PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Spalio 12 d. 08:47

10 priežasčių, kodėl verta tapti veganu

Lietuva

Gabrielės Mortos Vilkės nuotr.

Ventė ViteikaitėŠaltinis: Etaplius.LT


248348

Veganizmas – gyvenimo būdas, kurio esmė – noras neišnaudoti gyvūnų. Veganai atsisako mėsos, žuvies, jūrų gėrybių, pieno produktų, kiaušinių ir netgi medaus, nenaudoja su gyvūnais išbandytos ar gyvūninės kilmės sudedamųjų dalių turinčios kosmetikos, vengia kailio, odos dirbinių, nesilanko zoologijos soduose, cirke su gyvūnais. Laikoma, jog tai – sparčiausiai pasaulyje šiuo metu plintantis judėjimas. Veganų skaičius sparčiai auga ir Lietuvoje. Veganizmo pradininkė mūsų šalyje bei festivalio „Vegfest LT“ iniciatorė Ventė Viteikaitė pateikia 10 priežasčių, dėl ko verta rinktis šį gyvenimo būdą.

1. Etiniai motyvai
Pagrindinė priežastis, dėl kurios žmonės tampa veganais – nenoras prisidėti prie kitų gyvų būtybių kančios ir mirties. Gyvulininkystės pramonė yra be galo žiauri – ne be reikalo dainininkas Paulas McCartney yra pasakęs, jog jei skerdyklos būtų stiklinėmis sienomis, mėsos niekas nebevalgytų. Kiekvienas, tapęs veganu, per metus nuo mirties išgelbsti beveik 200 gyvūnų.

2. Sveikata
Augalinė mityba yra žymiai sveikesnė už mėsišką. Rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, kurios yra pagrindinė mirties priežastis Lietuvoje, veganams yra net keliolika kartų mažesnė, nei valganties mėsą bei kitą gyvūninės kilmės maistą. Veganai žymiai rečiau serga ir vėžiu – net itin konservatyvia laikoma Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja rinktis veganišką ar vegetarišką dietą, o mėsą priskiria pirmosios kategorijos kancerogenams, tokiems kaip tabako gaminiai, asbestas ar radioaktyviosios medžiagos.

3. Grožis
Mokslininkų duomenimis, veganai – lieknesni ir sveria vidutiniškai 9 kg mažiau, nei valgantys viską. Be to, augalinės dietos yra net dukart efektyvesnės, norint numesti svorio. Augaliniame maiste – daug naudingų vitaminų, mineralų, tad tokia mityba turi įtakos ir odos bei plaukų būklei. Taip pat jame esantys antioksidantai naikina laisvuosius radikalus, ir kartu stabdo senėjimo požymių – pavyzdžiui, raukšlių ar žilų plaukų atsiradimą.

4. Energija
Veganai – žymiai energingesni. Jų kraujyje – mažiau sočiųjų riebalų ir cholesterolio, daugiau deguonies, tad pati kraujotaka – žymiai geresnė. Daugelis džiaugiasi, jog pakeitus mitybą miegas tapo gilesnis ir jo reikia mažiau, o energijos lygis visą dieną aukštas, be to jis greitai atsistato į normalų net intensyviai paplušėjus ar pasportavus.

5. Aplinkosauga
Gyvulininkystė itin neigiamai veikia gamtą. Skaičiuojama, kad jos daroma žala yra didesnė, nei visos gamybos ir transporto kartu sudėjus. Stipriai teršiamas dirvožemis, vanduo ir oras, be reikalo naudojami dideli resursų kiekiai. Tad norint išsaugoti planetą ateities kartoms, svarbu ne kuo greičiau persėsti į elektromobilį, o pirmiausiai pakeisti mitybą.

Victoria Shes nuotr.

6. Kova su badu pasaulyje
Daugiau nei ketvirtadalis viso planetos sausumos ploto yra naudojamas auginti galvijus bei jiems skirtą parašą. Tam išnaudojami ir milžiniški kiekiai vandens. Kad išauginti kilogramą mėsos, reikia mažiausiai 15 kg grūdų. Šiandien, kai net 690 milijonų pasaulio gyventojų badauja (ir šis skaičius pastaraisiais metais sparčiai kyla!), toks resursų paskirstymas yra visiškai niekam tikęs.

7. Empatija fermų ir skerdyklų darbuotojams
Gyvulininkystės pramonė išnaudoja ne tik gyvūnus, bet ir joje dirbančius žmones. Darbas fermose ir skerdyklose – itin sunkus tiek fiziškai, tiek emociškai ir sukelia ilgalaikius padarinius sveikatai. Ne be reikalo darbuotojų kaita šioje pramonėje – itin didelė, o dažniausiai joje dirba labiausiai socialiai pažeidžiamos grupės, pavyzdžiui, kaimų ir miestelių, kuriuose nėra kito darbo, gyventojai, arba emigrantai. Pavyzdžiui, didžioji dalis dirbančių Jungtinės Karalystės skerdyklose yra lietuviai ir lenkai.

8. Skonių įvairovė
Veganiškas maistas – itin skanus. Pasaulyje yra daugiau nei 20.000 valgomų augalų rūšių ir tik kelios dešimtys gyvūnų, tad augalinio maisto įvairovė – itin didelė. Tapę veganais daug žmonių atranda tokių produktų ir patiekalų, apie kuriuos anksčiau nė nebuvo girdėję, išbando ir pamilsta egzotiškų, pavyzdžiui, Afrikos ar Azijos, šalių virtuvę. Be to, jei kas labai prisirišęs prie mėsos skonio, gali rinktis identiško skonio, tačiau ne iš mėsos, o iš seitano ar sojos pagamintų dešrelių, kepsnių, mėsainių – jų pasirinkimas jau ir Lietuvoje gana platus.

9. Kaina
Veganiškai maitintis – žymiai pigiau. Kruopos, ankštiniai, sezoninės daržovės, vaisiai, uogos kainuoja tikrai nedaug. O jei glumina, kad parduotuvėse esančio augalinio pieno kaina – aukštesnė, nei karvės pieno, vertėtų prisiminti, kad mėsos ir pieno pramonė yra dosniai dotuojama valstybės, t.y. išlaikoma visų mokesčių mokėtojų pinigais. Beje, tokių produktų, kaip augalinis pienas itin lengva pasigaminti patiems.

10. Naujos pažintys
Tapus veganu, aplinkinių ratas ima keistis – norisi bendrauti su sąmoningais žmonėmis, o patys santykiai tampa kokybiškesni.

Visus besidominčius veganizmu bei augaline mityba šį šeštadienį nuo 10 iki 18 val. kviečiame į mugę „Vegfest LT Šiauliai“, vyksiančią prekybos centre „Akropolis“. Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/events/1099075877669373.