PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2019 m. Gegužės 16 d. 08:15

5 pasaulio virtuvės aštrių pojūčių mėgėjams

Pasaulis

Meniu.lt Meniu.ltŠaltinis: Etaplius.lt


83301

Mums, europiečiams, aštrus maistas yra tam tikras iššūkis, dažnai įveikiamas tik patiems ištvermingiausiems. Tuo tarpu kitose pasaulio kultūrose toks maistas yra visai įprastas – aštrius prieskonius savo virtuvėse dažniausiai naudoja šiltųjų kraštų gyventojai. Kodėl taip yra, atsakyti iš tiesų nelengva. Populiariausia teorija sako, kad įvairiais prieskoniais pagardintą maistą galima ilgiau išlaikyti šviežią – o tai yra svarbu gyvenant ten, kur visada karšta.


Foto galerija:

chiles-en-nogada.jpg
cili-pipirai.jpg
etiopijos-virtuve.jpg
hot-pot.jpg
indijos-virtuve.jpg
masala-dosa.jpg
mexican-food.jpg
papa-a-la-huancaina.jpg

Kad ir kokios bebūtų priežastys, Azijoje, Afrikoje bei Pietų Amerikoje egzistuoja kultūrų, kurios burną deginančiais patiekalais mėgaujasi kone kasdien. Jeigu ir jūs esate aštrių pojūčių mėgėjas – išbandykite šias pasaulio virtuves.

Indija

Pagalvojus apie aštrų maistą, turbūt daugeliui iš mūsų pirmiausia į galvą šauna Indija – ši šalis iš tiesų garsėja prieskonių įvairove ir aštriais patiekalais. Pagrindinis aštrumą sukuriantis ingrediendas čia yra trumpasis žaliasis čili pipiras. Įvairių prieskonių mišiniai, vadinami masala, naudojami gardinti patiekalus, kurie gali varijuoti nuo švelniai aštrokų iki tiesiog burną deginančių. Vieni aštriausių – iš vištienos arba ėrienos gaminamas vindaloo troškinys, ypač populiarus Goa valstijoje, taip pat masala dosa – ryžių blyneliai, patiekiami kartu su sambar – aštria lęšių ir daržovių sriuba.

Kinija

Dar viena neabejotinai aštri Azijos virtuvė – Kinija. Tiesa, ši šalis turi 30 skirtingų provincijų ir regionų, kurių ir regioninės virtuvės kiek skiriasi – aštriausiomis yra laikomos Sichuano ir Hunano provincijų virtuvės. Sichuano patiekaluose naudojami šviežūs žalieji bei džiovinti raudonieji čili pipirai, taip pat raudonųjų čili aliejus. Visus šiuos ingrediendus galima rasti žymiajame hot pot – tradicinėje, didžiuliame puode verdamoje sriuboje, į kurią dar dedama mėsa, daržovės ir tofu. Hunano virtuvė taip pat naudoja įvairias čili pipirų kombinacijas, o jeigu norite tradicinio aštraus patiekalo – išbandykite troškintą kiaulieną su kaštonais, raudonaisiais pipirais ir čili aliejumi.

Meksika

Nusikėlus į kitą pasaulio kraštą – Centrinę Ameriką – taip pat galima atrasti aštrumą mėgstančių kultūrų. Bene žymiausia iš jų yra Meksika, kurios tradiciniuose patiekaluose gausu šviežių, džiovintų ir net marinuotų čili pipirų, Chalapos paprikos (daugeliui žinomos kaip tiesiog jalapeño), o prie daugelio valgių naudojamos salsos – specialūs aštrūs padažai. Čili pipirai Meksikoje naudojami ne tik patiekalams gardinti – kai kur jie ir yra pagrindinis ingrediendas. Štai chiles en nogada – tai plėšyta mėsa, vaisias ir prieskoniais kimštas pipiras, valgomas kartu su iš graikinių riešutų gaminamu padažu, vadinamu nogada.

Peru

Viena Pietų Amerikos šalių – Peru – gal ir nėra taip plačiai žinoma aštrumo mėgėjams, tačiau kai kurie šios šalies patiekalai galėtų nustebinti ir didžiausią gurmaną. Pagrindinis Peru naudojamas pipiras vadinamas adži – kartais juokaujama, kad tai ir garsas, kurį neabejotinai išrėksi jį bevalgydamas. Varijuojantys nuo geltonų iki raudonų, šie pipirai dažniausiai paverčiami padažu, kuris plačiai pardavinėjamas visoje Pietų Amerikoje. Adži pipirų galima rasti daugelyje peruvietiškų patiekalų, pavyzdžiui, aji de gallina – tai sūrio, pieno, graikinių riešutų (ir žinoma – adži) padaže troškinta vištiena. Papa a la Huancaina – tai populiarus užkandis, gaminamas iš bulvių, kietai virtų kiaušinių, sūrio ir adži padažo.

Etiopija

Afrikoje taip pat mėgstamas aštrus maistas, o puikus to pavyzdys – Etiopija. Šalies virtuvėje gausiai naudojamas prieskonių mišinys, vadinamas berbere. Gaminamas jis iš raudonojo čili pipiro, imbiero, česnako, gvazdikėlių, muskato riešuto ir dar daugelio kitų prieskonių, kurie gali būti parenkami pagal kiekvieno virtuvės šefo skonį. Berbere puikiai tinka tradiciniuose etiopiškuose troškiniuose, vadinamuose wat. Bene populiariausi ir kartu aštriausi – doro wat, į kurio sudėtį įeina vištiena ir kietai virti kiaušiniai, arba sik sik wat – jautienos ir paprikų troškinys.

***

Jeigu mėgstate aštrumą ir burną deginančius patiekalus, geriausia būtų žvalgytis po šiltų kraštų virtuves. Azijoje, Afrikoje, Pietų Amerikoje gaminami gana skirtingi patiekalai, tačiau daugelyje iš jų naudojami įvairių rūšių čili pipirai, kurie tikrai nepaliks abejingų. Dar keletas prieskonių, padažų ir ingredientų – ir malonumas aštrių pojūčių mėgėjams garantuotas.

Akvile Ben Haim @meniu.lt