skysčio kiekis yra mažesnis už mažiausią žymę, papildykite jį taip, kad jis būtų tarp mažiausios ir didžiausios žymės.

• Tai darydami patikrinkite, ar bakelyje nėra nešvarumų ar šiukšlių (jei jų yra, teks kreiptis į mechaniką, kad išvalytų), ir išvalykite bakelio dangtelį.

Norėdami patikrinti transmisijos skystį, galite atlikti panašius veiksmus, kaip ir tikrindami automobilio alyvos lygį:

• Pašildykite automobilį, įjungę variklį maždaug 10 minučių.

• Atidarykite variklio dangtį.

• Suraskite transmisijos skysčio matuoklį (paprastai oranžinė arba geltona rankenėlė).

• Suraskite transmisijos skysčio matuoklį (paprastai oranžinė arba geltona rankenėlė).

• Išimkite matuoklį ir švaria šluoste nuvalykite nuo jo visus likučius.

• Vėl įdėkite matuoklį ir pažiūrėkite, kiek skystis siekia.

• Jei jis mažesnis už minimalų kiekį, papildykite transmisijos skysčio (įsitikinkite, kad skystis yra tinkamas ir atitinka gamintojo rekomenduojamas specifikacijas) ir dar kartą patikrinkite.

6. Patikrinkite padangų būklę ir slėgį

Nors apie nuleistą padangą sužinosite atlikę greitą vizualinę patikrą, į kitas problemas gali tekti pažvelgti atidžiau.

Rekomenduojama tikrinti padangas, kas dvi savaites, nes padangos laikui bėgant natūraliai dėvisi. Stebėkite, ar nėra įpjovimų, ar padangos netolygiai dėvisi ir ar protektorius neviršija leistinų normų.

Taip pat patikrinkite padangų slėgį, kad nekiltų pavojaus, kai vėl pradėsite vairuoti - geriausia tai daryti, kai padangos yra šaltos. Tinkamas slėgis turėtų būti nurodytas transporto priemonės vadove arba pateiktas lentelėje, esančioje ant vairuotojo durelių vidinės pusės.

Nepamirškite, kad padangų slėgio stebėjimo sistemos (TPMS) montuojamos visuose automobiliuose, pagamintuose po 2014 m. lapkričio 1 d. Jei ši sistema įrengta jūsų automobilyje, galite pastebėti, kad užsidegė įspėjamoji lemputė, jei automobilis kurį laiką stovėjo. Tai nėra neįprasta ir nebūtinai reiškia gedimą ar pradurtą padangą. Kita vertus, tikslesnei patikrai galite naudoti padangų slėgio matuoklį.

7. Automobilio valymas

Automobilio švaros palaikymas yra svarbi jūsų automobilio priežiūros dalis. Automobilio plovimas tinkamomis priemonėmis gali padėti sustabdyti koroziją ir išorės pažeidimus. Taip pat labai svarbu, kad jūsų numerio ženklai būtų švarūs ir įskaitomi.

Pažymėtina, kad vairuotojai pakankamai dažnai plaudami savo automobilį susiduria su išsikrovusiu akumuliatoriumi. Taip yra dėl to, kad vairuotojai palieka įjungtą radiją ar salono apšvietimą.

Norėdami to išvengti, valydami automobilį nenaudokite radijo ir nepalikite raktelių užvedimo spynelėje. Baigę valyti automobilį, jei įmanoma, nuvažiuokite nedidelį atstumą, dažnai spausdami stabdžius, kad jie išdžiūtų, ir 15 minučių įjunkite variklį arba vėl prijunkite akumuliatoriaus palaikymo įrenginį, jei jį turite.

8. Patikrinkite dyzelino kietųjų dalelių filtrą

Jei jūsų automobilis yra dyzelinis, pagamintas po 2007 m., jame greičiausiai yra dyzelino kietųjų dalelių filtras (arba DPF). DPF sulaiko suodžių daleles, kurios susidaro varikliui veikiant, ir kaupia jas tol, kol varikliui reikia jas sudeginti (regeneruoti). Šis regeneracijos procesas paprastai vyksta, kai automobilis važiuoja greitkeliu, ir vairuotojas paprastai jo nepastebi.

Laikotarpiais, kai jūsų automobilis naudojamas mažiau, DPF filtras pradeda užsipildyti, ypač tais atvejais, kai automobiliai per savaitę atlieka tik vieną ar dvi labai trumpas būtinas keliones.

Kai DPF filtrui reikia atsinaujinti, bet jis neturi galimybės, užsidega DPF įspėjamoji lemputė. Tokiomis aplinkybėmis galima ilgesnį laiką važiuoti automobiliu, kad DPF filtras galėtų atsinaujinti ir įspėjamoji lemputė vėl užgestų.

9. Elektromobiliams skirkite tiek pat dėmesio

Padangos, stabdžiai, pakaba ir bendrosios elektros sistemos yra tokios pačios kaip ir benzininės ar dyzelinės transporto priemonės. Vienintelis tikras skirtumas - aukštos įtampos sistema.

Daugelis įkraunamų transporto priemonių automatiškai palaiko 12 voltų akumuliatorių, kai yra prijungtos prie elektros tinklo - ar taip yra, sužinosite iš savo transporto priemonės vadovo.

Jei transporto priemonė nėra prijungta prie elektros tinklo, gera praktika - periodiškai, bent kartą per mėnesį, prijungti ją prie elektros tinklo, kad būtų lengviau prižiūrėti sistemas.

Reklama