PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Sausio 20 d. 18:55

5 priežastys, kodėl negalima sulaikyti šlapimo: gresia pūslės pažeidimai ar net mirtis

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


201434

Turbūt kiekvienam iš mūsų gyvenime yra tekę susidurti su situacija, kuomet užsimanę į tualetą neturėjome galimybės juo iš karto pasinaudoti, todėl teko pakentėti. Tačiau griežtai nepatartina tuo piktnaudžiauti ir reguliariai sulaikyti šlapimo, nes tai gali sukelti labai rimtų problemų.

Šlapimo pūslė yra tuščiaviduris kriaušės formos organas. Jos funkcija yra kaupti šlapimą, kol žmogus bus pasirengęs ją ištuštinti. Sveiko suaugusio žmogaus šlapimo pūslės talpa yra maždaug 2 puodeliai skysčio arba 300–400 mililitrų. Kai pūslė maždaug iki pusės prisipildo skysčio, ji siunčia signalą smegenims, kad laikas šlapintis. Žinoma, pūslė gali išsiplėsti ir išlaikyti gerokai didesnį skysčio kiekį, tačiau tai daryti per dažnai yra pavojinga. Nepatartina reguliariai atidėlioti ėjimo į tualetą. Jei tai taps įpročiu, galite sulaukti nemalonių ir gyvenimo kokybę smarkiai pabloginsiančių pasekmių. Štai 5 priežastys, kodėl užsimanę turėtumėte tuoj pat žingsniuoti į tualetą:

1. Skausmas

Žmonės, kurie nuolat ignoruoja norą šlapintis, gali jausti skausmą ar diskomfortą šlapimo pūslėje ar inkstuose. Pagaliau nusišlapinus, raumenys taip pat gali likti iš dalies suspausti, o tai gali sukelti dubens mėšlungį.

2. Šlapimo takų infekcija

Kai kuriais atvejais per ilgas šlapimo sulaikymas gali sukelti bakterijų dauginimąsi. Tai gali iššaukti šlapimo takų infekciją. Infekcijos simptomai gali būti: deginimo ar perštėjimo pojūtis šlapinimosi metu skausmas dubens ar pilvo apačioje nuolatinis noras ištuštinti šlapimo pūslę stipraus ar nemalonaus kvapo šlapimas drumstas šlapimas nuolat tamsus šlapimas šlapimas su krauju

3. Šlapimo pūslės pertempimas

Ilgainiui reguliarus šlapimo sulaikymas gali sukelti šlapimo pūslės pertempimą. Dėl to pūslei gali būti sunku arba neįmanoma normaliai susitraukti ir šlapintis. Jei žmogui ištempta šlapimo pūslė, gali prireikti papildomų priemonių, pavyzdžiui, kateterio, norint ją ištuštinti.

4. Dubens dugno raumenų pažeidimas

Dažnas šlapimo susilaikymas gali pakenkti dubens dugno raumenims. Vienas iš šių raumenų yra šlaplės sfinkteris, kuris laiko šlaplę uždarą, kad šlapimas neištekėtų. Pažeidus šį raumenį, gali atsirasti šlapimo nelaikymas.

5. Inkstų akmenys

Inkstų akmenų gali atsirasti žmonėms, kurie jau sirgo šia liga arba kurių šlapime yra daug mineralinių medžiagų. Jie sukelia itin didelius skausmus. Itin retais atvejais šlapimas gali iš pūslės net grįžti į šlapimtakius, po to – į inkstus, o tai sukeltų žmogaus mirtį. Laimei, tokie atvejai ypač reti.

Ar šlapimo pūslė gali plyšti?

Daugelis mano, kad šlapimo pūslė sprogs, jei žmogus per ilgai nenueis į tualetą. Nors yra įmanomas spontaniškas šlapimo pūslės plyšimas, dažniausiai jo priežastis būna trauma, navikas, akmenys ar opos. Tikimybė, kad pūslė plyš nuo šlapimo sulaikymo, yra beveik nulinė.