Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Freepik.com nuotr.
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Žmogaus organizmui vitaminai yra gyvybiškai svarbūs: jie užtikrina tinkamą vidaus organų funkcionavimą, hormonų balanso palaikymą, garantuoja apsaugą nuo ligų, padeda palaikyti puikią savijautą, ir t.t. Žmonėms reikia 13 skirtingų vitaminų, kurių organizmas negali pasigaminti savarankiškai, todėl svarbu pasirūpinti, kad šių medžiagų būtų gaunama su maistu.
Deja, vitaminų trūkumas dažniausiai pastebimas tik tada, kai organizmas pradeda siųsti tam tikrus signalus, taigi, kaip pastebėti, kad vertėtų papildyti šių vitaminų atsargas?
Hematomų atsiradimas
Hematomos (mėlynės) kartais atsiranda tarsi be jokios priežasties, todėl tai gali būti pakankamai aiškus ženklas, kad organizmas stokoja vitaminų C ir P. Pastebėję šį sveikatos sutrikimą į savo mitybos racioną įtraukite citrusinius vaisius, pomidorus, kopūstus bei saldžiąsias paprikas (šiuo atveju geriausia rinktis žaliąsias).
Pasikartojantis galvos svaigimas
Dažnas galvos svaigimas ir spengimas ausyse neretai išduoda apie vitaminų B3 ir E trūkumą (taip pat šie simptomai neretai susiję su mangano ir kalio trūkumu). Norėdami papildyti organizmą šiomis medžiagomis turėtumėte valgyti daugiau riešutų, lapinių daržovių, kiaušinių, citrusinių vaisių, saulėgrąžų bei bananų.
Akių problemos
Pasikartojantys akių uždegimai, akių miežis ar vištakumas (prastesnis matymas tamsoje) gali įspėti apie vitaminų A bei B2 trūkumą. Šių vitaminų gausu kiaušiniuose, žalios ir geltonos spalvos daržovėse, pieno produktuose, žuvyje bei kepenėlėse.
Pleiskanų atsiradimas
Dėl atsiradusių pleiskanų neretai yra kaltinamas pernelyg kietas vanduo ar netinkamos plaukų priežiūros priemonės, tačiau tai gali būti susiję ir su vitaminų trūkumu (B12, B6 ir F). Vitamino B6 gausu alaus mielėse, kiaulienoje, ankštinėse daržovėse, riešutuose bei jūrinėje žuvyje. Vitamino F atsargas papildysite valgydami sėlenas, brokolius, daigintus kviečius, tuną, pomidorus. Pagrindiniai vitamino B12 šaltiniai – augalinis aliejus, graikiniai riešutai, žemės riešutai ir saulėgrąžos
Jei plaukai tapo pernelyg silpni, ėmė slinkti ar skilinėti, gali padėti B grupės vitaminai. Jei plaukai ėmė pernelyg anksti žilti, tai yra pakankamai akivaizdus ženklas, kad jūsų organizmas stokoja vario, todėl į mitybos racioną vertėtų įtraukti moliuskus, austres ir grybus.
Nemiga
Nors nemiga neretai yra siejama su patiriama įtampa, tačiau tam gali turėti įtakos ir vitamino H trūkumas (šis vitaminas taip pat yra vadinamas biotinu arba vitaminu B7). Šio vitamino atsargas galėsite papildyti valgydami citrusinius vaisius, bananus, ankštines daržoves, razinas, jautienos kepenis, pieno produktus, kiaušinius bei žuvį.
Raumenų silpnumas
Raumenų silpnumas ir naktinis mėšlungis įprastai yra susijęs su vitaminų B1 ir B6 trūkumu. Šių vitaminų gausu alaus mielėse, kiaulienoje, riešutuose, ankštinėse daržovėse, jūrinėje žuvyje bei pilno grūdo produktuose.
Kraujavimas iš nosies
Nors šio simptomo priežasčių gali būti ne taip ir mažai, tačiau kartais kraujavimas iš nosies perspėja apie vitaminų C, K ir P trūkumą. Šių vitaminų atsargas galėsite papildyti valgydami saldžiąsias paprikas, pomidorus, natūralų jogurtą, citrusinius vaisius ir kopūstus.
Spuogai ir veido raudonis
Gana dažnai tai yra laikoma tiesiog kosmetine problema, tačiau įprastai tai išduoda apie vitaminų A ir B trūkumą. Spręsdami šias odos problemas turėtumėte subalansuoti savo mitybą, ir pasirūpinti, kad į reguliarų racioną būtų įtrauktos žalios ir geltonos spalvos daržovės, džiovinti vaisiai, sviestas, žuvis, kepenėlės. Jei spuogai atsiranda ant rankų, tikėtina, kad taip nutinka dėl vitamino A ir cinko trūkumo, todėl vertėtų valgyti moliūgų sėklas, saldžiąsias bulves, paukštieną.
Dantų ėduonis
Jei dėl dantų ėduonies odontologijos klinikoje tenka lankytis pernelyg dažnai, vertėtų pagalvoti apie tai, ar jūsų organizmui netrūksta vitamino D. Šio vitamino gausu kiaušinių tryniuose, svieste, kepenėlėse bei riebioje žuvyje. Vis dėlto, svarbu žinoti, kad šio vitamino pasisavinimas bus kur kas geresnis, jei organizmas nestokos kalcio (geriausi kalcio šaltiniai – pieno produktai, graikiniai riešutai, saulėgrąžos). Jei skundžiatės halitoze (prastu burnos kvapu), gali būti, kad jūsų organizmas stokoja vitamino B3, todėl valgykite daugiau paukštienos ir jautienos, kepenėlių, jūrinės žuvies ir ankštinių daržovių.
Noras valgyti konkrečius produktus
Kartais apie vitaminų trūkumą įspėja ir noras žūtbūtinai suvalgyti tam tikrų maisto produktų. Pavyzdžiui, jei norisi nors gabaliuko meliono, tai gali įspėti apie vitamino A ir kalio trūkumą. Didelis noras sukramsnoti gabalėlį sūrio neretai išduoda apie kalcio ir fosforo stygių, o sūraus maisto mylėtojams greičiausiai trūksta natrio.
Burnoje atsirandančios opos
Burnoje atsirandantys įtrūkimai gali signalizuoti apie vitamino B12 trūkumą, kurio atsargas galėsite papildyti valgydami daugiau paukštienos, raudonos mėsos ir kiaušinių. Vegetarams ir veganams į savo mitybos racioną rekomenduojama įtraukti viso grūdo produktus ir alaus mieles.
Greitas nuovargis
Jei jus kankina pernelyg greitai pasireiškiantis nuovargis, gali būti, kad dėl to kaltas vitamino B9 (folio rūgšties) trūkumas. Vitaminas B9 dalyvauja baltymų apykaitoje, ląstelių dalijimosi ir atsinaujinimo procesuose. Folio rūgšties gausu citrusiniuose vaisiuose, jūros gėrybėse, lapinėse daržovėse, paukštienoje ir kiaulienoje, pupelėse.
logo2-patarimupasaulis.png