PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Vasario 20 d. 14:45

7 tai­syklės, kaip su­ma­žin­ti vėžio ri­ziką

Šiauliai

Lie­tu­vo­je vei­kia trys ne­mo­ka­mos na­cio­na­linės anks­ty­vo­sios diag­nos­ti­kos pro­gra­mos: sto­ro­sios žar­nos vėžio, skir­ta žmonėms tarp 50 ir 75 m., gim­dos kak­le­lio vėžio, skir­ta mo­te­rims nuo 25 iki 59 m., ir krūties vėžio, skir­ta mo­te­rims nuo 50 iki 69 m. (Thanyakij-12 nuotr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


165589

Lie­tu­vo­je kas­met įvai­rių formų vėžiu su­ser­ga apie 20 tūkst. žmo­nių, apie 8 tūkst. iš jų dėl pik­ty­bi­nių na­vikų mirš­ta. Gy­dy­to­jai su­ta­ria, kad tam tik­ra elg­se­na ir įpro­čiai ga­li pa­ti­ki­mai su­ma­žin­ti pa­vojų su­si­rgti.

Moksliniai tyrimai rodo, kad onkologinės ligos siekia net dinozaurų laikus. Pateikiame paprastas ir įrodymais pagrįstas rekomendacijas, kaip sumažinti riziką susirgti vėžiu.

1. Kaitinamas tabakas taip pat pavojingas

Bet koks tabako naudojimas didina įvairių vėžio formų – plaučių, burnos, gerklės, gerklų, kasos, šlapimo pūslės, gimdos kaklelio ir inkstų – pavojų. Todėl nepradėti ar nustoti rūkyti yra vienas svarbiausių veiksmų vėžio prevencijai.

2. Viduržemio jūros dieta patiks ir dietų nemėgstantiems

Stenkitės, kad pagrindinį maisto racioną sudarytų augalinės kilmės maisto produktai. Rinkitės liesesnį maistą ir venkite didelio kaloringumo produktų, įskaitant rafinuotą cukrų ir gyvulinius riebalus. Mažinkite alkoholio vartojimą – didesniais kiekiais ir reguliariai vartojamas alkoholis siejamas su atitinkamai didesne krūties, storosios žarnos, plaučių, inkstų ir kepenų vėžio rizika. Venkite perdirbtų mėsos gaminių.

3. Sportui reikia tik 2 proc. paros laiko

Išlaikant sveiką kūno svorį, mažinamas daugelio vėžio rūšių pavojus – krūties, prostatos, plaučių, storosios žarnos ir inkstų. Fizinis aktyvumas siejamas su mažesne krūties ir storosios žarnos vėžio rizika.

Suaugusiesiems per savaitę reikėtų skirti apie 150 minučių vidutinio aktyvumo arba 75 minutes intensyviam aerobiniam fiziniam krūviui. Tam tinka greitas ėjimas, bėgimas, plaukiojimas. Bent po 30 minučių per dieną reikėtų mankštintis.

4. Soliariumas nėra geresnė deginimosi alternatyva

Nors saulė Lietuvoje ne tokia kaitri, negalima pamiršti galimos jos žalos – dažniausiai tai odos vėžys. Soliariumas kenkia ne mažiau, jei ne daugiau, nei natūralūs saulės spinduliai.

5. Skiepai apsaugos ne tik nuo infekcijų

Vakcinacija taip pat yra reikalinga priemonė apsisaugoti nuo kai kurių virusinių infekcijų ir jų sukeliamų onkologinių ligų. Hepatito B vakcina apsaugo nuo lėtinio hepatito B ir jo pasekmės – kepenų cirozės ir kepenų vėžio. Rekomenduojama pasiskiepyti ir nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) – ši vakcina apsaugo nuo gimdos kaklelio ir kitų lytinių organų, taip pat galvos ir kaklo plokščialąstelinio vėžio.

6. Rizikingo elgesio pasekmės po vieną nevaikšto

Net ir pasiskiepijus neatsakingas elgesys gali turėti liūdnų padarinių. Patariama vengti nesaugių lytinių santykių – kuo mažiau lytinių partnerių, tuo mažesis pavojus susirgti lytiškai plintančiomis infekcijomis, tokiomis kaip ŽPV ar žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV).

Šiais virusais infekuoti asmenys dažniau serga gimdos kaklelio, išorinių lytinių organų, išangės, gerklės vėžiu.

7. Tikrinkitės, kol simptomų dar nejaučiate

Būtina reguliariai tikrinti savo sveikatą – susirgus kai kuriomis vėžio formomis, simptomų galima ir nejausti, todėl būtina užkirsti tam kelią iš anksto. Pas gydytoją apsilankyti būtina, jei pastebėjote kietų darinių krūtyje ar kitoje kūno vietoje, odos pokyčių, baltų plotelių burnoje ar ant liežuvio, negyjančių žaizdelių ar opelių, tuštinimosi ar šlapinimosi pasikeitimų, virškinimo sutrikimų ar sunkumą ryjant, nepaaiškinamą svorio kritimą, karščiavimą, nuovargį, nenuilstantį kosulį ar kitą skausmą.

Parengta pagal pranešimą spaudai