Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT
Kai esate sveiki, jūsų imuninė sistema sugeba kovoti su infekcijomis ir ligomis, tačiau kai ji tinkamai neveikia, yra didesnė tikimybė susirgti. Nors nėra konkrečių tyrimų, kuriuose miego kokybė būtų siejama su imuninės sistemos veikla, logiška, kad gerai pailsėjęs žmogus yra geriau pasirengęs kovoti su ligomis. Miegas - tai laikas, kai jūsų organizmas taisosi ir gydosi nuo kasdienio streso ir įtampos, todėl jei nepakankamai ilsitės, jūsų sistema dirbs nepakankamai. Pakankamas miego kiekis taip pat padeda reguliuoti kortizolio - hormono, kuris išsiskiria, kai patiriate stresą, - kiekį. Didelis kortizolio kiekis gali slopinti jūsų imuninę sistemą, todėl tapsite jautresni infekcijoms. Kiek miego reikia kiekvieną naktį? Nors universalaus atsakymo nėra, Nacionalinis miego fondas rekomenduoja suaugusiesiems kiekvieną naktį miegoti nuo septynių iki devynių valandų.
Reguliari mankšta stiprina imuninę sistemą ir gerina bendrą sveikatą. Įrodyta, kad ji sumažina infekcijų, ypač viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, tokių kaip peršalimas ir gripas, riziką. Kai mankštinatės, jūsų organizmas išskiria hormoną, vadinamą endorfinu. Šis hormonas mažina streso lygį ir gerina nuotaiką. Jis taip pat mažina kraujospūdį, gerina miego kokybę ir didina apetitą sveikam maistui. Reguliari mankšta taip pat gali padėti sumažinti vėžio ir kitų ligų riziką vėlesniame amžiuje. Jei reguliariai nesportuojate, rizikuojate susidurti su įvairiomis sveikatos problemomis - nuo širdies ligų iki diabeto ir depresijos. Geriausias būdas stiprinti imuninę sistemą mankštinantis - kasdien 30 minučių pajudėti. Galite rinktis įvairią veiklą, pavyzdžiui, vaikščioti, bėgioti, važinėti dviračiu, plaukioti ar sportuoti.
Jūsų imuninei sistemai įtakos turi ir tai, ką valgote. Valgydami per daug perdirbto ar nesveiko maisto galite susilpninti savo imuninę sistemą ir tapti labiau linkę į infekcijas. Valgydami subalansuotą maistą, į kurį įeina įvairūs švieži vaisiai, daržovės ir pilno grūdo produktai bei baltymai, suteiksite savo imuninei sistemai tvirtą pagrindą. Subalansuota mityba aprūpins jūsų organizmą vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis, kurių reikia tinkamam funkcionavimui. Sveika imuninė sistema rečiau serga, todėl žiemos mėnesiais galėsite mėgautis be slogos. Valgydami daug šviežių vaisių ir daržovių gausite daug vitamino C, kuris yra stiprus antioksidantas, palaikantis imuninę sistemą. Kiti imunitetą stiprinantys maisto produktai - neskaldyti grūdai, ankštinės daržovės, tofu, avokadai, riešutai ir sėklos. Sveika mityba ne tik sustiprins jūsų imunitetą, bet ir padės išvengti nutukimo, diabeto ir širdies ligų. Taip pat svarbu gerti daug vandens, kad imuninė sistema veiktų sklandžiai.
Vitaminas D yra svarbi sveikos mitybos dalis, nes jis stiprina imuninę sistemą, palaiko kaulų sveikatą, reguliuoja kraujospūdį ir mažina širdies ir kraujagyslių ligų bei diabeto riziką. Vitamino D trūkumas paplitęs daugelyje pasaulio regionų, įskaitant Kanadą, ir gali susilpninti jūsų imuninę sistemą, todėl kyla rizika susirgti tokiomis infekcijomis kaip gripas ar plaučių uždegimas. Daugelis iš mūsų su maistu negauna pakankamai vitamino D, todėl natūralus vitamino D kiekio didinimas yra geras būdas sustiprinti imuninę sistemą. Vitaminas D sintetinamas odoje veikiant UVB spinduliams, todėl šiltuoju metų laiku verta pasikaitinti saulėje. Kad susidarytų pakankamas vitamino D kiekis, reikia maždaug 30 minučių tiesioginių saulės spindulių, tačiau nepamirškite šiltuoju metų laiku naudoti apsaugos nuo saulės. Vitamino D taip pat yra įvairiuose maisto produktuose, pavyzdžiui, kiaušiniuose, lašišoje, piene ir kai kuriuose grūduose. Taip pat galite vartoti vitamino D papildų.
