PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Balandžio 13 d. 11:36

5 klaidos, kurias investuotojai daro svyruojant finansų rinkoms

Lietuva

Investavimas / Pixabay

EtapliusŠaltinis: Etaplius.LT


355271

Pastaruoju metu finansų rinkas užklupę svyravimai – tai metas, kurio bijo kone kiekvienas pradedantis investuotojas. Matydami tirpstančias santaupas, investuotojai kartais imasi neapgalvotų ir vien tik emocijomis pagrįstų sprendimų. Kokie jie, apžvelgia „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas Mantas Skardžius.

Panikuoja

Matyti savo santaupas tirpstant yra menki juokai. Būtent tokiu metu investuotojai gali patirti stresą ir prarasti ramų miegą. Įprastai tokia diskomforto būsena mums nėra priimtina, tad pasitaikanti reakcija į tai – panikuoti ir viską mesti.

„Ilgainiui tokia emocinė reakcija atsirūgs finansiškai, nes atsisakę investicijų panikos metu gaunate nepalankią kainą už savo investicijas. Maža to, ilgainiui finansų rinkoms atsigavus ir vėl į rinkas žengti jau gali tekti už kur kas aukštesnes kainas – taip gerokai sumažinsite savo investicijų grąžą“, – sako M. Skardžius.

Nesilaiko ilgalaikio plano

Įprastai finansų patarėjai kartoja, kad geriausias investicijų kaupimo būdas yra reguliarus investavimas sau priimtinomis sumomis. Čia mintis paprasta: toks būdas pasaulio neužkariaus, bet padės ilgainiui sukaupti solidžią finansinę pagalvę, ją vis papildant tiek rinkoms „žaliuojant“ (kainoms esant aukštoms), tiek ir vyraujant baimėms (kainoms esant žemoms).

„Pamačius pirmąsias gąsdinančias antraštes, kartais ilgą laiką kaupiantys investuotojai nusprendžia „palūkėti“ su reguliariomis įmokomis, kol rinkos nurims. Tą, be abejo, daryti galima, bet tokiu būdu mes užtikrinsime, kad investicijas pildysime tik tada, kai vyrauja aukštos kainos ir taip vėl sumažinsime ilgalaikę grąžą“, – pažymi ekspertas.

„Šįkart viskas kitaip“

„Tai beprecedentis įvykis“, „taip niekada nėra buvę“ – tokias ir panašias frazes tikrai esame girdėję ir faktiškai tai tikrai gali būti tiesa. Bėda, kad tokie dramatiški teiginiai investuotojų baimę tik padidina, o kartu didina norą viską mesti ir bėgti, dėmesį atkreipia ekspertas.

„Įdomu tai, kad žmonija beprecedenčių įvykių savo istorijoje patyrė ne vieną. Visuomenes ir ekonomikas purtė ligos, karai, nauji atradimai ir nuopuoliai, bet tai nesutrukdė žmonijai eiti į priekį ir pasiekti stulbinantį progresą iki šios dienos. Tai, beje, taikytina ir rinkoms, kurios ilgainiui yra linkusios kilti nepaisant pasaulį varginančių negandų“, – sako M. Skardžius.

Puola į kraštutinumus

Pasak „Luminor“ eksperto, vienaip ar kitaip patyrę rinkų svyravimus, investuotojai dažnai apskritai nusisuka nuo ligi tol turėtos strategijos ir puola į kraštutinumus.

M. Skardžius / „Luminor“

„Pavyzdžiui, investuotojas Jonas, patyręs akcijų rinkų svyravimus, prisiekia apskritai niekada nebeinvestuoti į šią turto klasę ir savo sielą atiduoda NT investicijoms, o investuotoja Ona po nesėkmės rizikingose obligacijose nusprendžia laukti pasaulio pabaigos, kaupdama auksą namo rūsyje“, – šypsosi M. Skardžius.

Žinoma, nėra nieko blogo su akcijomis, obligacijomis, NT, auksu ar kitomis turto klasėmis – visos jos turi įtikinančių pliusų bei minusų ir daugelis jų dažnai turėtų būti įtraukiamos į investicijų portfelį, pažymi ekspertas. Tokia ir yra diversifikacijos esmė – sumažinti santaupų svyravimus.

Vis kažko laukia

Retas turime drąsos nerti į finansų rinkas vykstant dideliems svyravimams, o antraštėms skelbiant „pasaulio pabaigą“. Todėl dažnas renkasi palaukti, kol visa tai nurims. Bėda ta, kad finansų rinkoms nurimus, įprastai investicijų kainos būna jau gerokai pakilusios, taip dar kartą mažindamos ilgalaikę grąžą.

„Maža to, laukdami to „tobulo“ momento investuoti, kuomet pasaulio ekonomikos žydės, politikai sutars, o ateitis bus šviesi, rizikuojame to tobulo momento taip niekada ir nesulaukti. Deja, tokiu būdu taip niekada ir neinvestuodami rizikuojame prarasti kone daugiausiai, mat ilgainiui nedalyvaudami finansų rinkose prarasime visą grąžą, kurią per ilgą laiką jos yra linkusios kurti“, – kalba M. Skardžius.

Jei esate patyrę net ir visus išvardytus paklydimus, tai nedaro jūsų blogais investuotojais – tai daro jus žmogumi, sako ekspertas. Baimės akivaizdoje kartais pasielgiame vedami emocijų ar bent jaučiame norą taip pasielgti. Bet net ir tokiais momentais verta sau priminti, kad investavimas, perfrazuojant amerikiečių ekonomistą Paulą Samuelsoną, turėtų teikti „tiek jaudulio, kiek džiūvantys dažai ar auganti žolė“ – t.y. investavimas turėtų būti nuobodus gerąja prasme. Nuokrypiai nuo nuobodžios rutinos investuojant ilgam, gali suteikti jaudulio ar nerimo, bet tai neatneš ilgalaikės finansinės sėkmės. Ekspertas taip pat pažymi, kad investavimas visuomet yra susijęs su rizika.

#INVESTAVIMAS#RINKOS#GRĄŽA#MANTAS SKARDŽIUS