Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT
Vienas iš pagrindinių būdų gyventi ekologiškiau ir taupyti pinigus – atkreipti dėmesį į energijos vartojimo efektyvumą. Paprastos priemonės, pavyzdžiui, tradicinių kaitrinių lempučių pakeitimas energiją taupančiomis LED lemputėmis, gali gerokai sumažinti elektros energijos suvartojimą. JAV energetikos departamento skaičiavimais, perėjus prie LED lempučių, vidutinis namų ūkis per metus gali sutaupyti 75 JAV dolerius energijos išlaidų.
Be to, investavus į Energy Star sertifikuotus prietaisus, tokius kaip šaldytuvai, skalbyklės ir indaplovės, ilgainiui galima sutaupyti daug energijos. Tokie įrenginiai sunaudoja mažiau elektros energijos, todėl sumažėja anglies dioksido pėdsakas ir sąskaitos už komunalines paslaugas.
Vandens taupymas ne tik padeda aplinkai, bet ir sumažina Jūsų sąskaitas už vandenį. Įrengę vandens srautą ribojančias dušo galvutes ir maišytuvus kasdien sutaupysite litrus vandens. Aplinkos apsaugos agentūros (angl. Environmental Protection Agency, EPA) duomenimis, vidutinis namų ūkis, įrengęs vandens taupymo prietaisus, gali sutaupyti iki 380 JAV dolerių per metus. Maža to, nedelsiant pašalinus vandens nuotėkį ir surinkus lietaus vandenį, pavyzdžiui, augalams laistyti, galima dar labiau sumažinti vandens švaistymą bei išlaidas.
Transportas labai prisideda prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo. Rinkdamiesi tvarias transporto alternatyvas galime daryti teigiamą poveikį aplinkai ir savo biudžetui. Kasdien į darbą bei atgal eidami pėsčiomis, važiuodami dviračiu arba naudodamiesi viešuoju transportu, galite gerokai sumažinti anglies dioksido pėdsaką ir sutaupyti pinigų degalams, techninei priežiūrai bei parkavimo išlaidoms.
Maisto pramonė yra atsakinga už didelę dalį išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir miškų kirtimą. Jei pradėsite maitintis augaliniu maistu, net jei tai būtų tik keli valgiai per savaitę, galite gerokai sumažinti poveikį aplinkai ir sąskaitas už maisto produktus. Augalinės kilmės maisto produktai paprastai yra prieinamesni nei gyvūninės kilmės, be to, jie turi daug privalumų sveikatai. Žurnalo Journal of Hunger & Environmental Nutrition tyrimai rodo, kad augalinė mityba gali lemti mažesnes sveikatos priežiūros išlaidas, o tai dar labiau prisideda prie ekologiškesnio ir pigesnio gyvenimo būdo.
Sumažinkite atliekų kiekį rinkdamiesi produktus, kurių pakuotė yra minimali arba ją galima perdirbti. Vietoj vienkartinių daiktų investuokite į daugkartinio naudojimo alternatyvas, pavyzdžiui, vandens gertuves ir medžiaginius pirkinių maišelius. O perdirbdami tokias medžiagas kaip popierius, kartonas, stiklas bei plastikas, galite užkirsti kelią jų patekimui į sąvartynus, taupyti išteklius ir mažinti taršą.
Namų šildymas ir vėsinimas gali sudaryti didelę dalį Jūsų išlaidų energijai. Norėdami gyventi ekologiškiau ir pigiau, sutelkite dėmesį į efektyvų namų temperatūros palaikymą. Izoliuokite sienas, langus ir duris, kad žiemą neprarastumėte šilumos, o vasarą namuose būtų vėsiau. Apsvarstykite galimybę naudoti programuojamą termostatą, kad galėtumėte reguliuoti patalpų temperatūrą pagal savo kasdienius įpročius ir taip taupyti energiją bei pinigus.
Pasidaryk pats bei perdirbimo projektai gali būti ir malonūs, ir ekologiški. Užuot pirkę naujus baldus ar namų apyvokos daiktus, ieškokite naudotų prekių blusų turguose ar interneto prekyvietėse. Taip ne tik sutaupysite pinigų, bet ir pašalinsite daiktus iš sąvartynų bei sumažinsite naujų gaminių, dažnai brangiai kainuojančių aplinkai, paklausą.
Jei įmanoma, apsvarstykite galimybę elektrą gaminti iš atsinaujinančių energijos šaltinių, tarkim, saulės kolektorių ar vėjo turbinų. Pradinės investicijos į saulės kolektorius gali būti nemažos, tačiau laikui bėgant, priklausomai nuo Jūsų vietovės ir energijos suvartojimo, jos gali gerokai sumažinti sąskaitas už elektrą.
Pirkdami kasdienius daiktus rinkitės sąmoningai. Remkite įmones ir prekių ženklus, teikiančius pirmenybę tvarumui, etikai ir aplinkai draugiškiems gamybos procesams. Ieškokite ekologinių ženklų ir sertifikatų, rodančių, kad gaminiai atitinka tvarius standartus.
Tai puikus būdas gyventi ekologiškiau ir pigiau. Ne tik galėsite kontroliuoti naudojamus pesticidus bei chemikalus, bet ir sutaupysite pinigų šviežiems produktams. Puiku tai, kad mažą daržą galima įsirengti net gyvenant bute!
Išjunkite nenaudojamus elektroninius prietaisus ir įrenginius iš elektros tinklo, kad sumažintumėte fantominės energijos vartojimą. Net ir išjungti, daugelis prietaisų ir toliau vartoja energiją iš elektros lizdo, todėl be reikalo švaistoma energija ir didėja sąskaitos už elektrą. Efektyvus būdas spręsti šią problemą – naudoti maitinimo juostas, kad vienu metu būtų galima lengvai išjungti kelis prietaisus.
Šiuolaikiniame skaitmeniniame amžiuje atsisakyti popieriaus yra lengviau nei bet kada anksčiau. Pavyzdžiui, pasirinkite sąskaitų išrašymą internetu, kad sumažintumėte popieriaus naudojimą ir su tuo susijusias išlaidas. Nemažai įmonių siūlo paskatas, tarkim, nuolaidas, klientams, kurie renkasi skaitmeninius dokumentų variantus.
Organizuokite drabužių mainus su draugais, kad galėtumėte keistis dėvėtais rūbais ir aksesuarais. Ši smagi bei tvari veikla ne tik padeda atnaujinti garderobą neišleidžiant nė cento, bet ir mažina drabužių atliekas bei greitosios mados poveikį aplinkai.
Veiksmingas atliekų tvarkymas yra neatsiejamas nuo tvaraus gyvenimo. Rūšiavimas nereikalauja daug pastangų, o rūšiavimo šiukšliadėžės padeda tai daryti patogiai. Tinkamai rūšiuodami atliekas užtikriname, kad vertingi ištekliai būtų naudojami pakartotinai. Kokybiškas rūšiavimo šiukšliadėžes už puikią kainą rasite joldija.lt.
Gyventi ekologiškiau ir pigiau nėra nepasiekiama svajonė. Įtraukdami šias strategijas į savo kasdienį gyvenimą, galime gerokai sumažinti poveikį aplinkai ir kartu sutaupyti lėšų. Svarbios visos pastangos – nuo paprastų žingsnių, tokių kaip LED lempučių naudojimas ir vandens taupymas, iki didesnių pokyčių, tokių kaip augalinė mityba ir investicijos į atsinaujinančią energiją.
Reklama