Reguliarus rankų plovimas yra vienas geriausių būdų užkirsti kelią infekcijų plitimui. Apskaičiuota, kad 1 iš 5 žmonių yra peršalimo ir gripo viruso nešiotojas, o liečiant durų rankenas, drabužius, mobiliuosius telefonus ir kitus paviršius šiuos virusus lengva perduoti kitiems. Reguliariai plaudami rankas su muilu ir šiltu vandeniu, galite sumažinti infekcijų plitimo riziką ir apsaugoti save nuo ligos. Įpraskite plauti rankas prieš valgį, pasinaudoję tualetu ir prieš bei po to, kai prižiūrite sergančius asmenis. Taip pat stenkitės rankomis neliesti veido, kad sumažintumėte riziką, jog nuo rankų į akis, nosį ir burną pateks bakterijų, dėl kurių galite pasijusti blogai.
Stresas gali susilpninti jūsų imuninę sistemą, todėl esate jautresni infekcijoms. Jis taip pat gali nualinti jūsų kūną ir priversti jus jaustis siaubingai. Stresas gali sukelti aukštą kraujospūdį, kuris yra pagrindinis širdies ligų ir insulto rizikos veiksnys. Jis taip pat gali paveikti jūsų nuotaiką ir priversti jus jausti nerimą, depresiją ar irzlumą. Stresą galite sumažinti įvairiais būdais, pavyzdžiui, lankydami jogos ar meditacijos užsiėmimus, praktikuodami sąmoningumą, leisdami laiką gamtoje, pakankamai miegodami ir nevartojant per daug kofeino bei alkoholio. Kai patiriate stresą, jūsų organizmas išskiria chemines medžiagas, tokias kaip kortizolis ir adrenalinas, kurios gali slopinti jūsų imuninę sistemą. Skirdami laiko stresą mažinančiai veiklai, pavyzdžiui, jogai ar meditacijai, galite palaikyti stiprią imuninę sistemą.
Imunitetą taip pat galite sustiprinti valgydami maisto produktus, kuriuose gausu antioksidantų, pavyzdžiui, imbierą, česnaką ir alyvuogių aliejų. Imbieras medicinoje naudojamas jau tūkstančius metų. Jame gausu vitaminų, mineralų, priešuždegiminių junginių ir antioksidantų, be to, įrodyta, kad jis mažina artrito, judėjimo ir rytinio pykinimo simptomus. Česnakas taip pat šimtmečius naudojamas dėl savo gydomųjų savybių. Tyrimai rodo, kad česnakas yra toks pat veiksmingas kaip antibiotikai kovojant su bakterinėmis infekcijomis. Alyvuogių aliejus - tai mononesotieji riebalai, kuriuose gausu antioksidantų ir kurie pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis. Nors tyrimų, kuriuose būtų tiriamas šių maisto produktų poveikis imuninei sistemai, nebuvo atlikta daug, visi šie maisto produktai yra sveiki ir juos galite įtraukti į savo racioną, kad sustiprintumėte imunitetą.
Rūpindamiesi savo sveikata ir stiprindami imuninę sistemą, galite išvengti ligų ir blogos savijautos žiemos mėnesiais. Kiekvieną naktį miegoti septynias-devynias valandas, reguliariai mankštintis, valgyti subalansuotą maistą, gauti pakankamai vitamino D, reguliariai plauti rankas, atsikratyti streso ir valgyti maisto produktus, kuriuose gausu antioksidantų - tai paprasti būdai imunitetui stiprinti. Tačiau jei nepadeda natūralios priemonės, kurios bet kokiu atveju turėtų būti išbandytos pačios pirmos, - dar padėti gali ir vitaminai, kurių labai platų asortimentą rasite Rawpowders.lt. Rinkitės atsakingai, konsultuokitės, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku ir būkite sveiki.
Reklama