Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pixabay.com nuotr.
Viktorija KundrotaitėŠaltinis: Healthline.com
1 mitas. „Migrenos priepuoliai tėra labai stiprus galvos skausmas“
Dažniausias ir labiausiai atpažįstamas migrenos simptomas yra stiprus galvos skausmas, tačiau migrena sergantiems žmonėms gali pasireikšti daug kitų simptomų. Kai kurie iš labiausiai paplitusių yra padidėjęs jautrumas šviesai ir garsams, virškinimo problemos ir pykinimas bei galvos svaigimas.
Žmonės netgi gali patirti „tylią“ migreną, kurios metu jie patiria visus kitus migrenos simptomus be jokio galvos skausmo.
2 mitas. „Viskas tik jūsų galvose“
Daugelis žmonių klaidingai mano, kad migrena yra psichologinis sutrikimas, kurį sukelia stresas. Nors tiesa, kad stresas gali sukelti migrenos epizodą, tai nėra pagrindinė priežastis. Migreną sukelia genetinių, struktūrinių ir cheminių pokyčių derinys, dėl kurio smegenys tampa jautresnės galvos skausmą sukeliantiems veiksniams, tokiems kaip stresas.
Žmonės, sergantys migrena, dažniau susiduria su fiziniais bei emociniais nerimo ir depresijos simptomais nei žmonės, neturintys šios būklės.
3 mitas. „Tai nėra tikra migrena, jei ji neprasideda nuo auros“
Migrenos aura reiškia jutimo simptomų rinkinį, kurie atsiranda prieš pat migrenos galvos skausmą, įskaitant regėjimo ar kalbos sutrikimus, rankų ar veido tirpimą ar dilgčiojimą ir raumenų silpnumą. Nors daugelis žmonių mano, kad norint, jog galvos skausmas būtų laikomas tikra migrena, reikalinga aura, kai kurie skaičiavimai rodo, kad tik maždaug trečdalis žmonių, sergančių migrena, patiria aurą, kuri gali atsirasti ne kiekvieną kartą.
4 mitas. „Migrena trunka tik kelias valandas“
Tikroji galvos skausmo fazė, kurią patiria daugelis žmonių su migrena gali būti gana trumpalaikė, bet kai kuriais atvejais gali tęstis net iki 3 dienų. Kai kurie žmonės taip pat jaučia simptomus prieš ir po migrenos galvos skausmo, kuris gali trukti nuo kelių valandų iki kelių dienų, o kiti gali turėti simptomų tarp migrenos priepuolių. Tai apima nuovargį ir sunkumą susikaupti, nuotaikų kaitą ir virškinimo trakto simptomus, tokius kaip potraukis maistui ar pykinimas.
5 mitas. „Migreną atpažinti ir gydyti gali bet kuris gydytojas“
Kai kurie gydytojai gali būti nevisiškai apmokyti, kaip atpažinti arba valdyti migreną. 2020 m. tyrime mažiau nei vienam iš penkių dalyvių buvo nustatyta tiksli migrenos diagnozė. Tik apie 9 % pacientų buvo tinkamai gydomi dėl epizodinių migrenos simptomų be per didelio vaistų vartojimo ir tai sumažino iki 2 % sergančiųjų lėtine migrena. Jei jaučiate migrenos simptomus, kurie nėra tinkamai valdomi, reikėtų ieškoti tinkamo specialisto.
6 mitas. „Migrena serga tik moterys“
Nors migrena moteris paveikia daug dažniau nei vyrus, iki 35 metų moterys ja serga tris kartus dažniau nei vyrai, tačiau migrena gali turėti įtakos abiejų lyčių asmenims, 1 iš 13 vyrų taip pat patiria migreną.
7 mitas. „Speciali dieta gali išgydyti migreną“
Įrodymai, patvirtinantys tam tikrų dietų taikymą siekiant sumažinti migrenos simptomus, yra riboti arba jų visai trūksta. Nors tam tikrų maisto produktų vengimas gali padėti sumažinti migrenos epizodus, tyrimai rodo, kad griežtos dietos paprastai neveikia ir gali sukelti rimtesnių komplikacijų, tokių kaip reikalingų maisto medžiagų trūkumas. Amerikos migrenos fondas rekomenduoja laikytis mitybos, kurioje gausu nesmulkintų grūdų, vaisių bei daržovių ir omega-3 riebalų. Tam tikri papildai, tokie kaip riboflavinas (vitaminas B2), kofermentas Q10 ir magnis taip pat gali padėti apsisaugoti nuo migrenos.
8 mitas. „Daugiau vaistų nuo migrenos suteiks didesnį palengvėjimą“
Nors instinktyviai galite manyti, kad daugiau vaistų padės geriau numalšinti skausmą, dažnai priešingai yra dėl migrenos vaistų, kuriuos vartojate pagal poreikį. Per daug vaistų nuo skausmo iš tikrųjų gali pabloginti galvos skausmą, ypač vartojant opioidus ar triptanus.
Maždaug keturi iš penkių žmonių, kurie vartoja per daug vaistų, turi migreną kaip pagrindinę galvos skausmo priežastį. Jei jūsų migrenos simptomai nėra gerai valdomi naudojant dabartinius vaistus, gydytojas turėtų rekomenduoti kitokį gydymo metodą, o ne didinti vaistų dozę.