PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Gegužės 2 d. 16:00

100-osios tapytojo Vlado Karatajaus (1925 – 2014) gimimo metinės įprasmintos paroda

Šiauliai

Dariaus Ančerevičiaus nuotr.

Julita GaldikienėŠaltinis: ŠMKC „Laiptų galerija“


359435

Balandžio 30 dieną Šiaulių miesto kultūros centre „Laiptų galerija“ atidaryta vieno žymiausių mūsų šalies XX a. dailininkų – Vlado Karatajaus (1925 – 2014) – tapybos darbų paroda. Nors paskutinį kartą menininko darbai „Laiptų galerijoje“ buvo eksponuojami dar prieš trejetą metų, šį kartą autoriaus kūryba grįžta su ypatingu vizitu. Paroda siekiama įprasminti Vlado Karatajaus gimimo 100-mečio minėjimo pradžią Lietuvoje.

Darbus parodai iš savo asmeninės kolekcijos atrinko ir „Laiptų galerijai“ paskolino Vlado Karatajaus sūnus Romas Karatajus. Ekspozicijos pristatymo metu jis pasidžiaugė, kad tėvo 100-osioms gimimo metinėms paminėti skirtų renginių ciklas prasideda ne kur kitur, o čia – Šiauliuose, „Laiptų galerijoje“.

„Mano tėtis visą savo gyvenimą tapė paveikslus. Čia atvežiau tik dalį jo darbų, nes didžioji dalis jo kūrinių yra privačiose kolekcijose, muziejuose ir, žinoma, mūsų šeimos archyve. Tai, ką šiandien čia matote, yra iš mūsų šeimos archyvo. Šįkart stengiausi atrinkti kitokius darbus nei prieš 3-4 metus, kai buvo kita paroda „Laiptų galerijoje“, – pasakojo Romas Karatajus.

Parodą pristatė dailės kritikas ir rašytojas dr. Vidas Poškus. Renginio metu jis prasitarė, kad priėmus pasiūlymą analizuoti Vlado Karatajaus kūrybą būta nerimo. „Tiesą sakant, aš kaip menotyrininkas, meno kritikas, visada atsargiai žiūriu į jubiliejines parodas ir su didele atsargumo doze žiūriu į artimųjų, šeimos narių kuruotas menininkų parodas. Neretai šeimos nariai neturi tos distancijos ir visai kitaip suvokia menininką. Tai galvojau, kas čia bus. Tačiau šįkart galiu pasidžiaugti kuratoriaus atranka, nes tikrai puiki kolekcija, kuri man, kaip menotyrininkui, leidžia sakyti, kad matau kiek kitokį, šiek tiek dar nežinomą Vladą Karatajų“.

Dr. Vidas Poškus pasidžiaugė ir kitu aspektu – puikiu parodos išdėstymu bei meno kūrinius eksponavusio „Laiptų galerijos“ parodų kuratoriaus Kornelijaus Užuoto darbu. „Čia yra klasikinė senoji tapyba. Kas labai svarbu šitam tapytojui, tai jo darbai turi turėti erdvės kvėpavimui, savo plotą, nes jeigu juos sudedi visus šalia, jie vienas kitą žudo. Kai palieki erdvės, kiekvienas iš jų gyvena kaip atskiras organizmas, kalba su mumis“, – paaiškino Kornelijus Užuotas.

„Vladas Karatajus yra palikęs be galo didelį palikimą ir mes šį dailininką galime pamatyti labai įvairiais rakursais. Šioje parodoje mes matome džiazuojantį Vladą Karatajų. Nesvarbu kokiame kontekste jis kūrė, bet tam tikri giluminiai dalykai jam darė įtaką. Pirmiausia – pats džiazavimas tapyba, džiazavimas spalva, nes vėlgi, Vladas Karatajus įtvirtino koloristinę tapybos sampratą. Labai dažnai įsivaizduojama, kad jei tapytojas tapo labai ryškiomis spalvomis, jis yra koloristas. Taip, bet tik iš dalies. Vlado Karatajaus paletė yra labai ryški, jis tikrai mėgo tas grynas spalvas, bet tikrojo kolorizmo esmė slypi spalvų dermėje. Vladas Karatajus nebijojo ryškios spalvos, įvairiausių šiltų, šaltų pustonių, bet visa tai derino bendroje visumoje“, – sakė dr. Vidas Poškus.

Baigdamas Vlado Karatajaus darbų apžvalgą, dailės kritikas juokavo, kad ši paroda galėtų būti pavadinta ir vieno iš autoriaus paveikslo pavadinimu. „Man šioje parodoje labai įstrigo vienas darbas, kurio pavadinimas „Vaisiai, vynas ir kava“. Tai antrasis metaforiškas pavadinimas ir galėtų būti „Vaisiai, vynas ir kava“, nes Vlado Karatajaus tapyboje yra to vaisių gaivumo, vyno svaigulio ir kavos kofeiniškumo, jeigu taip galima sakyti. Vlado Karatajaus tapyba yra tarsi kofeinas, veikia kaip savotiškas dopingas“.

Vlado Karatajaus tapybos darbų paroda „Laiptų galerijoje“ bus eksponuojama iki gegužės 24 dienos.

Romas Karatajus © Darius Ančerevičius

dr. Vidas Poškus © Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius