Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Freepik.com nuotr.
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Mitybos ekspertai dažnai kalba apie tai, kad norint gauti visų svarbiausių maisto medžiagų svarbiausia yra sveikai valgyti, o vaistinėse ir prekybos centruose parduodami vitaminai ir papildai turėtų būti tik antrinis jų šaltinis.
Štai 14 vitaminų ir papildų, kurių ekspertai rekomenduoja vengti. Dalis jų neigiamai sąveikauja su medikamentais, o kiti paprasčiausiai neveikia taip, kaip mes manome.
Biotinas
Norite turėti ilgus, sveikus nagus ir plaukus? Pasirodo, biotino kapsulės visai nėra tas stebuklas, apie kurį pasakojama reklamose.
„Paprasčiausiai nėra įrodyta, kad biotinas veikia, – sako amerikiečių dietologė ir mitybos ekspertė Ginger Hultin. – Jeigu jums nėra nustatytas akivaizdus jo trūkumas, biotinas nepadės. Visuomet geriausia maistines medžiagas gauti iš maisto, kai tik tai įmanoma.“
Natūraliai daug biotino turi kiaušiniai, lašiša, saulėgrąžų sėklos, batatai, migdolai, špinatai, brokoliai, o taip pat tokie pieno produktai kaip pienas, sūris ir jogurtas.
Geležis
Jeigu patys nusprendėte, kad jums trūksta geležies ir pradėjote vartoti jos papildus, rizikuojate sveikata. „Kartais geležies papildai skiriami priklausomai nuo medicinės būklės, tačiau juos reikia vartoti su saiku – geležis gali turėti nemalonų šalutinį poveikį, įskaitant skrandžio skausmus ir vidurių užkietėjimą“, – sako dietologė.
Geležies perteklius gali lemti hemochromatozės atsiradimą. Šis sutrikimas gali turėti įtakos nereguliariam širdies ritmui, kepenų cirozės ir netgi vėžio atsiradimui. Dietologės teigimu, geležies papildus turėtumėte vartoti tik tada, kai tai tikrai būtina, bei neviršyti gydytojo paskirtos dozės.
Šio mineralo natūraliai galima gauti iš pupelių, austrių, juodojo šokolado, tofu, lęšių, špinatų, jautienos bei vištienos.
Vitaminas A
Nors vitaminas A yra svarbus imunitetui ir regėjimui, dauguma Vakarų pasaulio gyventojų nejaučia jo trūkumo ir šio vitamino papildomai vartoti neturėtų, sako gydytoja Arielle Levitan. Vitamino A yra daugybėje maisto produktų, įskaitant vaisius ir daržoves, sako ji.
„Tai yra riebaluose tirpus vitaminas, tad net jeigu jo suvartojate ne itin daug, jis labai ilgą laiką saugomas jūsų riebalų ląstelėse“, – sako A. Levitan.
Nikelis, chromas, cinkas, varis
Šie sunkieji metalai, dažnai sutinkami sintetiniuose multivitaminuose, vaidina svarbų vaidmenį skirtingose organizmo funkcijose. Tačiau šių medžiagų jums reikia labai nedaug, o reikiamą kiekį nesunku gauti iš maisto.
„Jie taip paprastai nepalieka jūsų organizmo, tad mažo kiekio pilnai užtenka, – sako A. Levitan. – Papildomos jų dozės gali turėti neigiamos įtakos sveikatai, nes metalai gali nusėsti skirtingose kūno vietose, tokiose kaip smegenys ir kaulai. Sunkieji metalai taip pat gali būti siejami su senatvine demencija.“
Vitaminas C
Tai yra viena dažniausiai sutinkamų ir per maistą gaunamų maistinių medžiagų, tad papildomai vartoti vitamino C paprasčiausiai nėra būtinybės. Be to, organizmas nekaupia šio vitamino atsargų – jo perteklius pašalinamas per šlapimą, sako dietologė Jenn LaVardera.
Ji įspėja, kad vitamino C perdozavimas gali sukelti viduriavimą, pykinimą, vėmimą, galvos skausmus ir mėšlungį. Jeigu kiekvieną dieną suvalgote bent po kelis vaisius ir daržoves, vitamino C jums tikriausiai netrūksta.
Dietologai rekomenduoja suvartoti iki 75 mg vitamino C per dieną moterims ir 90 mg – vyrams. Šį kiekį nesunkiai gausite iš saujos braškių ar brokolių. Kiti vertingi vitamino C šaltiniai yra citrusiniai vaisiai, pomidorai, paprikos ir žiediniai kopūstai.
Folio rūgštis
Tikriausiai visi žino, kad folio rūgštis labai reikalinga nėščioms ar bandančioms pastoti moterims. Tačiau dietologė Lauren Manaker sako, kad geriau šio vitamino yra gauti natūraliai per maistą, negu vartoti sintetinę alternatyvą.
Amerikos alergijų, astmos ir imunologijos akademija skelbia, jog gimdoje sintetinės folio rūgšties gavę kūdikiai vėliau gali turėti aukštesnę alergijų maistui riziką.
Daug folio rūgšties turi ankštinės daržovės, šparagai, kiaušiniai, žalialapės daržovės, burokėliai, citrusiniai vaisiai, briuseliniai kopūstai, brokoliai, riešutai ir sėklos.
Multivitaminai
Multivitaminai yra tarp dažniausiai vartojamų sintetinių maisto papildų, sako holistinės mitybos ekspertė Jenni Bourque. Ji atkreipia dėmesį į tai, jog sunkiomis lėtinėmis ligomis segantiems pacientams, kurių organizmai nepilnai pasisavina maistines medžiagas, gali prireikti multivitaminų papildų, tačiau visi kiti jų rinktis neturėtų.
Bėda ta, kad kai kurie vitaminai ir mineralai „pešasi“ tarpusavyje dėl jų pasisavinimo organizme, sako ji, todėl juos visus sutalpinus į vieną piliulę rizikuojate, kad svarbios medžiagos nebus pasisavintos. Pavyzdžiui, geležis konkuruoja su kitais mineralais, tokiais kaip kalcis, magnis ir cinkas.
„Jeigu jaučiate, kad jūsų mityba prasta ir negaunate visų reikiamų medžiagų, geriausia yra kreiptis į savo gydytoją ir išsitirti, kokių medžiagų jums tikrai trūksta, – teigia ekspertė. – O jeigu jums tikrai nustatytas vitaminų nepakankamumas, geriausia vartoti atskirus atitinkamo vitamino papildus.“
Vitaminas D2
Dvi pagrindinės kaulų sveikatai svarbaus vitamino D formos yra D2 and D3. Vitaminas D3 yra tas, kurį organizmas gamina saulės spinduliams palietus odą, ir jo gauti yra paprasčiau. Tuo tarpu vitaminą D2 gamina augalai, ir žmogaus organizmas jį pasisavina sunkiau.
Vitaminas D taip pat yra tirpus riebaluose, todėl jo perdozuoti nereikėtų, nes per didelis jo kiekis organizme gali būti pavojingas sveikatai. Jeigu jaučiate, kad jums trūksta vitamino D, paprasčiausia yra daugiau pabūti gryname ore, sako ekspertai.
Antioksidantai
Kartais atrodo, kad kur bepasisuktum, visur pilna reklamos apie teigiamą antioksidantų poveikį organizmui. Vis dėlto, ir šių medžiagų gauti natūraliu būdu iš maisto yra kur kas naudingiau, sako specialistai.
Taip yra todėl, kad mūsų kūnas prisitaikęs pasisavinti tik tam tikrą kiekį maisto ir jame esančių maistinių medžiagų – juk niekur gamtoje nesutiksime tokio produkto, kuris turėtų tokią gausybę antioksidantų kaip kai kurie papildai. Be to, tam tikrais atvejais aukšti antioksidantų lygiai organizme buvo susieti su padidėjusia širdies ligų ir tam tikrų vėžio formų rizika. Dar daugiau – dideli antioksidantų kiekiai gali neigiamai sąveikauti su medikamentais.
Jeigu norite natūraliu būdu gauti daugiau antioksidantų, paprasčiausiai valgykite daugiau vaisių ir daržovių ar net juodojo šokolado.
B grupės vitaminai
Daugybė žmonių vartoja vitamino B papildus, kad gautų daugiau energijos, tačiau didelės jo dozės gali būti pavojingos. Pavyzdžiui, moksliniame Klinikinės onkologijos žurnale publikuotas tyrimas atskleidė, kad didesnius kiekius vitaminų B6 ir B12 vartoję vyrai buvo labiau linkę susirgti plaučių vėžiu.
Tiesa, vitamino B papildus gali tekti vartoti, jeigu laukiatės kūdikio, sergate skrandžio ligomis, esate vegetaras arba veganas, vartojate tam tikrus medikamentus arba esate vyresnio amžiaus. Tačiau prieš vartodami šiuos papildus visuomet pirmiausia turėtumėte pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.
Daug B grupės vitaminų yra pilno grūdo javų produktuose, tamsiai žalios spalvos lapinėse daržovėse, žuvyje, kiaušiniuose ir paukštienoje.
Jodas
Jodas labai svarbus skydliaukei, o organizmas negamina jo pats. Tai reiškia, kad jodo būtina gauti iš maisto, ir būtent todėl šio mineralo jau ne vieną dešimtmetį yra pridedama į tam tikrus produktus (geriausias to pavyzdys – joduota druska).
Dabar labai išpopuliarėjo ir jodo papildai, tačiau sveikatos specialistai įspėja, kad jeigu jau sergate skydliaukės ligomis, papildomi jodo kiekiai gali dar labiau apsunkinti padėtį. Be to, jodo perteklius organizme gali sukelti viršinimo sutrikimus, slogą ir galvos skausmus.
Jodo natūraliai turi jūros dumbliai, menkė, krevetės, tunas, kiaušiniai ir džiovintos slyvos.
Pagal www.thehealthy.com