PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Rugpjūčio 4 d. 12:45

5 būdingiausi maisto netoleravimo atvejai

Šiauliai

Simptomai. Tam tikrų maisto produktų netoleravimas gali sukelti įvairiausių simptomų: pradedant pilvo skausmais, baigiant depresija.

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


47445

Tam tikrų maisto produktų netoleravimas – ne mirtina, tačiau rimta diagnozė. Dėl organizmui nepriimtinų produktų vartojimo žmones ilgus metus vargina įvairiausi sveikatos sutrikimai: pradedant pilvo skausmais, baigiant depresija.

Pieno produktai

Neigiamą organizmo reakciją sukelia ne patys pieno produktai, o juose esanti laktozė – disacharidas, sudarytas iš gliukozės ir galaktozės. Mokslininkai apskaičiavo, kad net 65 proc. žmonijos sunkiai virškina laktozę. Tiesa, nemaža dalis apie tai nė nenutuokia.

Jeigu nuolatos susiduriate su tokiais simptomais kaip pilvo skausmai ir pūtimas, viduriavimas, dujų kaupimasis ir pykinimas, gali būti, kad jūsų organizmas netoleruoja pieno produktų.

Pieno produktus galima pakeisti augaliniais kokosų, migdolų, sojų gaminiais.

Glitimas

Pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie glitimo sukeliamus negalavimus. Glitimas – tai baltymas, kurio randama kviečiuose, rugiuose, miežiuose, avižose ir pan. Glitimo pėdsakų dėl gamybinio proceso taip pat aptinkama ryžiuose, grikiuose, kitose kruopose.

Manoma, kad glitimo netoleruoja nuo 0,5 iki
13 proc. populiacijos. Tokius žmones paprastai kamuoja pilvo skausmai ir pūtimas, viduriavimas ar, priešingai – vidurių užkietėjimas, galvos ir sąnarių skausmai, nuovargis, odos bėrimai, depresija ir nerimas, anemija.

Glitimo netoleruojantiems žmonėms tenka atsisakyti daugybės skanumynų: duonos, makaronų, saldžių kepinių. Parduotuvėse yra nemažai alternatyvų šiems produktams – paprastai jie gaminami iš kukurūzų arba ryžių miltų be glitimo.

Kofeinas

Kofeinas – tai stimuliantas, kurio randama tokiuose gėrimuose kaip kava, kakava, arbata, energiniai gėrimai ir pan. Daugelis žmonių gali vartoti kofeiną, nepatirdami jokių nemalonių simptomų. Rekomenduojama paros norma – 300 mg kofeino arba 2–3 puodeliai kavos.

Vis tik kai kurie individai yra jautresni kofeinui. Šis jautrumas pasireiškia greitu širdies plakimu, nerimu, nervingumu, nemiga.

Įprastą kavos puodelį galite pakeisti gilių kava, cikorijų ar kiaulpienių šaknų kava.

Fruktozė

Fruktozė – natūralus cukrus, kurio turi vaisiai, daržovės, uogos, netgi medus. Žmonės, kurių organizmas netoleruoja fruktozės, dažnai apskritai negali vartoti angliavandenių.

Jeigu nuolatos vargina tokie simptomai kaip refliuksas, dujų kaupimasis, viduriavimas, pykinimas, pilvo skausmai ir pūtimas, vėmimas, gali būti, kad jūsų organizmas netoleruoja fruktozės.

Norint iš savo dietos eliminuoti fruktozę, teks atsisakyti nemažai produktų. Smaližių laimei, galima įsigyti cukraus bei kitų saldėsių be fruktozės.

Sulfitai

Sulfitai – tai maisto priedai, kuriais „praturtinami“ maisto produktai, gėrimai, netgi kai kurie vaistai. Jie neleidžia daugintis bakterijoms.

Dažniausiai ant pakuočių aptinkami šie sulfitai: E220 (sieros dioksidas), E221 (natrio sulfitas), E222 (natrio bisulfitas), E223 (natrio metabisulfitas), E224 (kalio metabisulfitas), E226 (kalcio sulfitas), E227 (kalcio bisulfitas), E228 (kalio bisulfitas). Beje, kai kuriuose maisto produktuose, pavyzdžiui, vynuogėse ir sūriuose, sulfitų susidaro natūraliai.

Neretai sulfitų netoleruoja astma sergantys žmonės. Juos ir kitus šiems maisto priedams jautrius žmones kamuoja odos patinimai, užgulta nosis, hipotenzija, viduriavimas, kosulys, krenkštimas.

„Etaplius“ informacija